Anders Thulin Consulting Aktiebolag
Anders Thulin Consulting Aktiebolag har organisationsnummer 556388-0045 (5563880045)
Aktiebolag • Org.nr: 556388-0045
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikSaltsjöbaden
Om företaget
Anders Thulin Consulting Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71124). På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 79 procent till 47 069 kr räkenskapsåret 2025 (229 013 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anders Thulin Consulting Aktiebolag 47 069 kr och redovisade ett resultat på 66 015 kr. Soliditeten var 58,2 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 360,6 procent, över branschens median (median 310,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 58,2 procent | 63,9 procent | 42,0 procent till 85,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 360,6 procent | 310,9 procent | 174,6 procent till 674,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 15,2 procent | -1,6 procent till 46,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -79,4 procent | -3,4 procent | -32,7 procent till 20,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 813 av 2 315 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik.
- Plats 31 av 40 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik med säte i Nacka.
- Plats 3 540 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 87 177 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 261 296 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,3 procent | -31,9 procent | 13,8 procent | 70,0 procent | - |
| Vinstmarginal | 35,3 procent | -31,8 procent | 12,9 procent | 75,0 procent | - |
| Soliditet | 31,1 procent | 35,0 procent | 35,7 procent | 39,1 procent | 58,2 procent |
| Kassalikviditet | 230,5 procent | 203,4 procent | 188,0 procent | 218,7 procent | 360,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 65,3 procent | 3,9 procent | 17,5 procent | 25,4 procent | 35,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -29,9 procent | -59,0 procent | 77,3 procent | -79,4 procent |
| Omsättning per anställd | 450 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 25 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Amiralsvägen 1013336 Saltsjöbaden
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Amiralsvägen 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel och konsultverksamhet inom energi, miljö, kemisk och mekanisk, produktion och teknik samt driva handel med värdepapper, dock ej sådan verksamhet som kräver tillstånd enligt fondkommissionslagen, samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 891 214 kr | 449 642 kr | 315 395 kr | 129 175 kr | 229 013 kr | 47 069 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 761 kr | 514 kr | 173 kr | 641 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 398 407 kr | 128 373 kr | 199 534 kr | 5 164 kr | 5 376 kr | 2 554 kr |
| Övriga externa kostnader | 336 081 kr | 133 950 kr | 193 828 kr | 101 409 kr | 54 847 kr | 51 297 kr |
| Personalkostnader | 330 171 kr | 24 645 kr | 22 931 kr | 1 227 kr | 8 487 kr | 22 757 kr |
| Rörelseresultat | -173 233 kr | 158 661 kr | -100 725 kr | 17 881 kr | 160 303 kr | -29 538 kr |
| Ränteintäkter | 1 082 kr | 100 kr | 952 kr | 0 kr | 10 230 kr | 8 757 kr |
| Räntekostnader | 1 233 kr | 155 kr | 618 kr | 1 266 kr | -1 245 kr | -322 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -173 384 kr | 158 606 kr | -100 391 kr | 16 615 kr | 171 778 kr | -20 459 kr |
| Bokslutsdispositioner | 246 900 kr | 139 000 kr | 124 179 kr | 60 949 kr | -45 054 kr | 106 699 kr |
| Skatt | 18 816 kr | 64 880 kr | 9 449 kr | 17 860 kr | 27 842 kr | 20 225 kr |
| Årets resultat | 54 700 kr | 232 726 kr | 14 339 kr | 59 704 kr | 98 882 kr | 66 015 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 037 257 kr | 1 144 726 kr | 1 058 997 kr | 955 446 kr | 997 282 kr | 320 494 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 155 247 kr | 116 375 kr | 135 229 kr | 23 050 kr | 86 846 kr | 86 428 kr |
| Kassa och bank | 882 010 kr | 1 028 351 kr | 923 768 kr | 932 396 kr | 910 436 kr | 234 066 kr |
| Summa tillgångar | 1 037 257 kr | 1 144 726 kr | 1 058 997 kr | 955 446 kr | 997 282 kr | 320 494 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 340 115 kr | 356 297 kr | 370 636 kr | 340 662 kr | 389 545 kr | 186 560 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 165 415 kr | 3 571 kr | 236 297 kr | 160 958 kr | 170 663 kr | 545 kr |
| Årets resultat | 54 700 kr | 232 726 kr | 14 339 kr | 59 704 kr | 98 882 kr | 66 015 kr |
| Obeskattade reserver | 324 128 kr | 291 827 kr | 167 648 kr | 106 699 kr | 151 753 kr | 45 054 kr |
| Kortfristiga skulder | 373 014 kr | 496 602 kr | 520 713 kr | 508 085 kr | 455 984 kr | 88 880 kr |
| Leverantörsskulder | 18 097 kr | 439 kr | 35 393 kr | 0 kr | - | 802 kr |
| Skatteskulder | 98 272 kr | 294 620 kr | 63 245 kr | 19 990 kr | 80 488 kr | 80 138 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 232 384 kr | 177 282 kr | 397 814 kr | 480 154 kr | 367 556 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 037 257 kr | 1 144 726 kr | 1 058 997 kr | 955 446 kr | 997 282 kr | 320 494 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva handel och konsultverksamhet inom energi, miljö, kemisk och mekanisk, produktion och teknik samt driva handel med värdepapper, dock ej sådan verksamhet som kräver tillstånd enligt fondkommissionslagen, samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholms län.
Företrädare
- Anders Christian T (styrelseledamot)
Undertecknad i STOCKHOLM 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anders Thulin Consulting Aktiebolag för organisationsnummer?
Anders Thulin Consulting Aktiebolag har organisationsnummer 556388-0045 (5563880045).
Var ligger Anders Thulin Consulting Aktiebolag?
Anders Thulin Consulting Aktiebolag har sin registrerade adress Amiralsvägen 10, 13336 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är Anders Thulin Consulting Aktiebolag verksamt i?
Anders Thulin Consulting Aktiebolag är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anders Thulin Consulting Aktiebolag?
Anders Thulin Consulting Aktiebolag hade en nettoomsättning på 47 069 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-02-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.