P.Cap Aktiebolag
P.Cap Aktiebolag har organisationsnummer 556364-7295 (5563647295)
Aktiebolag • Org.nr: 556364-7295
Om företaget
P.Cap Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom datakonsultverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 42 procent till 2 580 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 813 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte P.Cap Aktiebolag 2 580 000 kr och redovisade ett resultat på 75 297 kr. Rörelsemarginalen var 10,0 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 48,7 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 132,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,0 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,8 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 48,7 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 132,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,3 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 860 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 324 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 299 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 454 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 12 323 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 20 818 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 66 810 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,7 procent | 18,3 procent | 10,0 procent |
| Vinstmarginal | -15,9 procent | 15,0 procent | 9,8 procent |
| Soliditet | 63,2 procent | 50,9 procent | 48,7 procent |
| Kassalikviditet | 152,4 procent | 148,6 procent | 132,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,7 procent | 0,0 procent | 6,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,7 procent | 42,3 procent |
| Omsättning per anställd | 858 000 kr | 907 000 kr | 860 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 530 000 kr | 409 000 kr | 324 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 64613121 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling och försäljning av datasystem och programvaror, datakonsultverksamhet, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
- 62201Datakonsultverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 714 598 kr | 1 812 824 kr | 2 580 034 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 144 077 kr | 740 356 kr | 110 564 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 062 492 kr | 1 414 509 kr | 1 497 446 kr |
| Personalkostnader | 1 060 452 kr | 818 438 kr | 971 739 kr |
| Avskrivningar | 291 788 kr | 291 788 kr | 225 000 kr |
| Rörelseresultat | -269 568 kr | 331 188 kr | 257 549 kr |
| Ränteintäkter | - | -46 341 kr | 1 441 kr |
| Räntekostnader | 3 339 kr | 12 849 kr | 6 973 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -272 883 kr | 271 998 kr | 252 017 kr |
| Bokslutsdispositioner | 340 000 kr | -267 000 kr | -150 000 kr |
| Skatt | 26 291 kr | 4 894 kr | 26 720 kr |
| Årets resultat | 40 826 kr | 104 kr | 75 297 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 692 376 kr | 800 138 kr | 931 188 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 30 136 kr | 30 136 kr | 30 136 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 750 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 553 029 kr | 1 348 562 kr | 1 469 080 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 302 539 kr | 1 042 760 kr | 1 301 585 kr |
| Kassa och bank | - | 305 802 kr | 167 495 kr |
| Summa tillgångar | 2 245 405 kr | 2 148 700 kr | 2 400 268 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 093 034 kr | 1 093 138 kr | 1 168 435 kr |
| Aktiekapital | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Balanserat resultat | 572 208 kr | 613 034 kr | 613 138 kr |
| Årets resultat | 40 826 kr | 104 kr | 75 297 kr |
| Obeskattade reserver | 133 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 1 019 371 kr | 907 508 kr | 1 106 785 kr |
| Leverantörsskulder | 38 782 kr | 46 265 kr | 92 209 kr |
| Skatteskulder | 4 270 kr | 6 827 kr | 1 703 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 345 440 kr | 351 788 kr | 489 776 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 245 405 kr | 2 148 700 kr | 2 400 268 kr |
Företrädare
- Pedro C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har P.Cap Aktiebolag för organisationsnummer?
P.Cap Aktiebolag har organisationsnummer 556364-7295 (5563647295).
Var ligger P.Cap Aktiebolag?
P.Cap Aktiebolag har sin registrerade adress Box 646, 13121 Nacka.
Vilken bransch är P.Cap Aktiebolag verksamt i?
P.Cap Aktiebolag är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter P.Cap Aktiebolag?
P.Cap Aktiebolag hade en nettoomsättning på 2 580 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har P.Cap Aktiebolag?
P.Cap Aktiebolag hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår P.Cap Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i P.Cap Aktiebolag föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- P.Cap Aktiebolag (Företagsnamn)
- Monterosa (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser förvaltning av fast och lös egendom.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-06-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.