Smögens Rör Aktiebolag
Smögens Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556415-2055 (5564152055)
Aktiebolag • Org.nr: 556415-2055
Om företaget
Smögens Rör Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Smögen. Företaget har etablerad erfarenhet med över 36 års verksamhet sedan 1990. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). På Google Maps är verksamheten listad som utility contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 19 procent till 3 656 884 kr räkenskapsåret 2025 (3 082 559 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smögens Rör Aktiebolag 3 656 884 kr och redovisade ett resultat på 454 190 kr. Rörelsemarginalen var 16,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 67,2 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 376,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,0 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 15,7 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,2 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 376,2 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 18,6 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 657 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 606 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 860 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Sotenäs.
- Plats 94 av 534 aktiebolag med säte i Sotenäs.
- Plats 8 472 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 48 520 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,3 procent | 14,7 procent | 17,2 procent | 3,9 procent | 16,0 procent |
| Vinstmarginal | 4,6 procent | 14,2 procent | 16,6 procent | 3,2 procent | 15,7 procent |
| Soliditet | 49,9 procent | 56,5 procent | 58,4 procent | 56,8 procent | 67,2 procent |
| Kassalikviditet | 204,8 procent | 335,3 procent | 297,1 procent | 229,9 procent | 376,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 procent | 16,5 procent | 26,9 procent | 5,0 procent | 19,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,4 procent | 38,0 procent | 53,3 procent | -34,8 procent | 18,6 procent |
| Omsättning per anställd | 2 236 000 kr | 3 087 000 kr | 4 731 000 kr | 3 083 000 kr | 3 657 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 597 000 kr | 616 000 kr | 604 000 kr | 606 000 kr | 606 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hasselösundsvägen 445650 Smögen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva VVS-entreprenader samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenliga verksamheter.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 290 811 kr | 2 236 266 kr | 3 086 540 kr | 4 731 044 kr | 3 082 559 kr | 3 656 884 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 126 000 kr | 273 165 kr | 137 500 kr | 139 750 kr | 324 378 kr | 129 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 234 565 kr | 1 426 011 kr | 1 754 924 kr | 2 703 627 kr | 2 087 989 kr | 2 099 510 kr |
| Övriga externa kostnader | 287 791 kr | 334 625 kr | 369 412 kr | 400 919 kr | 441 037 kr | 413 293 kr |
| Personalkostnader | 546 086 kr | 596 702 kr | 616 261 kr | 603 831 kr | 605 561 kr | 605 919 kr |
| Avskrivningar | 93 027 kr | 90 807 kr | 82 657 kr | 80 973 kr | 82 004 kr | 82 007 kr |
| Rörelseresultat | 281 800 kr | 118 245 kr | 453 679 kr | 812 083 kr | 120 758 kr | 585 155 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 178 kr | 1 113 kr | 8 424 kr |
| Räntekostnader | 17 236 kr | 16 275 kr | 14 433 kr | 25 321 kr | 24 466 kr | 20 052 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 264 564 kr | 101 970 kr | 439 246 kr | 786 940 kr | 97 405 kr | 573 527 kr |
| Bokslutsdispositioner | -33 000 kr | 0 kr | -60 000 kr | 0 kr | 33 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 49 755 kr | 22 223 kr | 78 334 kr | 162 709 kr | 28 100 kr | 119 337 kr |
| Årets resultat | 181 809 kr | 79 747 kr | 300 912 kr | 624 231 kr | 102 305 kr | 454 190 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 545 264 kr | 1 436 122 kr | 1 353 465 kr | 1 272 492 kr | 1 190 488 kr | 1 108 481 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 445 264 kr | 1 336 122 kr | 1 253 465 kr | 1 172 492 kr | 1 090 488 kr | 1 008 481 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 564 987 kr | 1 609 579 kr | 1 871 450 kr | 2 704 863 kr | 2 421 648 kr | 2 325 935 kr |
| Varulager | 583 898 kr | 640 856 kr | 693 749 kr | 424 388 kr | 354 800 kr | 315 605 kr |
| Kortfristiga fordringar | 571 466 kr | 738 512 kr | 542 901 kr | 1 774 128 kr | 1 415 101 kr | 1 204 540 kr |
| Kassa och bank | 409 623 kr | 230 211 kr | 634 800 kr | 506 347 kr | 651 747 kr | 805 790 kr |
| Summa tillgångar | 3 110 251 kr | 3 045 701 kr | 3 224 915 kr | 3 977 355 kr | 3 612 136 kr | 3 434 416 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 441 129 kr | 1 520 877 kr | 1 821 789 kr | 2 321 020 kr | 2 053 324 kr | 2 307 514 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 139 320 kr | 1 321 130 kr | 1 400 877 kr | 1 576 789 kr | 1 831 019 kr | 1 733 324 kr |
| Årets resultat | 181 809 kr | 79 747 kr | 300 912 kr | 624 231 kr | 102 305 kr | 454 190 kr |
| Obeskattade reserver | 66 000 kr | 66 000 kr | 126 000 kr | 126 000 kr | 93 000 kr | 93 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 410 245 kr | 472 937 kr | 351 243 kr | 767 456 kr | 898 937 kr | 534 372 kr |
| Leverantörsskulder | 186 802 kr | 217 331 kr | 128 213 kr | 96 456 kr | 218 790 kr | 66 814 kr |
| Skatteskulder | - | - | 22 050 kr | 123 451 kr | 51 470 kr | 11 829 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 635 kr | 177 689 kr | 124 069 kr | 472 039 kr | 550 580 kr | 379 774 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 110 251 kr | 3 045 701 kr | 3 224 915 kr | 3 977 355 kr | 3 612 136 kr | 3 434 416 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Västra Götalands län, Sotenäs Kommun registrerades år 1991 och bedriver sedan dess VVS-entreprenader. Verksamheten drivs i egen fastighet, inrymmande kontor, lager, försäljning och visningsavdelning.
Företrädare
- Kaj R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Smögens Rör Aktiebolag för organisationsnummer?
Smögens Rör Aktiebolag har organisationsnummer 556415-2055 (5564152055).
Var ligger Smögens Rör Aktiebolag?
Smögens Rör Aktiebolag har sin registrerade adress Hasselösundsvägen 4, 45650 Smögen.
Vilken bransch är Smögens Rör Aktiebolag verksamt i?
Smögens Rör Aktiebolag är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Smögens Rör Aktiebolag?
Smögens Rör Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 656 884 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Smögens Rör Aktiebolag?
Smögens Rör Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Smögens Rör Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Smögens Rör Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sotenäs
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1990-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.