Rökinge Lantbruk Aktiebolag
Rökinge Lantbruk Aktiebolag har organisationsnummer 556404-4948 (5564044948)
Aktiebolag • Org.nr: 556404-4948
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterVreta Kloster
Om företaget
Rökinge Lantbruk Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Vreta Kloster. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01110). Företaget bedriver även verksamhet inom odling av grönsaker (köksväxter) i växthus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 411 000 kr räkenskapsåret 2024 (1 390 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Rökinge Lantbruk Aktiebolag 1 411 000 kr och redovisade ett resultat på 317 033 kr. Rörelsemarginalen var 10,5 procent, över branschens median (median 9,7 procent). Soliditeten var 91,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 33,1 procent). Kassalikviditeten var 1665,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 156,6 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,5 procent | 9,7 procent | -3,0 procent till 24,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,9 procent | 9,6 procent | -1,9 procent till 27,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 91,8 procent | 33,1 procent | 16,3 procent till 64,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1665,7 procent | 156,6 procent | 70,8 procent till 381,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | 10,8 procent | 1,3 procent till 28,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,5 procent | -10,3 procent | -29,4 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 706 000 kr | 2 342 000 kr | 1 168 000 kr till 3 865 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 298 000 kr | 367 000 kr | 145 000 kr till 511 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | 10,5 procent |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 21,9 procent |
| Soliditet | 91,1 procent | 91,8 procent |
| Kassalikviditet | 2637,4 procent | 1665,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,9 procent | 7,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 1,5 procent |
| Omsättning per anställd | 695 000 kr | 706 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 258 000 kr | 298 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rökinge 158576 Vreta Kloster
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Rökinge 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lantbruk och värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 389 729 kr | 1 410 647 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 74 552 kr | 57 480 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 409 087 kr | 408 957 kr |
| Övriga externa kostnader | 412 623 kr | 315 134 kr |
| Personalkostnader | 515 715 kr | 595 382 kr |
| Avskrivningar | 11 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 115 856 kr | 148 654 kr |
| Ränteintäkter | 68 129 kr | 116 080 kr |
| Räntekostnader | - | 25 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 218 151 kr | 308 795 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 000 kr | 80 000 kr |
| Skatt | 27 536 kr | 71 762 kr |
| Årets resultat | 146 615 kr | 317 033 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 801 420 kr | 1 005 258 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 801 420 kr | 1 005 258 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 372 390 kr | 3 484 906 kr |
| Varulager | 31 040 kr | 53 350 kr |
| Kortfristiga fordringar | 109 718 kr | 127 027 kr |
| Kassa och bank | 2 731 632 kr | 2 804 529 kr |
| Summa tillgångar | 4 173 810 kr | 4 490 164 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 3 803 121 kr | 4 120 153 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 536 506 kr | 3 683 120 kr |
| Årets resultat | 146 615 kr | 317 033 kr |
| Obeskattade reserver | 244 000 kr | 164 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 126 689 kr | 206 011 kr |
| Leverantörsskulder | - | 113 643 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 126 689 kr | 92 368 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 173 810 kr | 4 490 164 kr |
Företrädare
- Tomas V (ledamot)
Undertecknad i Rökinge.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rökinge Lantbruk Aktiebolag för organisationsnummer?
Rökinge Lantbruk Aktiebolag har organisationsnummer 556404-4948 (5564044948).
Var ligger Rökinge Lantbruk Aktiebolag?
Rökinge Lantbruk Aktiebolag har sin registrerade adress Rökinge 1, 58576 Vreta Kloster.
Vilken bransch är Rökinge Lantbruk Aktiebolag verksamt i?
Rökinge Lantbruk Aktiebolag är registrerat i branschen odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rökinge Lantbruk Aktiebolag?
Rökinge Lantbruk Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 411 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Rökinge Lantbruk Aktiebolag?
Rökinge Lantbruk Aktiebolag hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Linköping
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.