SS Garage AB

SS Garage AB har organisationsnummer 556366-2120 (5563662120)

Aktiebolag • Org.nr: 556366-2120

Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonGävle

Aktivt företagVerksamt sedan 1989Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

SS Garage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Sidoverksamheter inkluderar detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder och skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.

Ekonomi

1 873 089 krOmsättning▲ 36 procent
-141 931 krÅrets resultat
-Antal anställda
29,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 36 procent till 1 873 089 kr räkenskapsåret 2025 (1 378 881 kr föregående år).

Nettoomsättningen ökade med 40% jämfört med föregående år. Ökningen är huvudsakligen hänförlig till en enstaka försäljning av bil under räkenskapsåret.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte SS Garage AB 1 873 089 kr och redovisade ett resultat på -141 931 kr. Rörelsemarginalen var -5,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 29,4 procent, under branschens median (median 35,7 procent). Kassalikviditeten var 41,2 procent, under branschens median (median 106,5 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-5,5 procent1,6 procent-3,6 procent till 6,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-7,6 procent1,2 procent-3,7 procent till 6,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet29,4 procent35,7 procent11,8 procent till 70,8 procentUnder branschens median
Kassalikviditet41,2 procent106,5 procent33,0 procent till 339,9 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital-31,1 procent3,8 procent-18,6 procent till 31,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt35,8 procent-3,1 procent-38,5 procent till 39,9 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 024 av 2 112 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
  • Plats 10 av 21 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Gävle.
  • Plats 827 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
  • Plats 2 177 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
  • Plats 90 454 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-4,2 procent0,3 procent9,4 procent-1,7 procent-5,5 procent
Vinstmarginal-4,6 procent0,3 procent8,7 procent-4,0 procent-7,6 procent
Soliditet56,9 procent43,1 procent53,5 procent32,3 procent29,4 procent
Kassalikviditet160,7 procent31,6 procent61,9 procent65,9 procent41,2 procent
Avkastning på eget kapital-28,2 procent0,9 procent27,0 procent-9,2 procent-31,1 procent
Omsättningstillväxt59,4 procent-42,8 procent23,6 procent-32,3 procent35,8 procent
Omsättning per anställd2 879 000 kr----
Personalkostnad per anställd110 000 kr----

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Hantverksargatan 2
80324 Gävle

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Hantverksargatan 2 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva bilförsäljning och bilreparationer, uthyrning av personal för transporter samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning1 806 854 kr2 879 318 kr1 647 347 kr2 035 816 kr1 378 881 kr1 873 089 kr
Övriga rörelseintäkter-400 624 kr0 kr-4 349 kr0 kr
Övriga externa kostnader287 938 kr356 577 kr376 550 kr376 410 kr422 820 kr487 235 kr
Personalkostnader-110 370 kr0 kr--2 123 kr
Avskrivningar-----33 000 kr
Rörelseresultat318 477 kr-121 347 kr5 112 kr192 034 kr-24 073 kr-102 130 kr
Ränteintäkter---25 kr1 232 kr0 kr
Räntekostnader25 211 kr12 002 kr955 kr15 929 kr32 256 kr39 801 kr
Resultat efter finansiella poster293 266 kr-133 349 kr4 157 kr176 130 kr-55 097 kr-141 931 kr
Årets resultat293 266 kr-133 349 kr4 157 kr176 130 kr-55 097 kr-141 931 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar-----297 000 kr
Materiella anläggningstillgångar-----180 000 kr
Omsättningstillgångar1 623 192 kr832 353 kr1 106 998 kr1 222 062 kr1 855 416 kr1 254 917 kr
Varulager1 145 000 kr255 141 kr908 141 kr1 040 941 kr1 474 941 kr979 941 kr
Kortfristiga fordringar121 054 kr347 234 kr188 153 kr106 021 kr323 787 kr178 457 kr
Kassa och bank357 138 kr229 978 kr10 704 kr75 100 kr56 688 kr96 519 kr
Summa tillgångar1 623 192 kr832 353 kr1 106 998 kr1 222 062 kr1 855 416 kr1 551 917 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital906 589 kr473 240 kr477 397 kr653 527 kr598 430 kr456 500 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat493 323 kr486 589 kr353 240 kr357 397 kr533 527 kr478 431 kr
Årets resultat293 266 kr-133 349 kr4 157 kr176 130 kr-55 097 kr-141 931 kr
Kortfristiga skulder319 692 kr359 113 kr629 601 kr292 664 kr577 055 kr666 698 kr
Leverantörsskulder78 867 kr60 170 kr57 427 kr66 860 kr27 586 kr84 299 kr
Skatteskulder-839 kr839 kr0 kr--
Övriga kortfristiga skulder113 361 kr283 104 kr547 295 kr153 603 kr456 969 kr523 999 kr
Summa eget kapital och skulder1 623 192 kr832 353 kr1 106 998 kr1 222 062 kr1 855 416 kr1 551 917 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolagets verksamhet består av bilförsäljning och bilreparationer, uthyrning av personal för transporter samt idka därmed förenlig verksamhet.

Företrädare

  • Stefan S (verkställande direktör)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1989-07-19
Registrerat hos Bolagsverket
SS Garage AB
1989-07-23
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har SS Garage AB för organisationsnummer?

SS Garage AB har organisationsnummer 556366-2120 (5563662120).

Var ligger SS Garage AB?

SS Garage AB har sin registrerade adress Hantverksargatan 2, 80324 Gävle.

Vilken bransch är SS Garage AB verksamt i?

SS Garage AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter SS Garage AB?

SS Garage AB hade en nettoomsättning på 1 873 089 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Gävle
Län
Gävleborgs län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1989-07-19
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar