Stefan Casta Aktiebolag
Stefan Casta Aktiebolag har organisationsnummer 556384-8513 (5563848513)
Aktiebolag • Org.nr: 556384-8513
Om företaget
Stefan Casta Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Veberöd. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 42 procent till 199 000 kr räkenskapsåret 2026 (140 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Stefan Casta Aktiebolag 199 000 kr och redovisade ett resultat på 71 000 kr. Rörelsemarginalen var 40,2 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 46,0 procent, under branschens median (median 70,4 procent). Kassalikviditeten var 272,3 procent, under branschens median (median 401,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 40,2 procent | 15,7 procent | 0,1 procent till 40,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 45,2 procent | 16,7 procent | 0,9 procent till 44,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,0 procent | 70,4 procent | 45,6 procent till 87,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 272,3 procent | 401,3 procent | 181,5 procent till 854,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 10,9 procent | 15,2 procent | -3,8 procent till 45,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,1 procent | -0,1 procent | -32,8 procent till 26,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 427 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 30 av 58 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Lund.
- Plats 2 364 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 26 791 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 228 425 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,4 procent | 40,2 procent |
| Vinstmarginal | 28,6 procent | 45,2 procent |
| Soliditet | 40,7 procent | 46,0 procent |
| Kassalikviditet | 343,9 procent | 272,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,3 procent | 10,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 42,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Humlamaden 59224796 Veberöd
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att framställa alster i ord och bilder samt bedriva skogsbruk och fårskötsel och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 139 887 kr | 199 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 014 kr | 12 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 29 390 kr | 15 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 704 kr | 84 000 kr |
| Personalkostnader | 21 630 kr | 26 000 kr |
| Avskrivningar | 21 440 kr | 6 000 kr |
| Rörelseresultat | 32 737 kr | 80 000 kr |
| Ränteintäkter | 1 173 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 32 309 kr | 31 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 40 031 kr | 90 000 kr |
| Skatt | 8 911 kr | 19 000 kr |
| Årets resultat | 31 120 kr | 71 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 160 289 kr | 1 155 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 740 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 154 549 kr | 1 155 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 271 064 kr | 264 000 kr |
| Varulager | 7 920 kr | 8 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 13 884 kr | 20 000 kr |
| Kassa och bank | 249 260 kr | 236 000 kr |
| Summa tillgångar | 1 431 353 kr | 1 419 000 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 581 888 kr | 653 000 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 430 768 kr | 462 000 kr |
| Årets resultat | 31 120 kr | 71 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 516 kr | 94 000 kr |
| Skatteskulder | 8 911 kr | 28 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 431 353 kr | 1 419 000 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver författarverksamhet och fåruppfödning samt driver därmed förenlig verksamhet. Företaget har säte i Lund.
Företrädare
- Stefan C (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stefan Casta Aktiebolag för organisationsnummer?
Stefan Casta Aktiebolag har organisationsnummer 556384-8513 (5563848513).
Var ligger Stefan Casta Aktiebolag?
Stefan Casta Aktiebolag har sin registrerade adress Humlamaden 592, 24796 Veberöd.
Vilken bransch är Stefan Casta Aktiebolag verksamt i?
Stefan Casta Aktiebolag är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stefan Casta Aktiebolag?
Stefan Casta Aktiebolag hade en nettoomsättning på 199 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.