Finsnickare Bengt Lundqvist AB
Finsnickare Bengt Lundqvist AB har organisationsnummer 556360-3918 (5563603918)
Aktiebolag • Org.nr: 556360-3918
Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerierVaxholm
Om företaget
Finsnickare Bengt Lundqvist AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vaxholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16239). Företaget bedriver även verksamhet inom handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 371 000 kr räkenskapsåret 2025 (351 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Finsnickare Bengt Lundqvist AB 371 000 kr och redovisade ett resultat på -180 391 kr. Rörelsemarginalen var 17,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 8,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 50,3 procent). Kassalikviditeten var 42,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,1 procent | 5,2 procent | -2,1 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -48,5 procent | 5,5 procent | -2,2 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,2 procent | 50,3 procent | 28,7 procent till 73,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 42,7 procent | 188,7 procent | 107,7 procent till 411,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -126,4 procent | 8,9 procent | -4,7 procent till 36,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,7 procent | 1,8 procent | -17,6 procent till 22,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 186 av 251 aktiebolag inom tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier.
- Plats 8 av 11 aktiebolag inom tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier med säte i Göteborg.
- Plats 13 705 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 33 689 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 204 484 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | -24,1 procent | -18,9 procent | -67,5 procent | 17,1 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | -21,7 procent | 2,1 procent | -109,7 procent | -48,5 procent |
| Soliditet | 5,0 procent | 5,5 procent | 6,0 procent | 6,4 procent | 8,2 procent |
| Kassalikviditet | 31,4 procent | 37,1 procent | 57,6 procent | 86,9 procent | 42,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,7 procent | -150,1 procent | 10,4 procent | -313,0 procent | -126,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 8,9 procent | -23,0 procent | -22,5 procent | -47,1 procent | 5,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 113 000 kr | 857 000 kr | 664 000 kr | 351 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 248 000 kr | 316 000 kr | 328 000 kr | 281 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Paviljongsvägen 718594 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva finsnickeriverksamhet samt värdepappers- rörelse och förvaltning av fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 021 630 kr | 1 112 860 kr | 857 383 kr | 663 814 kr | 350 549 kr | 371 495 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 30 kr | 5 713 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 267 654 kr | 299 275 kr | 270 559 kr | 265 725 kr | 194 950 kr | 188 094 kr |
| Personalkostnader | 153 187 kr | 248 039 kr | 316 430 kr | 327 917 kr | 281 289 kr | 15 239 kr |
| Avskrivningar | 1 600 kr | 4 800 kr | 4 800 kr | 4 800 kr | 4 800 kr | 3 200 kr |
| Rörelseresultat | -75 736 kr | 27 787 kr | -206 886 kr | -125 378 kr | -236 828 kr | 63 393 kr |
| Ränteintäkter | 42 176 kr | 22 950 kr | 20 655 kr | 137 475 kr | -148 998 kr | -5 440 kr |
| Räntekostnader | 119 kr | 88 kr | 131 kr | 0 kr | - | 6 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -33 679 kr | 50 649 kr | -186 362 kr | 14 332 kr | -385 327 kr | -180 391 kr |
| Årets resultat | -33 679 kr | 50 649 kr | -186 362 kr | 14 332 kr | -385 327 kr | -180 391 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 615 639 kr | 1 335 596 kr | 1 055 396 kr | 1 050 596 kr | 352 806 kr | 1 050 579 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 400 kr | 17 600 kr | 12 800 kr | 8 000 kr | 3 200 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 593 239 kr | 1 317 996 kr | 1 042 596 kr | 1 042 596 kr | 349 606 kr | 1 050 579 kr |
| Omsättningstillgångar | 821 403 kr | 1 151 931 kr | 1 216 948 kr | 1 251 070 kr | 1 560 336 kr | 682 695 kr |
| Varulager | 337 888 kr | 410 902 kr | 420 115 kr | 4 000 kr | 4 000 kr | 4 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 68 291 kr | 325 049 kr | 33 901 kr | 77 059 kr | 57 238 kr | 30 616 kr |
| Kassa och bank | 415 224 kr | 415 980 kr | 762 932 kr | 237 694 kr | 496 623 kr | 591 068 kr |
| Summa tillgångar | 2 437 042 kr | 2 487 527 kr | 2 272 344 kr | 2 301 666 kr | 1 913 142 kr | 1 733 274 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 73 833 kr | 124 482 kr | 124 120 kr | 138 452 kr | 123 125 kr | 142 734 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -12 488 kr | -46 167 kr | 190 482 kr | 4 120 kr | 388 452 kr | 203 125 kr |
| Årets resultat | -33 679 kr | 50 649 kr | -186 362 kr | 14 332 kr | -385 327 kr | -180 391 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 363 209 kr | 2 363 045 kr | 2 148 224 kr | 2 163 214 kr | 1 790 017 kr | 1 590 540 kr |
| Leverantörsskulder | 23 891 kr | 25 372 kr | 11 073 kr | 5 542 kr | 9 077 kr | 4 439 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 323 064 kr | 2 323 873 kr | 2 127 038 kr | 2 147 627 kr | 1 770 670 kr | 1 576 059 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 437 042 kr | 2 487 527 kr | 2 272 344 kr | 2 301 666 kr | 1 913 142 kr | 1 733 274 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver finsnickeriverksamhet samt handel med värdepapper för egen räkning.
Företrädare
- Bengt L (styrelseledamot)
Undertecknad i Vaxholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Finsnickare Bengt Lundqvist AB för organisationsnummer?
Finsnickare Bengt Lundqvist AB har organisationsnummer 556360-3918 (5563603918).
Var ligger Finsnickare Bengt Lundqvist AB?
Finsnickare Bengt Lundqvist AB har sin registrerade adress Paviljongsvägen 7, 18594 Vaxholm.
Vilken bransch är Finsnickare Bengt Lundqvist AB verksamt i?
Finsnickare Bengt Lundqvist AB är registrerat i branschen tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Finsnickare Bengt Lundqvist AB?
Finsnickare Bengt Lundqvist AB hade en nettoomsättning på 371 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-08-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.