T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag har organisationsnummer 556362-7180 (5563627180)
Aktiebolag • Org.nr: 556362-7180
Om företaget
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Nävekvarn. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 24 procent till 475 987 kr räkenskapsåret 2025 (385 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag 475 987 kr och redovisade ett resultat på 168 232 kr. Rörelsemarginalen var 37,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 86,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 748,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,4 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,5 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 86,6 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 748,0 procent | 175,6 procent | 99,5 procent till 374,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 60,2 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,6 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 476 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 496 av 4 603 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 16 av 23 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Nyköping.
- Plats 931 av 1 533 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 4 512 av 7 290 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 190 599 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,3 procent | 37,4 procent |
| Vinstmarginal | 18,2 procent | 37,5 procent |
| Soliditet | 59,2 procent | 86,6 procent |
| Kassalikviditet | 705,0 procent | 748,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 63,1 procent | 60,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,6 procent |
| Omsättning per anställd | 385 000 kr | 476 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 98 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skogsgläntan 261176 Nävekvarn
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva lastbilsåkeri jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 385 026 kr | 475 987 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 1 734 kr |
| Övriga externa kostnader | 216 531 kr | 295 993 kr |
| Personalkostnader | 98 114 kr | 3 512 kr |
| Rörelseresultat | 70 381 kr | 178 216 kr |
| Ränteintäkter | 157 kr | 112 kr |
| Räntekostnader | 423 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 70 115 kr | 178 328 kr |
| Skatt | - | 10 096 kr |
| Årets resultat | 70 115 kr | 168 232 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 187 797 kr | 322 509 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 251 kr | 25 459 kr |
| Kassa och bank | 148 546 kr | 297 050 kr |
| Summa tillgångar | 187 797 kr | 322 509 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 111 161 kr | 279 392 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -78 954 kr | -8 840 kr |
| Årets resultat | 70 115 kr | 168 232 kr |
| Kortfristiga skulder | 26 636 kr | 43 117 kr |
| Leverantörsskulder | 2 006 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 630 kr | 32 117 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 187 797 kr | 322 509 kr |
Företrädare
- Tord M (styrelseledamot)
Undertecknad i Nävekvarn 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag för organisationsnummer?
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag har organisationsnummer 556362-7180 (5563627180).
Var ligger T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag?
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag har sin registrerade adress Skogsgläntan 2, 61176 Nävekvarn.
Vilken bransch är T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag verksamt i?
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag?
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag hade en nettoomsättning på 475 987 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag?
T Månssons Åkeri och Transport Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-07-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.