Jeanette Holm AB
Jeanette Holm AB har organisationsnummer 556416-7947 (5564167947)
Aktiebolag • Org.nr: 556416-7947
Om företaget
Jeanette Holm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nässjö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Företaget bedriver även verksamhet inom detaljhandel med väskor, reseffekter och lädervaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 490 000 kr räkenskapsåret 2025 (431 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jeanette Holm AB 490 000 kr och redovisade ett resultat på -45 455 kr. Rörelsemarginalen var -9,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 26,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,0 procent). Kassalikviditeten var 101,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 222,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,3 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,2 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,5 procent | 55,0 procent | 29,4 procent till 76,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 101,9 procent | 222,5 procent | 112,9 procent till 437,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -76,8 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 13,7 procent | 1,5 procent | -12,3 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 490 000 kr | 622 000 kr | 361 000 kr till 1 011 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 383 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 825 av 1 618 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Nässjö.
- Plats 352 av 576 aktiebolag med säte i Nässjö.
- Plats 5 274 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 191 393 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,0 procent | -1,6 procent | -7,4 procent | -0,3 procent | -9,3 procent |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | -2,1 procent | -7,4 procent | -0,2 procent | -9,2 procent |
| Soliditet | 34,8 procent | 35,3 procent | 32,6 procent | 29,0 procent | 26,5 procent |
| Kassalikviditet | 238,9 procent | 319,7 procent | 328,9 procent | 231,5 procent | 101,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 procent | -7,0 procent | -30,2 procent | -1,0 procent | -76,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,6 procent | 22,0 procent | -9,4 procent | -0,2 procent | 13,7 procent |
| Omsättning per anställd | 391 000 kr | 477 000 kr | 432 000 kr | 431 000 kr | 490 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 297 000 kr | 400 000 kr | 374 000 kr | 362 000 kr | 383 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Minkstigen 3257142 Nässjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med textilier, symaskiner, sytillbehör,kläder, väskor, skor, handskar, plånböcker samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 381 986 kr | 381 201 kr | 391 187 kr | 476 749 kr | 432 022 kr | 431 128 kr | 489 508 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 53 255 kr | 30 314 kr | 9 646 kr | 4 752 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 334 063 kr | 150 420 kr | 66 821 kr | 46 070 kr | 51 460 kr | 30 241 kr | 84 192 kr |
| Personalkostnader | 323 662 kr | 98 746 kr | 296 916 kr | 400 123 kr | 374 406 kr | 361 513 kr | 382 573 kr |
| Avskrivningar | - | - | 3 672 kr | 4 406 kr | 4 406 kr | 14 006 kr | 14 006 kr |
| Rörelseresultat | -498 kr | 9 558 kr | 3 716 kr | -7 595 kr | -31 916 kr | -1 327 kr | -45 489 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 141 kr | 242 kr | 160 kr |
| Räntekostnader | 12 585 kr | 6 509 kr | 2 951 kr | 2 024 kr | 77 kr | -58 kr | 126 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -13 083 kr | 3 049 kr | 765 kr | -9 619 kr | -31 852 kr | -1 027 kr | -45 455 kr |
| Årets resultat | -13 083 kr | 3 049 kr | 765 kr | -9 619 kr | -31 852 kr | -1 027 kr | -45 455 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 118 360 kr | 113 954 kr | 157 548 kr | 143 542 kr | 129 536 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 18 360 kr | 13 954 kr | 57 548 kr | 43 542 kr | 29 536 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 442 606 kr | 317 575 kr | 304 454 kr | 275 958 kr | 166 239 kr | 216 790 kr | 93 651 kr |
| Varulager | 28 550 kr | 14 416 kr | 17 857 kr | 34 805 kr | 30 322 kr | 24 421 kr | 24 392 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 396 kr | 25 422 kr | 27 963 kr | 72 504 kr | 47 688 kr | 37 124 kr | 56 337 kr |
| Kassa och bank | 374 660 kr | 277 737 kr | 258 634 kr | 168 649 kr | 88 229 kr | 155 245 kr | 12 922 kr |
| Summa tillgångar | 442 606 kr | 317 575 kr | 422 814 kr | 389 912 kr | 323 787 kr | 360 332 kr | 223 187 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 143 292 kr | 146 341 kr | 147 106 kr | 137 487 kr | 105 636 kr | 104 609 kr | 59 154 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 43 275 kr | 30 192 kr | 33 241 kr | 34 006 kr | 24 388 kr | -7 464 kr | -8 491 kr |
| Årets resultat | -13 083 kr | 3 049 kr | 765 kr | -9 619 kr | -31 852 kr | -1 027 kr | -45 455 kr |
| Kortfristiga skulder | 80 696 kr | 42 329 kr | 119 968 kr | 75 431 kr | 41 327 kr | 83 106 kr | 67 998 kr |
| Leverantörsskulder | 4 254 kr | 7 263 kr | 0 kr | - | - | - | 4 564 kr |
| Skatteskulder | 4 920 kr | 4 556 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 522 kr | 20 509 kr | 115 967 kr | 71 431 kr | 37 328 kr | 79 107 kr | 59 434 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 442 606 kr | 317 575 kr | 422 814 kr | 389 912 kr | 323 787 kr | 360 332 kr | 223 187 kr |
Företrädare
- Jeanette H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeanette Holm AB för organisationsnummer?
Jeanette Holm AB har organisationsnummer 556416-7947 (5564167947).
Var ligger Jeanette Holm AB?
Jeanette Holm AB har sin registrerade adress Minkstigen 32, 57142 Nässjö.
Vilken bransch är Jeanette Holm AB verksamt i?
Jeanette Holm AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeanette Holm AB?
Jeanette Holm AB hade en nettoomsättning på 490 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jeanette Holm AB?
Jeanette Holm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nässjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.