Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag har organisationsnummer 556359-4133 (5563594133)
Aktiebolag • Org.nr: 556359-4133
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerKolbäck
Om företaget
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Kolbäck. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Sidoverksamheter inkluderar utformning av byggprojekt, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter. På Google Maps är verksamheten listad som moving and storage service. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,8 av 5 baserat på 12 recensioner.
Kontaktuppgifter
Kategori: Moving and storage service
Telefon: +46706330368
Hemsida: www.transskandic.se
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 527 819 kr räkenskapsåret 2025 (591 576 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag 527 819 kr och redovisade ett resultat på 253 863 kr. Rörelsemarginalen var 59,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 25,3 procent, över branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 174,7 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 59,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 59,9 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,3 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 174,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,7 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 777 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 8 av 12 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Hallstahammar.
- Plats 193 av 319 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 4 056 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 187 564 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,2 procent | 38,9 procent | 37,9 procent | 53,3 procent | 59,8 procent |
| Vinstmarginal | 48,7 procent | 24,5 procent | 38,1 procent | 53,9 procent | 59,9 procent |
| Soliditet | 58,3 procent | 63,1 procent | 63,4 procent | 82,0 procent | 25,3 procent |
| Kassalikviditet | 209,6 procent | 2663,8 procent | 4065,8 procent | 2870,5 procent | 174,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 procent | 1,5 procent | 3,9 procent | 6,9 procent | 49,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -22,7 procent | -16,8 procent | -10,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergsgatan 473451 Kolbäck
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget verksamhet skall vara att äga och förvalta fastigheter och annan därmed förenlig verksamhet. Uthyrning av egna fastigheter i Sverige och i utlandet. Köpa, sälja och hyra ut lastmaskiner, truckar för lasthantering fordon, lasthanteringsmaterial och annnan därmed förenlig verksamhet, köp och försäljning av värdepapper samt bedriva speditions- och terminalverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 234 743 kr | 918 959 kr | 710 612 kr | 591 576 kr | 527 819 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 103 kr | 19 147 kr | 4 150 kr | 1 915 kr | 584 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 970 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 422 006 kr | 511 196 kr | 379 889 kr | 220 876 kr | 155 729 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 168 337 kr | 69 705 kr | 65 348 kr | 57 131 kr | 57 131 kr |
| Rörelseresultat | 632 533 kr | 357 205 kr | 269 525 kr | 315 484 kr | 315 543 kr |
| Ränteintäkter | - | 63 kr | 1 132 kr | 3 360 kr | 936 kr |
| Räntekostnader | 31 175 kr | 151 kr | 27 kr | 83 kr | 95 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 601 358 kr | 225 570 kr | 270 630 kr | 318 761 kr | 316 384 kr |
| Bokslutsdispositioner | -121 117 kr | 22 440 kr | -48 667 kr | 102 465 kr | 7 465 kr |
| Skatt | 103 815 kr | 185 871 kr | 48 133 kr | 92 963 kr | 69 986 kr |
| Årets resultat | 376 426 kr | 62 139 kr | 173 830 kr | 328 263 kr | 253 863 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 5 792 232 kr | 3 302 422 kr | 1 015 035 kr | 957 904 kr | 900 773 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 008 953 kr | 989 043 kr | 1 015 035 kr | 957 904 kr | 900 773 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 783 279 kr | 2 313 379 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 706 758 kr | 3 438 854 kr | 5 966 385 kr | 4 845 210 kr | 1 122 129 kr |
| Kortfristiga fordringar | 255 324 kr | 275 837 kr | 203 570 kr | 168 443 kr | 252 467 kr |
| Kassa och bank | 451 434 kr | 3 163 017 kr | 5 762 815 kr | 4 676 767 kr | 869 662 kr |
| Summa tillgångar | 6 498 990 kr | 6 741 276 kr | 6 981 420 kr | 5 803 114 kr | 2 022 902 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 3 791 112 kr | 4 255 183 kr | 4 429 013 kr | 4 757 277 kr | 511 139 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 311 015 kr | 4 089 373 kr | 4 151 512 kr | 4 325 343 kr | 153 605 kr |
| Årets resultat | 376 426 kr | 62 139 kr | 173 830 kr | 328 263 kr | 253 863 kr |
| Obeskattade reserver | 730 888 kr | 930 843 kr | 979 510 kr | 877 045 kr | 869 580 kr |
| Kortfristiga skulder | 337 220 kr | 129 097 kr | 146 744 kr | 168 792 kr | 642 183 kr |
| Leverantörsskulder | 6 681 kr | 17 680 kr | 33 524 kr | 38 827 kr | 5 890 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 178 544 kr | 7 154 kr | 17 877 kr | 19 823 kr | 24 466 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 6 498 990 kr | 6 741 276 kr | 6 981 420 kr | 5 803 114 kr | 2 022 902 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler. Företaget har sitt säte i Hallstahammar.
Företrädare
- Heidi W (verkställande direktör)
- Veijo S
- Patrik W
Undertecknad i Hallstahammar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag för organisationsnummer?
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag har organisationsnummer 556359-4133 (5563594133).
Var ligger Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag?
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag har sin registrerade adress Bergsgatan 4, 73451 Kolbäck.
Vilken bransch är Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag verksamt i?
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag?
Trans Skandic Förvaltning Aktiebolag hade en nettoomsättning på 527 819 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-04-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.