Asfaltläggarna M & A Aktiebolag
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag har organisationsnummer 556405-7163 (5564057163)
Aktiebolag • Org.nr: 556405-7163
Om företaget
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Jordbro. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som anläggning av vägar och motorvägar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 23 procent till 37 105 430 kr räkenskapsåret 2026 (30 160 198 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Asfaltläggarna M & A Aktiebolag 37 105 430 kr och redovisade ett resultat på 4 532 523 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, över branschens median (median 13,5 procent). Soliditeten var 29,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,5 procent). Kassalikviditeten var 178,1 procent, under branschens median (median 291,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 13,5 procent | 2,5 procent till 20,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,3 procent | 11,8 procent | 1,8 procent till 19,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 29,9 procent | 59,5 procent | 40,0 procent till 77,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 178,1 procent | 291,2 procent | 148,2 procent till 479,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,3 procent | 14,8 procent | 0,0 procent till 44,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 23,0 procent | 3,7 procent | -18,4 procent till 24,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 474 000 kr | 1 495 000 kr | 977 000 kr till 2 135 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 829 000 kr | 689 000 kr | 456 000 kr till 833 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 av 249 aktiebolag inom anläggning av vägar och motorvägar.
- Plats 1 av 4 aktiebolag inom anläggning av vägar och motorvägar med säte i Tyresö.
- Plats 14 av 1 622 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 1 580 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 4 947 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,9 procent | 13,3 procent | 9,6 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | 13,0 procent | 11,9 procent | 8,8 procent | 18,3 procent |
| Soliditet | 19,5 procent | 26,5 procent | 28,6 procent | 29,9 procent |
| Kassalikviditet | 165,6 procent | 225,9 procent | 243,0 procent | 178,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,9 procent | 46,6 procent | 54,1 procent | 56,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 14,3 procent | -9,1 procent | 23,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 232 000 kr | 2 211 000 kr | 2 011 000 kr | 2 474 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 889 000 kr | 808 000 kr | 796 000 kr | 829 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rörvägen 6213650 Jordbro
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Rörvägen 62 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva asfalt- och markanläggning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 42110Anläggning av vägar och motorvägarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 009 888 kr | 33 166 271 kr | 30 160 198 kr | 37 105 430 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 224 299 kr | 2 389 229 kr | 137 239 kr | 611 916 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 10 944 912 kr | 12 397 712 kr | 10 222 199 kr | 13 483 082 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 824 135 kr | 1 893 555 kr | 1 801 764 kr | 2 101 750 kr |
| Personalkostnader | 11 558 049 kr | 12 127 447 kr | 11 941 540 kr | 12 431 158 kr |
| Avskrivningar | 3 595 630 kr | 3 664 574 kr | 3 430 729 kr | 2 920 522 kr |
| Rörelseresultat | 4 311 461 kr | 4 419 266 kr | 2 901 205 kr | 6 762 262 kr |
| Ränteintäkter | 5 914 kr | 99 393 kr | 46 536 kr | 2 959 kr |
| Räntekostnader | 514 393 kr | 569 594 kr | 353 139 kr | 278 731 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 773 799 kr | 3 961 177 kr | 2 651 081 kr | 6 797 387 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 425 093 kr | -415 204 kr | 1 143 595 kr | -1 120 526 kr |
| Skatt | 124 472 kr | 734 050 kr | 812 190 kr | 1 144 338 kr |
| Årets resultat | 1 224 234 kr | 2 811 923 kr | 2 982 486 kr | 4 532 523 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 14 512 311 kr | 10 716 847 kr | 8 130 549 kr | 13 888 345 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 758 731 kr | 8 451 558 kr | 5 658 769 kr | 7 655 145 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 753 580 kr | 2 265 289 kr | 2 471 780 kr | 6 233 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 9 672 714 kr | 12 059 346 kr | 11 164 755 kr | 13 004 100 kr |
| Kortfristiga fordringar | 7 296 672 kr | 5 717 802 kr | 5 630 880 kr | 8 411 336 kr |
| Kassa och bank | 2 376 042 kr | 6 341 544 kr | 5 533 875 kr | 4 592 764 kr |
| Summa tillgångar | 24 185 025 kr | 22 776 193 kr | 19 295 304 kr | 26 892 445 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 4 720 392 kr | 6 032 315 kr | 5 514 801 kr | 8 047 323 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 376 158 kr | 3 100 392 kr | 2 412 315 kr | 3 394 800 kr |
| Årets resultat | 1 224 234 kr | 2 811 923 kr | 2 982 486 kr | 4 532 523 kr |
| Obeskattade reserver | 5 998 730 kr | 6 413 934 kr | 5 270 339 kr | 6 390 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 842 070 kr | 5 337 359 kr | 4 595 296 kr | 7 303 555 kr |
| Leverantörsskulder | 1 571 950 kr | 2 025 332 kr | 1 576 302 kr | 2 704 674 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | 26 889 kr | 376 676 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 507 471 kr | 391 793 kr | 405 964 kr | 387 470 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 185 025 kr | 22 776 193 kr | 19 295 304 kr | 26 892 445 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom asfalts- och markanläggningar. Företaget har sitt säte i Tyresö.
Företrädare
- Michael K
- Joel A
- Hannes K
Undertecknad i Tyresö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Asfaltläggarna M & A Aktiebolag för organisationsnummer?
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag har organisationsnummer 556405-7163 (5564057163).
Var ligger Asfaltläggarna M & A Aktiebolag?
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag har sin registrerade adress Rörvägen 62, 13650 Jordbro.
Vilken bransch är Asfaltläggarna M & A Aktiebolag verksamt i?
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag är registrerat i branschen anläggning av vägar och motorvägar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Asfaltläggarna M & A Aktiebolag?
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag hade en nettoomsättning på 37 105 430 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Asfaltläggarna M & A Aktiebolag?
Asfaltläggarna M & A Aktiebolag hade i genomsnitt 15 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-09-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.