Aktiebolaget Tranås Skinnberedning
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning har organisationsnummer 556403-9237 (5564039237)
Aktiebolag • Org.nr: 556403-9237
Garvning och annan beredning av läder-, skinn- och pälsvarorTranås
Om företaget
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som garvning och annan beredning av läder-, skinn- och pälsvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 15110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aktiebolaget Tranås Skinnberedning 22 729 763 kr och redovisade ett resultat på -623 731 kr. Rörelsemarginalen var -9,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 74,7 procent, över branschens median (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 84,9 procent, under branschens median (median 149,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,1 procent | 4,2 procent | -3,5 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,0 procent | 4,5 procent | -2,7 procent till 12,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,7 procent | 55,7 procent | 31,0 procent till 79,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 84,9 procent | 149,5 procent | 70,4 procent till 416,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -6,8 procent | 1,4 procent | -24,1 procent till 23,7 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 842 000 kr | 987 000 kr | 547 000 kr till 1 695 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 567 000 kr | 357 000 kr | 166 000 kr till 559 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 av 3 aktiebolag inom garvning och annan beredning av läder-, skinn- och pälsvaror.
- Plats 17 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 316 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 8 630 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 100557328 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skinnberedning, färgning och försäljning av skinn och skinnprodukter, handel och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 22 729 763 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 721 172 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 276 832 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 750 657 kr |
| Personalkostnader | 15 315 295 kr |
| Avskrivningar | 215 403 kr |
| Rörelseresultat | -2 063 294 kr |
| Ränteintäkter | 26 043 kr |
| Räntekostnader | 3 480 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 040 731 kr |
| Bokslutsdispositioner | 1 417 000 kr |
| Skatt | 0 kr |
| Årets resultat | -623 731 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 6 172 587 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 336 089 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 836 498 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 184 634 kr |
| Varulager | 3 524 959 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 200 582 kr |
| Kassa och bank | 1 459 093 kr |
| Summa tillgångar | 12 357 221 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 9 225 451 kr |
| Aktiekapital | 400 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 369 182 kr |
| Årets resultat | -623 731 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 131 770 kr |
| Leverantörsskulder | 1 013 861 kr |
| Skatteskulder | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 503 371 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 12 357 221 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Tranås registrerades 1990 och bedriver sedan dess skinnberedning, färgning och försäljning av skinnprodukter.
Företrädare
- Erland A (styrelseledamot)
- Anders D (styrelseledamot)
- Jenny A (styrelseordförande)
- Börje A (styrelseledamot)
- Anders S (styrelseledamot)
- Pontus B (verkställande direktör)
Undertecknad i Tranås 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiebolaget Tranås Skinnberedning för organisationsnummer?
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning har organisationsnummer 556403-9237 (5564039237).
Var ligger Aktiebolaget Tranås Skinnberedning?
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning har sin registrerade adress Box 1005, 57328 Tranås.
Vilken bransch är Aktiebolaget Tranås Skinnberedning verksamt i?
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning är registrerat i branschen garvning och annan beredning av läder-, skinn- och pälsvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aktiebolaget Tranås Skinnberedning?
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning hade en nettoomsättning på 22 729 763 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aktiebolaget Tranås Skinnberedning?
Aktiebolaget Tranås Skinnberedning hade i genomsnitt 27 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-09-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.