Caramedics Aktiebolag
Caramedics Aktiebolag har organisationsnummer 556397-4202 (5563974202)
Aktiebolag • Org.nr: 556397-4202
Om företaget
Caramedics Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 1 125 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 229 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Caramedics Aktiebolag 1 125 000 kr och redovisade ett resultat på 706 448 kr. Rörelsemarginalen var 82,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 34,4 procent). Soliditeten var 52,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 822,9 procent, över branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 82,7 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 84,7 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,9 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 822,9 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,5 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 125 000 kr | 753 000 kr | 251 000 kr till 1 471 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 40 000 kr | 253 000 kr | 34 000 kr till 656 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 308 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 10 av 47 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Lund.
- Plats 1 295 av 3 880 aktiebolag med säte i Lund.
- Plats 15 626 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 135 381 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 88,9 procent | 82,7 procent |
| Vinstmarginal | 88,8 procent | 84,7 procent |
| Soliditet | 44,7 procent | 52,9 procent |
| Kassalikviditet | 426,5 procent | 822,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 procent | 38,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 229 000 kr | 1 125 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 11 000 kr | 40 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Murarevägen 922730 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva konsultverksamhet, författarskap, innovationsverksamhet och undervisning inom medicin och medicinteknik, uthyrningsverksamhet avseende bostäder samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 229 340 kr | 1 124 929 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 19 627 kr | 34 021 kr |
| Övriga externa kostnader | 145 182 kr | 188 856 kr |
| Personalkostnader | 11 056 kr | 39 586 kr |
| Rörelseresultat | 1 092 729 kr | 930 508 kr |
| Ränteintäkter | 1 179 kr | 22 567 kr |
| Räntekostnader | 2 972 kr | 460 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 090 936 kr | 952 615 kr |
| Bokslutsdispositioner | -275 000 kr | -50 000 kr |
| Skatt | 173 394 kr | 196 167 kr |
| Årets resultat | 642 542 kr | 706 448 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Omsättningstillgångar | 3 629 440 kr | 3 454 727 kr |
| Kortfristiga fordringar | 594 513 kr | 153 658 kr |
| Kassa och bank | 134 927 kr | 129 240 kr |
| Summa tillgångar | 3 629 440 kr | 3 454 727 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 1 621 434 kr | 1 827 882 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 878 892 kr | 1 021 434 kr |
| Årets resultat | 642 542 kr | 706 448 kr |
| Obeskattade reserver | 1 157 000 kr | 1 207 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 851 006 kr | 419 845 kr |
| Skatteskulder | 11 009 kr | 14 474 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 824 997 kr | 385 372 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 629 440 kr | 3 454 727 kr |
Företrädare
- Poul K
Undertecknad i Lund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Caramedics Aktiebolag för organisationsnummer?
Caramedics Aktiebolag har organisationsnummer 556397-4202 (5563974202).
Var ligger Caramedics Aktiebolag?
Caramedics Aktiebolag har sin registrerade adress Murarevägen 9, 22730 Lund.
Vilken bransch är Caramedics Aktiebolag verksamt i?
Caramedics Aktiebolag är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Caramedics Aktiebolag?
Caramedics Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 125 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Caramedics Aktiebolag?
Caramedics Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Caramedics Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Caramedics Aktiebolag föreslog en utdelning på 600 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lund
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.