Om företaget
TaxRed Rådgivning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kävlinge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 798 600 kr räkenskapsåret 2025 (1 046 900 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TaxRed Rådgivning AB 798 600 kr och redovisade ett resultat på 305 762 kr. Rörelsemarginalen var 42,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,2 procent). Soliditeten var 39,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,8 procent). Kassalikviditeten var 203,1 procent, under branschens median (median 370,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,5 procent | 24,2 procent | 9,9 procent till 42,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 43,3 procent | 28,5 procent | 14,0 procent till 50,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 39,9 procent | 67,8 procent | 46,5 procent till 87,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 203,1 procent | 370,8 procent | 202,6 procent till 869,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,7 procent | 25,6 procent | 2,8 procent till 69,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -23,7 procent | 1,4 procent | -10,9 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 238 av 470 aktiebolag inom revision.
- Plats 485 av 985 aktiebolag med säte i Kävlinge.
- Plats 18 813 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 162 311 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 36,7 procent | 24,0 procent | 25,3 procent | 25,3 procent | 42,5 procent |
| Vinstmarginal | 36,4 procent | 23,3 procent | 27,7 procent | 26,8 procent | 43,3 procent |
| Soliditet | 44,4 procent | 36,5 procent | 33,3 procent | 37,6 procent | 39,9 procent |
| Kassalikviditet | 189,8 procent | 159,4 procent | 193,9 procent | 211,9 procent | 203,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 42,6 procent | 33,5 procent | 50,0 procent | 80,2 procent | 83,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 21,6 procent | -11,6 procent | -4,4 procent | 3,8 procent | -23,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 192 000 kr | - | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 527 000 kr | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
SIGNALGATAN, 5Ac/o lars nyström
24444 Kävlinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultationer inom områdena: revision, beskattning, redovisning, ekonomistyrning, juridik och ekonomiska och juridiska konsultationer samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper.
Bransch
- 69202RevisionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 967 461 kr | 980 299 kr | 1 191 957 kr | 1 054 009 kr | 1 008 148 kr | 1 046 888 kr | 798 594 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 33 500 kr | 222 kr | 0 kr | - | 52 001 kr | 3 832 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 242 489 kr | 181 352 kr | 228 053 kr | 204 033 kr | 226 983 kr | 243 366 kr | 269 502 kr |
| Personalkostnader | 475 040 kr | 438 729 kr | 526 904 kr | 597 500 kr | 577 957 kr | 542 849 kr | 189 294 kr |
| Rörelseresultat | 283 432 kr | 360 440 kr | 437 000 kr | 252 476 kr | 255 209 kr | 264 505 kr | 339 798 kr |
| Ränteintäkter | 2 874 kr | 2 544 kr | 2 688 kr | 7 636 kr | 31 573 kr | 38 217 kr | 17 898 kr |
| Räntekostnader | 11 846 kr | 7 276 kr | 5 778 kr | 14 536 kr | 24 057 kr | 22 480 kr | 11 980 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 274 460 kr | 362 459 kr | 433 910 kr | 245 576 kr | 279 678 kr | 280 242 kr | 345 716 kr |
| Bokslutsdispositioner | 37 600 kr | -17 000 kr | -100 000 kr | 0 kr | - | 65 000 kr | 35 000 kr |
| Skatt | 69 380 kr | 79 049 kr | 65 611 kr | 54 390 kr | 59 136 kr | 76 638 kr | 74 953 kr |
| Årets resultat | 242 680 kr | 266 410 kr | 268 299 kr | 191 186 kr | 220 542 kr | 268 604 kr | 305 762 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 300 000 kr | 0 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 000 kr | 0 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 769 786 kr | 940 122 kr | 1 118 914 kr | 1 263 020 kr | 1 324 296 kr | 889 514 kr | 917 197 kr |
| Kortfristiga fordringar | 154 698 kr | 149 139 kr | 164 348 kr | 106 294 kr | 138 930 kr | 93 191 kr | 48 340 kr |
| Kassa och bank | 615 088 kr | 790 983 kr | 954 566 kr | 1 156 726 kr | 1 185 366 kr | 796 323 kr | 868 857 kr |
| Summa tillgångar | 1 069 786 kr | 940 122 kr | 1 418 914 kr | 1 563 020 kr | 1 324 296 kr | 889 514 kr | 917 197 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 394 707 kr | 361 117 kr | 629 416 kr | 570 602 kr | 441 144 kr | 334 748 kr | 365 510 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 102 027 kr | 44 707 kr | 311 117 kr | 329 416 kr | 170 602 kr | 16 144 kr | 9 748 kr |
| Årets resultat | 242 680 kr | 266 410 kr | 268 299 kr | 191 186 kr | 220 542 kr | 268 604 kr | 305 762 kr |
| Obeskattade reserver | 83 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 135 000 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 592 079 kr | 479 005 kr | 589 498 kr | 792 418 kr | 683 152 kr | 419 766 kr | 451 687 kr |
| Leverantörsskulder | 11 557 kr | 3 159 kr | 10 229 kr | 24 483 kr | 23 834 kr | 23 275 kr | 22 444 kr |
| Skatteskulder | 44 916 kr | 4 755 kr | - | - | - | 12 277 kr | 20 592 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 506 926 kr | 405 952 kr | 531 958 kr | 713 528 kr | 597 411 kr | 314 682 kr | 296 684 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 069 786 kr | 940 122 kr | 1 418 914 kr | 1 563 020 kr | 1 324 296 kr | 889 514 kr | 917 197 kr |
Företrädare
- Lars N
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TaxRed Rådgivning AB för organisationsnummer?
TaxRed Rådgivning AB har organisationsnummer 556396-7396 (5563967396).
Var ligger TaxRed Rådgivning AB?
TaxRed Rådgivning AB har sin registrerade adress SIGNALGATAN, 5A, 24444 Kävlinge.
Vilken bransch är TaxRed Rådgivning AB verksamt i?
TaxRed Rådgivning AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TaxRed Rådgivning AB?
TaxRed Rådgivning AB hade en nettoomsättning på 798 600 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår TaxRed Rådgivning AB någon utdelning?
Styrelsen i TaxRed Rådgivning AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kävlinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-07-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.