Går åt skogen AB
Går åt skogen AB har organisationsnummer 556404-7537 (5564047537)
Aktiebolag • Org.nr: 556404-7537
Om företaget
Går åt skogen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmbäck. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som skogsskötsel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 02102). Företaget bedriver även verksamhet inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 11 procent till 499 283 kr räkenskapsåret 2025 (562 606 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Går åt skogen AB 499 283 kr och redovisade ett resultat på 71 016 kr. Rörelsemarginalen var 34,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,8 procent). Soliditeten var 27,0 procent, under branschens median (median 45,4 procent). Kassalikviditeten var 197,5 procent, under branschens median (median 200,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,6 procent | 10,8 procent | 2,3 procent till 21,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,1 procent | 10,1 procent | 1,9 procent till 21,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,0 procent | 45,4 procent | 23,4 procent till 73,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 197,5 procent | 200,1 procent | 105,8 procent till 434,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 16,1 procent | 0,2 procent till 46,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -11,3 procent | 4,6 procent | -10,4 procent till 27,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 467 av 687 aktiebolag inom skogsskötsel.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom skogsskötsel med säte i Nässjö.
- Plats 351 av 576 aktiebolag med säte i Nässjö.
- Plats 5 250 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 190 486 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 64,6 procent | 42,1 procent | 34,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 64,5 procent | 41,9 procent | 23,1 procent |
| Soliditet | 41,3 procent | 91,4 procent | 73,7 procent | 24,2 procent | 27,0 procent |
| Kassalikviditet | 170,5 procent | 1159,0 procent | 785,0 procent | 118,5 procent | 197,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -4,0 procent | -8,6 procent | 61,1 procent | 34,2 procent | 14,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 43,5 procent | -11,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Korpebo 157169 Malmbäck
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Korpebo 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är skogsentreprenad, tjänster inom friluftsliv och livscoachning, äga och förvalta värdepapper och fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 391 810 kr | 562 606 kr | 499 283 kr |
| Övriga externa kostnader | 11 281 kr | 9 125 kr | 10 203 kr | 30 378 kr | 35 255 kr | 113 079 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | 108 200 kr | 282 553 kr | 141 128 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 8 170 kr | 72 299 kr |
| Rörelseresultat | -11 281 kr | -9 125 kr | -10 203 kr | 253 232 kr | 236 628 kr | 172 777 kr |
| Ränteintäkter | 2 689 kr | 2 196 kr | 1 122 kr | -5 kr | 7 672 kr | 8 833 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 8 750 kr | 66 500 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 592 kr | -6 929 kr | -9 081 kr | 253 227 kr | 235 550 kr | 115 110 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | -50 000 kr | -56 582 kr | -25 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 36 797 kr | 37 141 kr | 19 094 kr |
| Årets resultat | -8 592 kr | -6 929 kr | -9 081 kr | 166 430 kr | 141 827 kr | 71 016 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 545 258 kr | 1 537 747 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 1 545 258 kr | 1 537 747 kr |
| Omsättningstillgångar | 430 118 kr | 423 189 kr | 115 888 kr | 369 370 kr | 163 338 kr | 261 240 kr |
| Kortfristiga fordringar | 12 kr | 12 kr | 12 kr | 63 000 kr | 28 188 kr | 18 495 kr |
| Kassa och bank | 430 106 kr | 423 177 kr | 115 876 kr | 306 370 kr | 135 150 kr | 242 745 kr |
| Summa tillgångar | 430 118 kr | 423 189 kr | 115 888 kr | 369 370 kr | 1 708 596 kr | 1 798 987 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 401 899 kr | 174 970 kr | 105 889 kr | 272 318 kr | 414 145 kr | 485 161 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 290 491 kr | 61 899 kr | 1 899 kr | 1 898 kr | 168 328 kr | 310 155 kr |
| Årets resultat | -8 592 kr | -6 929 kr | -9 081 kr | 166 430 kr | 141 827 kr | 71 016 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 50 000 kr | 106 582 kr | 131 582 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 219 kr | 248 219 kr | 9 999 kr | 47 052 kr | 137 869 kr | 132 244 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 18 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 18 772 kr | 25 013 kr | 2 589 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 219 kr | 238 219 kr | 0 kr | 18 280 kr | 63 040 kr | 103 077 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 430 118 kr | 423 189 kr | 115 888 kr | 369 370 kr | 1 708 596 kr | 1 798 987 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet är skogsentreprenad, tjänster inom friluftsliv och livscoaching samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter.
Företrädare
- Joel K (styrelseledamot)
Undertecknad i Årsredovisningens innehåll bestämdes 2026-01-06 i Korpebo, Malmbäck.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Går åt skogen AB för organisationsnummer?
Går åt skogen AB har organisationsnummer 556404-7537 (5564047537).
Var ligger Går åt skogen AB?
Går åt skogen AB har sin registrerade adress Korpebo 1, 57169 Malmbäck.
Vilken bransch är Går åt skogen AB verksamt i?
Går åt skogen AB är registrerat i branschen skogsskötsel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Går åt skogen AB?
Går åt skogen AB hade en nettoomsättning på 499 283 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nässjö
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-10-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.