Launcher Aktiebolag
Launcher Aktiebolag har organisationsnummer 556366-9976 (5563669976)
Aktiebolag • Org.nr: 556366-9976
Om företaget
Launcher Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01430). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med andra livsmedel, förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare och tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 706 000 kr räkenskapsåret 2025 (845 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Launcher Aktiebolag 706 000 kr och redovisade ett resultat på -103 149 kr. Rörelsemarginalen var -375,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median -2,3 procent). Soliditeten var 70,2 procent, över branschens median (median 33,0 procent). Kassalikviditeten var 338,4 procent, över branschens median (median 136,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -375,4 procent | -2,3 procent | -85,8 procent till 10,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -383,3 procent | -1,4 procent | -64,3 procent till 10,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 70,2 procent | 33,0 procent | 10,8 procent till 77,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 338,4 procent | 136,5 procent | 41,5 procent till 548,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -6,5 procent | -0,7 procent | -103,9 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,4 procent | 6,0 procent | -23,6 procent till 42,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 80 av 222 aktiebolag inom uppfödning av hästar och andra hästdjur.
- Plats 8 av 15 aktiebolag inom uppfödning av hästar och andra hästdjur med säte i Stockholm.
- Plats 31 593 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 56 702 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 170 552 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -342,0 procent | -281,1 procent | -375,4 procent |
| Vinstmarginal | -353,3 procent | -288,8 procent | -383,3 procent |
| Soliditet | 54,7 procent | 64,9 procent | 70,2 procent |
| Kassalikviditet | 454,2 procent | 426,6 procent | 338,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 0,3 procent | -6,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,3 procent | -16,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sveavägen 94 II11350 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och export, handel och konsultverksamhet med livsmedel. Avel- och tävlingsverksamhet med travhästar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 663 533 kr | 844 835 kr | 706 095 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 794 389 kr | 3 088 125 kr | 3 221 726 kr |
| Övriga externa kostnader | 72 017 kr | 71 478 kr | 58 527 kr |
| Avskrivningar | 67 826 kr | 60 776 kr | 75 874 kr |
| Rörelseresultat | -2 270 699 kr | -2 375 544 kr | -2 650 032 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 373 kr | 112 kr |
| Räntekostnader | 75 243 kr | 64 424 kr | 55 895 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 345 942 kr | -2 439 595 kr | -2 705 815 kr |
| Bokslutsdispositioner | 2 370 000 kr | 2 445 000 kr | 2 602 666 kr |
| Årets resultat | 24 058 kr | 5 405 kr | -103 149 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 236 710 kr | 225 934 kr | 275 060 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 236 710 kr | 225 934 kr | 275 060 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 841 776 kr | 2 378 045 kr | 1 987 703 kr |
| Varulager | 265 513 kr | 336 513 kr | 340 313 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 534 917 kr | 2 000 186 kr | 1 606 044 kr |
| Kassa och bank | 41 346 kr | 41 346 kr | 41 346 kr |
| Summa tillgångar | 3 078 486 kr | 2 603 979 kr | 2 262 763 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 685 430 kr | 1 690 835 kr | 1 587 686 kr |
| Aktiekapital | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 141 372 kr | 1 165 430 kr | 1 170 835 kr |
| Årets resultat | 24 058 kr | 5 405 kr | -103 149 kr |
| Kortfristiga skulder | 567 258 kr | 478 590 kr | 486 878 kr |
| Leverantörsskulder | 413 170 kr | 337 128 kr | 191 332 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 25 081 kr | 25 081 kr | 29 560 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 078 486 kr | 2 603 979 kr | 2 262 763 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver handel och konsultverksamhet med livsmedel samt avels- och tävlingsverksamhet med travhästar. Företagets säte är Stockholm.
Företrädare
- Anna Maja E (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Launcher Aktiebolag för organisationsnummer?
Launcher Aktiebolag har organisationsnummer 556366-9976 (5563669976).
Var ligger Launcher Aktiebolag?
Launcher Aktiebolag har sin registrerade adress Sveavägen 94 II, 11350 Stockholm.
Vilken bransch är Launcher Aktiebolag verksamt i?
Launcher Aktiebolag är registrerat i branschen uppfödning av hästar och andra hästdjur enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Launcher Aktiebolag?
Launcher Aktiebolag hade en nettoomsättning på 706 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-08-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.