Inter Furnline AB
Inter Furnline AB har organisationsnummer 556365-7955 (5563657955)
Aktiebolag • Org.nr: 556365-7955
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerTenhult
Om företaget
Inter Furnline AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tenhult. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av möbler och heminredning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 008 403 kr räkenskapsåret 2026 (1 002 662 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Inter Furnline AB 1 008 403 kr och redovisade ett resultat på 69 262 kr. Rörelsemarginalen var 23,2 procent, under branschens median (median 40,1 procent). Soliditeten var 18,4 procent, under branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 306,9 procent, över branschens median (median 158,0 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,2 procent | 40,1 procent | 19,9 procent till 57,5 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | 28,4 procent | 7,1 procent till 51,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 18,4 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 306,9 procent | 158,0 procent | 51,0 procent till 453,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,9 procent | 11,1 procent | 1,6 procent till 29,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 0,6 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 008 000 kr | 1 146 000 kr | 486 000 kr till 1 974 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 5 000 kr | 389 000 kr | 71 000 kr till 603 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 515 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 52 av 110 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Jönköping.
- Plats 1 899 av 4 144 aktiebolag med säte i Jönköping.
- Plats 4 024 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 144 556 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,1 procent | 28,8 procent | 11,2 procent | 18,4 procent | 23,2 procent |
| Vinstmarginal | 31,0 procent | 26,2 procent | 3,0 procent | 14,8 procent | 13,1 procent |
| Soliditet | 14,0 procent | 10,1 procent | 13,6 procent | 15,6 procent | 18,4 procent |
| Kassalikviditet | 317,5 procent | 217,3 procent | 229,3 procent | 275,6 procent | 306,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,6 procent | 7,8 procent | 7,6 procent | 7,8 procent | 14,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,2 procent | 21,9 procent | 46,2 procent | 8,0 procent | 0,6 procent |
| Omsättning per anställd | 521 000 kr | 635 000 kr | 928 000 kr | 1 003 000 kr | 1 008 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | - | - | - | 5 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Häljarydsvägen Box 456027 Tenhult
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva inköp, tillverkning och försäljning av möbler och möbelkomponenter samt dädrmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 554 934 kr | 520 658 kr | 634 793 kr | 928 352 kr | 1 002 662 kr | 1 008 403 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 29 404 kr | 272 562 kr | 212 543 kr | 219 026 kr |
| Övriga externa kostnader | 165 208 kr | 176 541 kr | 238 805 kr | 302 443 kr | 394 160 kr | 348 484 kr |
| Personalkostnader | 38 412 kr | 0 kr | - | - | - | 4 928 kr |
| Avskrivningar | 130 946 kr | 161 298 kr | 183 799 kr | 249 095 kr | 211 228 kr | 202 510 kr |
| Rörelseresultat | 220 368 kr | 182 819 kr | 182 785 kr | 104 252 kr | 184 731 kr | 233 455 kr |
| Ränteintäkter | 31 809 kr | 28 179 kr | 48 254 kr | 52 654 kr | 53 795 kr | 39 175 kr |
| Räntekostnader | 50 620 kr | 49 595 kr | 64 794 kr | 129 293 kr | 89 689 kr | 140 310 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 201 557 kr | 161 403 kr | 166 245 kr | 27 613 kr | 148 837 kr | 132 320 kr |
| Bokslutsdispositioner | -200 000 kr | -110 000 kr | -140 000 kr | 0 kr | -118 000 kr | -46 000 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | 17 058 kr |
| Årets resultat | 1 557 kr | 51 403 kr | 26 245 kr | 27 613 kr | 30 837 kr | 69 262 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 014 748 kr | 1 043 450 kr | 1 435 836 kr | 1 591 349 kr | 1 500 121 kr | 1 360 399 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 014 748 kr | 1 043 450 kr | 1 435 836 kr | 1 591 349 kr | 1 500 121 kr | 1 360 399 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 228 985 kr | 1 172 740 kr | 1 906 505 kr | 1 074 408 kr | 1 027 470 kr | 1 164 509 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | 10 155 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 154 972 kr | 1 139 293 kr | 1 071 271 kr | 952 817 kr | 942 888 kr | 859 857 kr |
| Kassa och bank | 74 013 kr | 33 447 kr | 835 234 kr | 121 591 kr | 84 582 kr | 294 497 kr |
| Summa tillgångar | 2 243 733 kr | 2 216 190 kr | 3 342 341 kr | 2 665 757 kr | 2 527 591 kr | 2 524 908 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 258 513 kr | 309 916 kr | 336 161 kr | 363 774 kr | 394 611 kr | 463 872 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 136 956 kr | 138 513 kr | 189 916 kr | 216 161 kr | 243 774 kr | 274 610 kr |
| Årets resultat | 1 557 kr | 51 403 kr | 26 245 kr | 27 613 kr | 30 837 kr | 69 262 kr |
| Kortfristiga skulder | 348 919 kr | 369 358 kr | 877 164 kr | 468 540 kr | 372 838 kr | 376 117 kr |
| Leverantörsskulder | 56 544 kr | 51 665 kr | 530 325 kr | 90 536 kr | 82 587 kr | 63 931 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 155 kr | 0 kr | 9 538 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 783 kr | 0 kr | 24 357 kr | 53 120 kr | 7 176 kr | 24 599 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 243 733 kr | 2 216 190 kr | 3 342 341 kr | 2 665 757 kr | 2 527 591 kr | 2 524 908 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Jönköpings län registrerades år 1989 och bedriver sedan dess handel och tillverkning med möbelkomponenter samt uthyrning av industrilokal.
Företrädare
- Magnus E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Inter Furnline AB för organisationsnummer?
Inter Furnline AB har organisationsnummer 556365-7955 (5563657955).
Var ligger Inter Furnline AB?
Inter Furnline AB har sin registrerade adress Häljarydsvägen Box 4, 56027 Tenhult.
Vilken bransch är Inter Furnline AB verksamt i?
Inter Furnline AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Inter Furnline AB?
Inter Furnline AB hade en nettoomsättning på 1 008 403 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Inter Furnline AB?
Inter Furnline AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Jönköping
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-08-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.