INUTSIKT Aktiebolag
INUTSIKT Aktiebolag har organisationsnummer 556381-8425 (5563818425)
Aktiebolag • Org.nr: 556381-8425
Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilierÖsmo
Om företaget
INUTSIKT Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Ösmo. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 13960). Sidoverksamheter inkluderar reparation och underhåll av annan utrustning och reparation och underhåll av möbler och heminredning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 7 procent till 49 239 kr räkenskapsåret 2026 (46 066 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte INUTSIKT Aktiebolag 49 239 kr och redovisade ett resultat på -23 244 kr. Soliditeten var 91,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 772,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 217,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,8 procent | 52,6 procent | 35,2 procent till 85,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 772,0 procent | 217,2 procent | 113,3 procent till 403,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -20,7 procent | 3,5 procent | -1,8 procent till 45,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 104 av 121 aktiebolag inom tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier.
- Plats 10 av 11 aktiebolag inom tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier med säte i Stockholm.
- Plats 48 896 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 86 962 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 260 674 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 procent | 98,1 procent | 96,7 procent | 86,0 procent | 91,8 procent |
| Kassalikviditet | 1322,7 procent | 5156,4 procent | 3011,0 procent | 643,9 procent | 772,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 36,3 procent | -3,9 procent | -6,7 procent | 7,1 procent | -20,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Forsbro 1014891 Ösmo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillverka och reparera båtkapell samt båtdynor. Bolaget skall även klä om möbler.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | 46 066 kr | 49 239 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | - | 81 kr |
| Övriga externa kostnader | 23 519 kr | 23 585 kr | 23 347 kr | 19 729 kr | 19 644 kr | 34 469 kr | 37 732 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 2 070 kr | 3 895 kr |
| Rörelseresultat | -21 519 kr | -23 585 kr | -23 347 kr | -19 729 kr | -19 644 kr | 9 527 kr | -23 224 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 0 kr | 36 kr | 114 kr | 108 kr | 36 kr |
| Räntekostnader | 87 kr | 75 kr | 194 kr | 0 kr | 7 kr | 0 kr | 56 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 323 060 kr | -6 658 kr | 326 903 kr | -19 693 kr | -19 538 kr | 9 634 kr | -23 244 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 169 100 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 52 128 kr | 36 044 kr | 67 380 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 190 932 kr | 126 398 kr | 259 523 kr | -19 693 kr | -19 538 kr | 9 634 kr | -23 244 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 729 914 kr | 5 500 kr | 0 kr | - | - | 15 510 kr | 11 615 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 500 kr | 5 500 kr | 0 kr | - | - | 15 510 kr | 11 615 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 724 414 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 308 827 kr | 978 048 kr | 773 837 kr | 515 640 kr | 301 102 kr | 142 330 kr | 110 877 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | - | 33 677 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 035 kr | 4 413 kr | 4 409 kr | 5 241 kr | 3 196 kr | 18 934 kr | 5 055 kr |
| Kassa och bank | 306 792 kr | 973 635 kr | 769 428 kr | 510 399 kr | 297 906 kr | 123 396 kr | 72 145 kr |
| Summa tillgångar | 1 038 741 kr | 983 548 kr | 773 837 kr | 515 640 kr | 301 102 kr | 157 840 kr | 122 492 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 819 412 kr | 945 810 kr | 715 333 kr | 505 640 kr | 291 102 kr | 135 736 kr | 112 492 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 508 480 kr | 699 412 kr | 335 810 kr | 405 333 kr | 190 640 kr | 6 102 kr | 15 736 kr |
| Årets resultat | 190 932 kr | 126 398 kr | 259 523 kr | -19 693 kr | -19 538 kr | 9 634 kr | -23 244 kr |
| Obeskattade reserver | 169 100 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 50 229 kr | 37 738 kr | 58 504 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 22 104 kr | 10 000 kr |
| Leverantörsskulder | 4 236 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 34 437 kr | 27 738 kr | 48 504 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 556 kr | 0 kr | - | - | - | 12 104 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 038 741 kr | 983 548 kr | 773 837 kr | 515 640 kr | 301 102 kr | 157 840 kr | 122 492 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget tillverkar och reparerar båtkapell och båtdynor samt klä om möbler. Företaget har sitt säte i Saltsjö-Duvnäs.
Företrädare
- Johan L
Undertecknad i Saltsjö-Duvnäs 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har INUTSIKT Aktiebolag för organisationsnummer?
INUTSIKT Aktiebolag har organisationsnummer 556381-8425 (5563818425).
Var ligger INUTSIKT Aktiebolag?
INUTSIKT Aktiebolag har sin registrerade adress Forsbro 10, 14891 Ösmo.
Vilken bransch är INUTSIKT Aktiebolag verksamt i?
INUTSIKT Aktiebolag är registrerat i branschen tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter INUTSIKT Aktiebolag?
INUTSIKT Aktiebolag hade en nettoomsättning på 49 239 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-05-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.