
GJ:s Industrimålning Aktiebolag
GJ:s Industrimålning Aktiebolag har organisationsnummer 556397-3881
Aktiebolag • Org.nr: 556397-3881
Om företaget
GJ:s Industrimålning Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Katrineholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). På Google Maps är verksamheten listad som painting. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 165 procent till 8 275 639 kr räkenskapsåret 2026 (3 123 618 kr föregående år).
Adress
Marieborgsgatan 1B64139 Katrineholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva industrimålning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43341MåleriarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 123 618 kr | 8 275 639 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 011 kr | 114 664 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 208 336 kr | 3 545 242 kr |
| Övriga externa kostnader | 910 067 kr | 1 475 461 kr |
| Personalkostnader | 958 972 kr | 1 588 968 kr |
| Avskrivningar | - | 129 705 kr |
| Rörelseresultat | 33 299 kr | 1 650 927 kr |
| Ränteintäkter | 1 576 kr | 1 343 kr |
| Räntekostnader | 5 100 kr | 24 542 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 29 775 kr | 1 627 728 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -420 000 kr |
| Skatt | 10 330 kr | 265 775 kr |
| Årets resultat | 19 445 kr | 941 953 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 759 779 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 759 779 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 273 523 kr | 3 037 080 kr |
| Varulager | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 534 193 kr | 2 229 976 kr |
| Kassa och bank | 739 330 kr | 807 104 kr |
| Summa tillgångar | 1 273 523 kr | 3 796 859 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 087 983 kr | 1 729 935 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 948 538 kr | 667 982 kr |
| Årets resultat | 19 445 kr | 941 953 kr |
| Obeskattade reserver | - | 420 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 185 541 kr | 1 308 004 kr |
| Leverantörsskulder | 96 982 kr | 747 602 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 226 670 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 73 558 kr | 148 951 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 273 523 kr | 3 796 859 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades 1990 och bedriver sedan dess måleriverksamhet med tillhörande verksamhet.Bolaget har sitt säte i Katrineholm.
Räkenskapsåret förlängdes under året från 12 till 16 månader. Detta för att följa koncernstrukturen vilket gör att årets siffror inte är jämförbara med föregående år.Under räkenskapsåret har företaget genomgått ett ägarskifte. Då tidigare ägare har avyttrat sitt innehav till Sörmlands Holding AB. Ägarskiftet bedöms inte påverka bolagets löpande verksamhet eller ekonomiska ställning i väsentlig grad.
Företrädare
- Victor H (verkställande direktör)
- Filip H (styrelseledamot)
Undertecknad i Katrineholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-05-28
- Status
- Verksam