Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag har organisationsnummer 556408-8663 (5564088663)
Aktiebolag • Org.nr: 556408-8663
Om företaget
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i By Kyrkby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 22 procent till 797 000 kr räkenskapsåret 2025 (655 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag 797 000 kr och redovisade ett resultat på 133 526 kr. Rörelsemarginalen var 20,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,2 procent). Soliditeten var 84,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 187,4 procent, under branschens median (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,2 procent | 8,2 procent | 1,6 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 19,9 procent | 8,0 procent | 1,3 procent till 17,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 84,0 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 187,4 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,3 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,7 procent | 2,0 procent | -19,8 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 797 000 kr | 1 418 000 kr | 924 000 kr till 1 967 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 200 000 kr | 582 000 kr | 376 000 kr till 712 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 198 av 4 754 aktiebolag inom elinstallationer.
- Plats 10 av 17 aktiebolag inom elinstallationer med säte i Avesta.
- Plats 298 av 550 aktiebolag med säte i Avesta.
- Plats 4 443 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 162 422 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,5 procent | 27,6 procent | 28,0 procent | -24,6 procent | 20,2 procent |
| Vinstmarginal | 23,7 procent | 27,1 procent | 27,6 procent | -24,9 procent | 19,9 procent |
| Soliditet | 72,5 procent | 78,7 procent | 77,0 procent | 79,1 procent | 84,0 procent |
| Kassalikviditet | 415,1 procent | 166,7 procent | 170,7 procent | 126,4 procent | 187,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,6 procent | 7,6 procent | 9,0 procent | -5,4 procent | 9,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -52,9 procent | 38,7 procent | 14,3 procent | 21,7 procent |
| Omsättning per anställd | 877 000 kr | 413 000 kr | 573 000 kr | 655 000 kr | 797 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 197 000 kr | 24 000 kr | 77 000 kr | 473 000 kr | 200 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rudu 56c/o Lundberg Lundbergs Elektromekservice AB
77499 By Kyrkby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra elinstallationer, elreparationer, elektromekanisk service samt bedriva försäljning inom elområdet, bi-odling, torg och marknadshandel med livsmedel, tillverkning och försäljning av hantverksalster ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 877 167 kr | 413 011 kr | 572 533 kr | 654 932 kr | 797 078 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 22 278 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 129 741 kr | 115 166 kr | 132 937 kr | 126 384 kr | 138 804 kr |
| Personalkostnader | 196 524 kr | 24 456 kr | 76 670 kr | 472 750 kr | 199 851 kr |
| Avskrivningar | 36 001 kr | 36 001 kr | 37 360 kr | 25 163 kr | 10 891 kr |
| Rörelseresultat | 206 141 kr | 113 950 kr | 160 199 kr | -161 433 kr | 160 699 kr |
| Ränteintäkter | 29 kr | 0 kr | 264 kr | 512 kr | 625 kr |
| Räntekostnader | 2 602 kr | 1 544 kr | 2 026 kr | 1 930 kr | 2 021 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 207 623 kr | 112 406 kr | 158 437 kr | -162 851 kr | 159 303 kr |
| Bokslutsdispositioner | 5 784 kr | 10 487 kr | 915 kr | 92 286 kr | 0 kr |
| Skatt | 45 786 kr | 28 611 kr | 36 853 kr | -785 kr | 25 777 kr |
| Årets resultat | 167 621 kr | 94 282 kr | 122 499 kr | -69 780 kr | 133 526 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 182 143 kr | 1 151 515 kr | 1 215 010 kr | 1 189 847 kr | 1 178 956 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 182 143 kr | 146 142 kr | 209 637 kr | 184 474 kr | 173 583 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 1 005 373 kr | 1 005 373 kr | 1 005 373 kr | 1 005 373 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 403 767 kr | 427 808 kr | 560 143 kr | 448 947 kr | 522 227 kr |
| Varulager | 21 593 kr | 23 500 kr | 19 229 kr | 15 907 kr | 13 776 kr |
| Kortfristiga fordringar | 76 959 kr | 72 544 kr | 58 596 kr | 74 554 kr | 94 073 kr |
| Kassa och bank | 299 842 kr | 331 764 kr | 482 318 kr | 358 486 kr | 414 378 kr |
| Summa tillgångar | 1 585 910 kr | 1 579 323 kr | 1 775 153 kr | 1 638 794 kr | 1 701 183 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 1 149 286 kr | 1 243 569 kr | 1 366 068 kr | 1 296 288 kr | 1 429 813 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 861 665 kr | 1 029 287 kr | 1 123 569 kr | 1 246 068 kr | 1 176 287 kr |
| Årets resultat | 167 621 kr | 94 282 kr | 122 499 kr | -69 780 kr | 133 526 kr |
| Obeskattade reserver | 103 688 kr | 93 201 kr | 92 286 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 332 936 kr | 242 553 kr | 316 799 kr | 342 506 kr | 271 370 kr |
| Leverantörsskulder | 1 399 kr | 10 996 kr | 16 744 kr | 10 238 kr | 11 246 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 318 536 kr | 218 557 kr | 254 200 kr | 286 414 kr | 247 124 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 585 910 kr | 1 579 323 kr | 1 775 153 kr | 1 638 794 kr | 1 701 183 kr |
Företrädare
- Håkan L
Undertecknad i By Kyrkby 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag för organisationsnummer?
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag har organisationsnummer 556408-8663 (5564088663).
Var ligger Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag?
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag har sin registrerade adress Rudu 56, 77499 By Kyrkby.
Vilken bransch är Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag verksamt i?
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag?
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag hade en nettoomsättning på 797 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag?
Lundbergs Elektromek. service Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Avesta
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-10-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.