
Scandi Kakel AB
Scandi Kakel AB har organisationsnummer 556414-5547 (5564145547)
Aktiebolag • Org.nr: 556414-5547
Om företaget
Scandi Kakel AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46831). På Google Maps är verksamheten listad som tile store. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 85 procent till 149 000 kr räkenskapsåret 2025 (993 000 kr föregående år).
Verksamheten har utmaningar i branschen men har trots det ökat omsättningen mot tidigare år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Scandi Kakel AB 149 000 kr och redovisade ett resultat på -48 615 kr. Rörelsemarginalen var -32,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 111,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 51,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -32,8 procent | 3,8 procent | -2,3 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -32,9 procent | 3,9 procent | -2,2 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 111,6 procent | 51,5 procent | 21,9 procent till 77,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -10,6 procent | 4,4 procent | -6,7 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -85,0 procent | 0,1 procent | -27,6 procent till 26,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 690 av 933 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial.
- Plats 12 av 18 aktiebolag inom partihandel med virke och andra byggmaterial med säte i Västerås.
- Plats 3 349 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 5 095 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 237 125 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,7 procent | -27,1 procent | 23,0 procent | -32,8 procent |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | -27,0 procent | 23,1 procent | -32,9 procent |
| Soliditet | 88,1 procent | 63,9 procent | 94,9 procent | 111,6 procent |
| Kassalikviditet | 786,7 procent | 247,9 procent | 1921,8 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 25,6 procent | -46,0 procent | 45,1 procent | -10,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -61,1 procent | 109,5 procent | -85,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tunbytorpsgatan 16c/o c/o Kakellagret
72137 Västerås
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Tunbytorpsgatan 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av byggkeramik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 219 362 kr | 473 876 kr | 992 524 kr | 149 467 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 850 kr | 3 244 kr | 726 kr | 7 486 kr |
| Övriga externa kostnader | 318 490 kr | 196 812 kr | 214 309 kr | 120 309 kr |
| Personalkostnader | 16 416 kr | 2 721 kr | 7 452 kr | 720 kr |
| Rörelseresultat | 155 325 kr | -128 614 kr | 228 306 kr | -48 923 kr |
| Ränteintäkter | 31 kr | 455 kr | 379 kr | 306 kr |
| Räntekostnader | 255 kr | -51 kr | 31 kr | -2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 155 101 kr | -128 108 kr | 228 654 kr | -48 615 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | -59 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 155 160 kr | -128 108 kr | 228 654 kr | -48 615 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 687 979 kr | 435 342 kr | 534 147 kr | 410 484 kr |
| Varulager | 45 930 kr | 45 930 kr | 10 716 kr | 10 716 kr |
| Kortfristiga fordringar | 182 169 kr | 251 074 kr | 192 490 kr | 218 223 kr |
| Kassa och bank | 457 374 kr | 135 832 kr | 328 436 kr | 179 039 kr |
| Summa tillgångar | 687 979 kr | 435 342 kr | 534 147 kr | 410 484 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 606 363 kr | 278 256 kr | 506 910 kr | 458 295 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 331 203 kr | 286 364 kr | 158 256 kr | 386 910 kr |
| Årets resultat | 155 160 kr | -128 108 kr | 228 654 kr | -48 615 kr |
| Kortfristiga skulder | 81 616 kr | 157 086 kr | 27 237 kr | -47 811 kr |
| Leverantörsskulder | 11 991 kr | 61 850 kr | 47 645 kr | -27 404 kr |
| Skatteskulder | - | - | -20 680 kr | -20 680 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 54 624 kr | 236 kr | 272 kr | 272 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 687 979 kr | 435 342 kr | 534 147 kr | 410 484 kr |
Företrädare
- Per F
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Scandi Kakel AB för organisationsnummer?
Scandi Kakel AB har organisationsnummer 556414-5547 (5564145547).
Var ligger Scandi Kakel AB?
Scandi Kakel AB har sin registrerade adress Tunbytorpsgatan 16, 72137 Västerås.
Vilken bransch är Scandi Kakel AB verksamt i?
Scandi Kakel AB är registrerat i branschen partihandel med virke och andra byggmaterial enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Scandi Kakel AB?
Scandi Kakel AB hade en nettoomsättning på 149 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-12-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.