Starke Utbildningskonsult AB
Starke Utbildningskonsult AB har organisationsnummer 556400-0908 (5564000908)
Aktiebolag • Org.nr: 556400-0908
Om företaget
Starke Utbildningskonsult AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 89 procent till 209 747 kr räkenskapsåret 2025 (111 124 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% jämfört med föregående räkenskapsår beroende på ökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Starke Utbildningskonsult AB 209 747 kr och redovisade ett resultat på 133 616 kr. Rörelsemarginalen var 79,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 81,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 171,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 79,9 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 80,2 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 81,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 171,8 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 14,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 88,8 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 7 842 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 861 av 1 299 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Göteborg.
- Plats 15 141 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 37 223 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 226 681 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 94,0 procent | 81,6 procent | 60,6 procent | 79,9 procent |
| Vinstmarginal | - | 94,0 procent | 83,1 procent | 62,7 procent | 80,2 procent |
| Soliditet | 72,6 procent | 70,8 procent | 75,6 procent | 83,5 procent | 81,3 procent |
| Kassalikviditet | 80,8 procent | 156,0 procent | 151,0 procent | 151,9 procent | 171,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 10,1 procent | 32,7 procent | 18,1 procent | 6,9 procent | 14,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -23,4 procent | -45,4 procent | 88,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Johannebergsgatan 30c/o c/o Mikaela Starke
41255 Göteborg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Johannebergsgatan 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva utbildning, utvecklings- och konsult- verksamhet inom offentlig och privat verksamhet med inriktning mot samhälls- och beteendevetenskap eller motsvarande.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 000 kr | 81 057 kr | 71 065 kr | 265 660 kr | 203 422 kr | 111 124 kr | 209 747 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 611 kr | 36 759 kr | 43 490 kr | 8 385 kr | 32 744 kr | 38 757 kr | 37 071 kr |
| Personalkostnader | 6 813 kr | 5 000 kr | 5 000 kr | 7 567 kr | 4 717 kr | 5 000 kr | 5 000 kr |
| Rörelseresultat | 42 576 kr | 39 298 kr | 22 575 kr | 249 708 kr | 165 961 kr | 67 367 kr | 167 676 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 31 kr | 2 996 kr | 2 495 kr | 681 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 46 kr | 0 kr | - | - | 175 kr | 131 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 42 563 kr | 69 180 kr | 52 062 kr | 249 739 kr | 168 957 kr | 69 687 kr | 168 226 kr |
| Skatt | 9 751 kr | 15 440 kr | 11 076 kr | 51 442 kr | 34 725 kr | 15 073 kr | 34 610 kr |
| Årets resultat | 32 812 kr | 53 740 kr | 40 986 kr | 198 297 kr | 134 232 kr | 54 614 kr | 133 616 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 262 328 kr | 308 306 kr | 436 913 kr | 466 000 kr | 618 000 kr | 713 000 kr | 775 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 262 328 kr | 308 306 kr | 436 913 kr | 466 000 kr | 618 000 kr | 713 000 kr | 775 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 203 056 kr | 207 787 kr | 124 075 kr | 389 139 kr | 361 391 kr | 238 827 kr | 366 760 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 82 839 kr | 13 878 kr | 0 kr | 274 490 kr | 66 009 kr | 87 938 kr |
| Kassa och bank | 203 056 kr | 124 948 kr | 110 197 kr | 389 139 kr | 86 901 kr | 172 818 kr | 278 822 kr |
| Summa tillgångar | 465 384 kr | 516 093 kr | 560 988 kr | 855 139 kr | 979 391 kr | 951 827 kr | 1 141 760 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 312 744 kr | 366 484 kr | 407 470 kr | 605 767 kr | 739 999 kr | 794 612 kr | 928 229 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 159 932 kr | 192 744 kr | 246 484 kr | 287 470 kr | 485 767 kr | 619 998 kr | 674 613 kr |
| Årets resultat | 32 812 kr | 53 740 kr | 40 986 kr | 198 297 kr | 134 232 kr | 54 614 kr | 133 616 kr |
| Kortfristiga skulder | 152 640 kr | 149 609 kr | 153 518 kr | 249 372 kr | 239 392 kr | 157 215 kr | 213 531 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 973 kr | 0 kr | - | 31 488 kr | 44 445 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 067 kr | 144 609 kr | 148 518 kr | 212 884 kr | 189 947 kr | 149 715 kr | 204 031 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 465 384 kr | 516 093 kr | 560 988 kr | 855 139 kr | 979 391 kr | 951 827 kr | 1 141 760 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver utbildningsverksamhet inom offentlig och privat verksamhet med inriktning mot samhälls- och beteendevetenskap. Företaget har sitt säte i Göteborgs kommun, Västra Götalands län.
Företrädare
- Mikaela S
- Angelica S
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Starke Utbildningskonsult AB för organisationsnummer?
Starke Utbildningskonsult AB har organisationsnummer 556400-0908 (5564000908).
Var ligger Starke Utbildningskonsult AB?
Starke Utbildningskonsult AB har sin registrerade adress Johannebergsgatan 30, 41255 Göteborg.
Vilken bransch är Starke Utbildningskonsult AB verksamt i?
Starke Utbildningskonsult AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Starke Utbildningskonsult AB?
Starke Utbildningskonsult AB hade en nettoomsättning på 209 747 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-09-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.