Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag har organisationsnummer 556384-4967 (5563844967)
Aktiebolag • Org.nr: 556384-4967
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarSundbyberg
Om företaget
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med järnhandelsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 34 702 306 kr räkenskapsåret 2025 (29 564 608 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag 34 702 306 kr och redovisade ett resultat på 8 987 780 kr. Rörelsemarginalen var 15,7 procent, över branschens median (median 9,9 procent). Soliditeten var 89,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 54,8 procent). Kassalikviditeten var 720,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,7 procent | 9,9 procent | -1,6 procent till 28,6 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,7 procent | 10,5 procent | -1,8 procent till 29,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,3 procent | 54,8 procent | 23,4 procent till 83,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 720,3 procent | 208,1 procent | 92,6 procent till 580,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | 2,7 procent | -5,0 procent till 24,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,4 procent | 1,7 procent | -24,6 procent till 28,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 av 644 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 4 av 96 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Stockholm.
- Plats 1 195 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 1 705 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 5 342 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,3 procent | 16,6 procent | 9,6 procent | 8,8 procent | 15,7 procent |
| Vinstmarginal | 38,4 procent | 38,8 procent | 32,3 procent | 33,0 procent | 35,7 procent |
| Soliditet | 89,5 procent | 89,7 procent | 89,8 procent | 89,7 procent | 89,3 procent |
| Kassalikviditet | 2119,5 procent | 3146,2 procent | 2870,3 procent | 4461,1 procent | 720,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,1 procent | 4,4 procent | 4,0 procent | 4,3 procent | 5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 101,4 procent | -31,5 procent | 13,5 procent | 14,1 procent | 17,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björkhagsvägen 117275 Sundbyberg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Björkhagsvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import-, export, tillverkning, försäljning och uthyrning av förvaringsboxar, varuautomater och förströelsespel samt bedriva fastighetsförvaltning och handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 855 307 kr | 16 551 327 kr | 33 332 466 kr | 22 827 755 kr | 25 909 843 kr | 29 564 608 kr | 34 702 306 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 084 317 kr | 6 049 kr | 12 811 kr | 22 778 kr | 148 669 kr | 51 117 kr | 19 040 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 625 043 kr | 8 970 005 kr | 22 851 745 kr | 17 133 551 kr | 21 552 717 kr | 25 021 233 kr | 26 582 474 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 376 802 kr | 1 297 667 kr | 1 364 134 kr | 1 553 190 kr | 1 648 920 kr | 1 632 296 kr | 2 246 056 kr |
| Personalkostnader | 78 852 kr | 97 248 kr | 110 388 kr | 110 388 kr | 110 388 kr | 110 388 kr | 147 184 kr |
| Avskrivningar | 262 609 kr | 262 609 kr | 262 609 kr | 262 609 kr | 262 609 kr | 262 609 kr | 303 484 kr |
| Rörelseresultat | 6 596 318 kr | 5 929 847 kr | 8 756 401 kr | 3 790 795 kr | 2 483 878 kr | 2 589 199 kr | 5 442 148 kr |
| Ränteintäkter | 2 133 715 kr | 2 016 809 kr | 2 540 175 kr | 3 516 692 kr | 4 087 557 kr | 5 005 589 kr | 4 443 974 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 361 259 kr | 8 865 399 kr | 12 808 945 kr | 8 857 814 kr | 8 370 870 kr | 9 756 545 kr | 12 405 498 kr |
| Bokslutsdispositioner | -1 100 000 kr | -740 000 kr | -1 800 000 kr | -600 000 kr | -500 000 kr | -900 000 kr | -900 000 kr |
| Skatt | 2 008 154 kr | 1 765 604 kr | 2 376 918 kr | 1 742 294 kr | 1 714 132 kr | 1 940 114 kr | 2 517 718 kr |
| Årets resultat | 7 253 105 kr | 6 359 795 kr | 8 632 027 kr | 6 515 520 kr | 6 156 738 kr | 6 916 431 kr | 8 987 780 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 11 860 557 kr | 11 597 948 kr | 11 335 339 kr | 11 072 730 kr | 10 810 121 kr | 10 547 512 kr | 12 287 778 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 860 428 kr | 11 597 819 kr | 11 335 210 kr | 11 072 601 kr | 10 809 992 kr | 10 547 383 kr | 12 287 649 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 129 kr | 129 kr | 129 kr | 129 kr | 129 kr | 129 kr | 129 kr |
| Omsättningstillgångar | 127 455 871 kr | 134 771 213 kr | 145 523 582 kr | 152 661 720 kr | 159 591 468 kr | 167 725 334 kr | 176 997 498 kr |
| Varulager | 107 064 176 kr | 119 075 046 kr | 131 184 176 kr | 139 084 143 kr | 146 475 721 kr | 144 894 453 kr | 165 209 900 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 412 kr | 151 353 kr | 139 874 kr | 271 063 kr | 923 151 kr | 876 181 kr | 498 376 kr |
| Kassa och bank | 20 375 283 kr | 15 544 814 kr | 14 199 532 kr | 13 306 514 kr | 12 192 596 kr | 21 954 700 kr | 11 289 222 kr |
| Summa tillgångar | 139 316 428 kr | 146 369 161 kr | 156 858 921 kr | 163 734 450 kr | 170 401 589 kr | 178 272 846 kr | 189 285 276 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 125 380 555 kr | 131 740 350 kr | 140 372 378 kr | 146 887 898 kr | 153 044 635 kr | 159 961 067 kr | 168 948 846 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 118 007 450 kr | 125 260 555 kr | 131 620 351 kr | 140 252 378 kr | 146 767 897 kr | 152 924 636 kr | 159 841 066 kr |
| Årets resultat | 7 253 105 kr | 6 359 795 kr | 8 632 027 kr | 6 515 520 kr | 6 156 738 kr | 6 916 431 kr | 8 987 780 kr |
| Obeskattade reserver | 13 260 000 kr | 14 000 000 kr | 15 800 000 kr | 16 400 000 kr | 16 900 000 kr | 17 800 000 kr | 18 700 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 670 873 kr | 618 811 kr | 676 543 kr | 431 552 kr | 456 954 kr | 511 779 kr | 1 636 430 kr |
| Leverantörsskulder | 54 064 kr | 43 584 kr | 63 122 kr | 88 232 kr | 76 677 kr | 52 772 kr | 1 250 066 kr |
| Skatteskulder | 287 352 kr | 232 373 kr | 290 002 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 9 917 kr | 15 280 kr | 15 280 kr | 15 280 kr | 10 280 kr | 10 280 kr | 2 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 139 316 428 kr | 146 369 161 kr | 156 858 921 kr | 163 734 450 kr | 170 401 589 kr | 178 272 846 kr | 189 285 276 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver fastighetsförvaltning och handel med värdepapper.
Företrädare
- Mona L
- Pia-Christina N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag för organisationsnummer?
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag har organisationsnummer 556384-4967 (5563844967).
Var ligger Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag?
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag har sin registrerade adress Björkhagsvägen 1, 17275 Sundbyberg.
Vilken bransch är Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag verksamt i?
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag?
Effektförvaringsautomater Larch Aktiebolag hade en nettoomsättning på 34 702 306 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-06-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.