Axvrets El Aktiebolag
Axvrets El Aktiebolag har organisationsnummer 556386-7190 (5563867190)
Aktiebolag • Org.nr: 556386-7190
Om företaget
Axvrets El Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 1 706 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 944 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Axvrets El Aktiebolag 1 706 000 kr och redovisade ett resultat på 259 880 kr. Rörelsemarginalen var 19,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 41,5 procent, under branschens median (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 183,7 procent, under branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,7 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 19,8 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 41,5 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 183,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 70,6 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -12,2 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 706 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 598 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 204 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 9 av 20 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Sundbyberg.
- Plats 432 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 31 987 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 98 611 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,0 procent | 23,2 procent | 22,4 procent | 16,1 procent | 19,7 procent |
| Vinstmarginal | 19,0 procent | 23,2 procent | 22,8 procent | 16,4 procent | 19,8 procent |
| Soliditet | 37,3 procent | 38,4 procent | 33,2 procent | 54,0 procent | 41,5 procent |
| Kassalikviditet | 317,3 procent | 289,7 procent | 197,4 procent | 254,7 procent | 183,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,7 procent | 60,9 procent | 75,7 procent | 84,2 procent | 70,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,6 procent | -14,3 procent | 3,2 procent | -12,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 258 000 kr | 2 198 000 kr | 1 884 000 kr | 1 944 000 kr | 1 706 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 440 000 kr | 557 000 kr | 553 000 kr | 599 000 kr | 598 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bergaliden 2717277 Sundbyberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva elarbeten såsom parabolmontering och import av elmaterial samt därmed förenlig verksamhet ävensom äga och förvalta fastigheter.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 516 142 kr | 2 197 882 kr | 1 884 260 kr | 1 943 773 kr | 1 705 789 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 74 342 kr | 0 kr | -9 408 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 461 311 kr | 475 445 kr | 366 523 kr | 343 064 kr | 356 770 kr |
| Personalkostnader | 879 881 kr | 557 238 kr | 553 345 kr | 598 570 kr | 598 178 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 477 970 kr | 509 549 kr | 421 666 kr | 312 935 kr | 336 288 kr |
| Ränteintäkter | - | 121 kr | 1 270 kr | 1 209 kr | 1 396 kr |
| Räntekostnader | 142 kr | 17 kr | -6 215 kr | -3 494 kr | 112 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 477 828 kr | 509 653 kr | 429 151 kr | 317 638 kr | 337 572 kr |
| Bokslutsdispositioner | -129 000 kr | 0 kr | 140 000 kr | 232 800 kr | 0 kr |
| Skatt | 80 591 kr | 119 032 kr | 130 076 kr | 122 425 kr | 77 692 kr |
| Årets resultat | 268 237 kr | 390 621 kr | 439 075 kr | 428 013 kr | 259 880 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 376 971 kr | 1 571 318 kr | 1 647 560 kr | 841 049 kr | 787 154 kr |
| Varulager | 29 100 kr | 40 500 kr | 57 000 kr | 67 000 kr | 70 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | 902 244 kr | 763 510 kr | 876 920 kr | 217 367 kr | 521 694 kr |
| Kassa och bank | 445 627 kr | 767 308 kr | 713 640 kr | 556 682 kr | 194 960 kr |
| Summa tillgångar | 1 476 971 kr | 1 671 318 kr | 1 747 560 kr | 941 049 kr | 887 154 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 550 416 kr | 641 037 kr | 580 112 kr | 508 125 kr | 368 005 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 162 179 kr | 130 416 kr | 21 037 kr | -39 888 kr | -11 875 kr |
| Årets resultat | 268 237 kr | 390 621 kr | 439 075 kr | 428 013 kr | 259 880 kr |
| Obeskattade reserver | 501 800 kr | 501 800 kr | 361 800 kr | 129 000 kr | 129 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 424 755 kr | 528 481 kr | 805 648 kr | 303 924 kr | 390 149 kr |
| Leverantörsskulder | 58 973 kr | 246 606 kr | 107 505 kr | 52 142 kr | 64 657 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 311 065 kr | 227 161 kr | 643 562 kr | 197 202 kr | 265 182 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 476 971 kr | 1 671 318 kr | 1 747 560 kr | 941 049 kr | 887 154 kr |
Företrädare
- Björn A
Undertecknad i Underskriven den dag som framgår av min elektroniska underskrift 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Axvrets El Aktiebolag för organisationsnummer?
Axvrets El Aktiebolag har organisationsnummer 556386-7190 (5563867190).
Var ligger Axvrets El Aktiebolag?
Axvrets El Aktiebolag har sin registrerade adress Bergaliden 27, 17277 Sundbyberg.
Vilken bransch är Axvrets El Aktiebolag verksamt i?
Axvrets El Aktiebolag är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Axvrets El Aktiebolag?
Axvrets El Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 706 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Axvrets El Aktiebolag?
Axvrets El Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Axvrets El Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Axvrets El Aktiebolag föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.