Tryckhuset Fastighets AB
Tryckhuset Fastighets AB har organisationsnummer 556375-7391 (5563757391)
Aktiebolag • Org.nr: 556375-7391
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerStenungsund
Om företaget
Tryckhuset Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 2 325 796 kr räkenskapsåret 2025 (2 222 398 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tryckhuset Fastighets AB 2 325 796 kr och redovisade ett resultat på 231 785 kr. Rörelsemarginalen var 40,0 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 6,1 procent, under branschens median (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 45,4 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,0 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,0 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,1 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 45,4 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,7 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 011 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 5 av 43 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Stenungsund.
- Plats 228 av 958 aktiebolag med säte i Stenungsund.
- Plats 12 602 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 73 563 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,0 procent | 45,8 procent | 42,7 procent | 40,0 procent |
| Vinstmarginal | 12,3 procent | 15,2 procent | 8,3 procent | 19,0 procent |
| Soliditet | 3,4 procent | 4,5 procent | 4,9 procent | 6,1 procent |
| Kassalikviditet | 54,4 procent | 36,9 procent | 56,6 procent | 45,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 18,6 procent | 19,6 procent | 7,8 procent | 18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 23,4 procent | 1,4 procent | 4,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Munkerödsvägen 1244432 Stenungsund
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Munkerödsvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 775 304 kr | 2 190 874 kr | 2 222 398 kr | 2 325 796 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 42 703 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 372 354 kr | 438 158 kr | 465 854 kr | 548 485 kr |
| Övriga externa kostnader | 150 590 kr | 63 988 kr | 79 790 kr | 113 275 kr |
| Avskrivningar | 666 231 kr | 727 337 kr | 728 681 kr | 732 628 kr |
| Rörelseresultat | 586 129 kr | 1 004 094 kr | 948 073 kr | 931 408 kr |
| Ränteintäkter | - | 323 kr | 1 044 kr | 1 075 kr |
| Räntekostnader | 367 999 kr | 670 692 kr | 764 478 kr | 490 206 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 218 130 kr | 333 725 kr | 184 639 kr | 442 277 kr |
| Bokslutsdispositioner | -22 207 kr | -83 793 kr | -65 000 kr | -130 000 kr |
| Skatt | 56 450 kr | 67 221 kr | 40 895 kr | 80 492 kr |
| Årets resultat | 139 473 kr | 182 711 kr | 78 744 kr | 231 785 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 21 313 336 kr | 20 585 999 kr | 19 972 318 kr | 19 884 834 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 21 313 336 kr | 20 585 999 kr | 19 972 318 kr | 19 884 834 kr |
| Omsättningstillgångar | 427 474 kr | 316 276 kr | 470 656 kr | 406 303 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 781 kr | 21 606 kr | 47 780 kr | 25 393 kr |
| Kassa och bank | 320 693 kr | 294 670 kr | 422 876 kr | 380 910 kr |
| Summa tillgångar | 21 740 810 kr | 20 902 275 kr | 20 442 974 kr | 20 291 137 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 749 632 kr | 932 343 kr | 1 011 087 kr | 1 242 872 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 510 159 kr | 649 632 kr | 832 343 kr | 911 087 kr |
| Årets resultat | 139 473 kr | 182 711 kr | 78 744 kr | 231 785 kr |
| Obeskattade reserver | 200 207 kr | 284 000 kr | 349 000 kr | 479 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 785 110 kr | 857 071 kr | 831 026 kr | 894 515 kr |
| Leverantörsskulder | 1 913 kr | 5 727 kr | 1 873 kr | 169 713 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 1 727 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 832 kr | 79 774 kr | 79 159 kr | 41 676 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 21 740 810 kr | 20 902 275 kr | 20 442 974 kr | 20 291 137 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stenungsund kommun registrerades år 1989 och bedriver ägande och förvaltning av fastigheter. Företagets intäkter genereras till största delen av hyresintäkter från en hyresgäst, koncernbolaget Tryckhuset i Stenungsund AB, 556283-4464. Företaget är ett helägt dotterbolag till Tryckhuset Förvaltning Stenungsund AB, 556618-0435, med säte i Stenungsund.
Företrädare
- Anders A (verkställande direktör)
- Sebastian F (styrelseledamot)
- Alexander F (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tryckhuset Fastighets AB för organisationsnummer?
Tryckhuset Fastighets AB har organisationsnummer 556375-7391 (5563757391).
Var ligger Tryckhuset Fastighets AB?
Tryckhuset Fastighets AB har sin registrerade adress Munkerödsvägen 12, 44432 Stenungsund.
Vilken bransch är Tryckhuset Fastighets AB verksamt i?
Tryckhuset Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tryckhuset Fastighets AB?
Tryckhuset Fastighets AB hade en nettoomsättning på 2 325 796 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stenungsund
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-11-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.