Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag har organisationsnummer 556366-7558 (5563667558)
Aktiebolag • Org.nr: 556366-7558
Om företaget
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Lenhovda. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210). På Google Maps är verksamheten listad som elektriker.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 1 981 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 688 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag 1 981 000 kr och redovisade ett resultat på 340 kr. Rörelsemarginalen var 8,4 procent, över branschens median (median 8,2 procent). Soliditeten var 86,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 2846,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,4 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 14,1 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 86,7 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2846,1 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 17,4 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 981 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 747 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 975 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 4 av 5 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Uppvidinge.
- Plats 68 av 167 aktiebolag med säte i Uppvidinge.
- Plats 1 230 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 85 766 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 182,2 procent | 43,5 procent | 53,3 procent | 49,9 procent | 8,4 procent |
| Vinstmarginal | 184,5 procent | 44,0 procent | 64,5 procent | 226,8 procent | 14,1 procent |
| Soliditet | 87,2 procent | 87,3 procent | 89,3 procent | 90,4 procent | 86,7 procent |
| Kassalikviditet | 2150,6 procent | 2048,0 procent | 3490,4 procent | 2851,7 procent | 2846,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 9,2 procent | 3,2 procent | 4,6 procent | 16,1 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 37,7 procent | - | 0,9 procent | 17,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 145 000 kr | 1 577 000 kr | 1 673 000 kr | 1 688 000 kr | 1 981 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | -443 000 kr | 14 000 kr | 17 000 kr | 7 000 kr | 747 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 4536442 Lenhovda
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Storgatan 45 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elinstallationer samt försäljning av elektriska apparater, äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 145 354 kr | 1 577 017 kr | 1 672 906 kr | 1 687 717 kr | 1 981 151 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 271 142 kr | 0 kr | 9 577 kr | 0 kr | 15 500 kr |
| Övriga externa kostnader | 568 870 kr | 602 207 kr | 573 325 kr | 637 735 kr | 732 918 kr |
| Personalkostnader | -442 873 kr | 14 029 kr | 17 080 kr | 6 870 kr | 746 660 kr |
| Avskrivningar | 176 770 kr | 248 339 kr | 177 084 kr | 198 965 kr | 338 416 kr |
| Rörelseresultat | 2 085 798 kr | 685 818 kr | 891 390 kr | 842 778 kr | 166 286 kr |
| Ränteintäkter | 3 277 kr | 6 136 kr | 185 310 kr | 217 044 kr | 107 421 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 2 112 238 kr | 693 585 kr | 1 078 894 kr | 3 828 323 kr | 278 589 kr |
| Bokslutsdispositioner | -270 308 kr | 17 839 kr | 7 916 kr | -52 931 kr | -82 317 kr |
| Skatt | 289 432 kr | 155 815 kr | 226 332 kr | 211 230 kr | 195 932 kr |
| Årets resultat | 1 552 498 kr | 555 609 kr | 860 478 kr | 3 564 162 kr | 340 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 956 377 kr | 11 708 838 kr | 12 639 746 kr | 15 520 929 kr | 16 550 108 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 674 739 kr | 8 427 200 kr | 9 358 108 kr | 12 206 002 kr | 12 498 731 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 281 638 kr | 3 281 638 kr | 3 281 638 kr | 3 281 638 kr | 4 021 638 kr |
| Omsättningstillgångar | 7 420 670 kr | 8 264 474 kr | 8 111 592 kr | 8 928 188 kr | 6 641 958 kr |
| Kortfristiga fordringar | 620 152 kr | 677 118 kr | 1 129 462 kr | 1 068 005 kr | 236 463 kr |
| Kassa och bank | 6 800 518 kr | 7 587 356 kr | 6 982 130 kr | 7 860 183 kr | 6 405 495 kr |
| Summa tillgångar | 19 377 047 kr | 19 973 312 kr | 20 751 338 kr | 24 449 117 kr | 23 192 066 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 16 888 044 kr | 17 443 653 kr | 18 536 382 kr | 22 100 544 kr | 20 100 883 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 215 546 kr | 16 768 044 kr | 17 555 904 kr | 18 416 382 kr | 19 980 543 kr |
| Årets resultat | 1 552 498 kr | 555 609 kr | 860 478 kr | 3 564 162 kr | 340 kr |
| Obeskattade reserver | 866 448 kr | 848 609 kr | 705 055 kr | 757 986 kr | 840 303 kr |
| Kortfristiga skulder | 345 048 kr | 403 543 kr | 232 394 kr | 313 080 kr | 233 373 kr |
| Leverantörsskulder | 40 814 kr | 68 437 kr | 48 113 kr | 25 060 kr | 20 130 kr |
| Skatteskulder | 161 538 kr | 171 599 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 476 kr | 74 719 kr | 95 231 kr | 105 640 kr | 85 976 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 19 377 047 kr | 19 973 312 kr | 20 751 338 kr | 24 449 117 kr | 23 192 066 kr |
Företrädare
- Ove S
Undertecknad i Lenhovda 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag för organisationsnummer?
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag har organisationsnummer 556366-7558 (5563667558).
Var ligger Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag?
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag har sin registrerade adress Storgatan 45, 36442 Lenhovda.
Vilken bransch är Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag verksamt i?
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag?
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 981 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag?
Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Eltjänst Owe Svensson Aktiebolag föreslog en utdelning på 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppvidinge
- Län
- Kronobergs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.