Om företaget
Northstar Art & Growth Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 37 års verksamhet sedan 1989. Huvudverksamheten klassificeras som scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Northstar Art & Growth Aktiebolag 0 kr och redovisade ett resultat på -2 426 kr. Soliditeten var 61,0 procent, under branschens median (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 256,5 procent, under branschens median (median 357,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,0 procent | 67,8 procent | 49,5 procent till 83,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 256,5 procent | 357,6 procent | 194,3 procent till 696,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -12,2 procent | 26,0 procent | 4,3 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 283 av 2 441 aktiebolag inom scenkonst.
- Plats 867 av 910 aktiebolag inom scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 procent | 69,4 procent | 65,4 procent | 57,5 procent | 61,0 procent |
| Kassalikviditet | 681,3 procent | 326,5 procent | 288,9 procent | 235,1 procent | 256,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,3 procent | -185,0 procent | -25,7 procent | -39,9 procent | -12,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årstaskogsväg 9 Cc/o Elias Elkotbi
11756 Stockholm
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Årstaskogsväg 9 C som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall idka artistverksamhet och konsultverksamhet inom film, tv, teater, radio, bok, konst, musik, ljudproduktion och reklam. Därjämte skall bolaget bedriva konsultverksamhet, utbildning, coaching och terapi inom verksamhetsutveckling, personalutveckling och personlig utveckling. Samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90200ScenkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 132 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 26 774 kr | 72 536 kr | 8 425 kr | 9 534 kr | 2 580 kr |
| Rörelseresultat | -12 642 kr | -72 536 kr | -8 425 kr | -9 534 kr | -2 580 kr |
| Ränteintäkter | - | 37 kr | 417 kr | 642 kr | 154 kr |
| Räntekostnader | 34 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -12 676 kr | -72 499 kr | -8 008 kr | -8 892 kr | -2 426 kr |
| Årets resultat | -12 676 kr | -72 499 kr | -8 008 kr | -8 892 kr | -2 426 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 130 896 kr | 56 486 kr | 47 676 kr | 38 784 kr | 32 546 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 536 kr | 22 412 kr | 1 702 kr | 1 951 kr | 1 828 kr |
| Kassa och bank | 84 360 kr | 34 074 kr | 45 974 kr | 36 833 kr | 30 718 kr |
| Summa tillgångar | 130 896 kr | 56 486 kr | 47 676 kr | 38 784 kr | 32 546 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 111 683 kr | 39 184 kr | 31 176 kr | 22 284 kr | 19 858 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 359 kr | -8 317 kr | -80 816 kr | -88 824 kr | -97 716 kr |
| Årets resultat | -12 676 kr | -72 499 kr | -8 008 kr | -8 892 kr | -2 426 kr |
| Kortfristiga skulder | 19 213 kr | 17 302 kr | 16 500 kr | 16 500 kr | 12 688 kr |
| Leverantörsskulder | 2 713 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 802 kr | 0 kr | - | 2 688 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 130 896 kr | 56 486 kr | 47 676 kr | 38 784 kr | 32 546 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver artistverksamhet och konsultverksamhet inom film, tv, teater, radio, bok, konst, musik, ljudproduktion och reklam samt konsultverksamhet, utbildning, coaching och terapi inom verksamhetsutveckling, personalutveckling och personlig utveckling. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Elias E
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Northstar Art & Growth Aktiebolag för organisationsnummer?
Northstar Art & Growth Aktiebolag har organisationsnummer 556377-7654 (5563777654).
Var ligger Northstar Art & Growth Aktiebolag?
Northstar Art & Growth Aktiebolag har sin registrerade adress Årstaskogsväg 9 C, 11756 Stockholm.
Vilken bransch är Northstar Art & Growth Aktiebolag verksamt i?
Northstar Art & Growth Aktiebolag är registrerat i branschen scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Northstar Art & Growth Aktiebolag?
Northstar Art & Growth Aktiebolag hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1989-11-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.