HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag har organisationsnummer 556417-3242 (5564173242)

Aktiebolag • Org.nr: 556417-3242

Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetLandskrona

Aktivt företagVerksamt sedan 1991Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google

Om företaget

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Landskrona. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). På Google Maps är verksamheten listad som contractor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Contractor

Telefon: +46705910205

Ekonomi

804 504 krOmsättning▲ 17 procent
24 741 krÅrets resultat
-Antal anställda
79,7 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen ökade 17 procent till 804 504 kr räkenskapsåret 2026 (686 034 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag 804 504 kr och redovisade ett resultat på 24 741 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, under branschens median (median 8,5 procent). Soliditeten var 79,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,0 procent). Kassalikviditeten var 442,3 procent, över branschens median (median 231,0 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal3,1 procent8,5 procent1,3 procent till 19,1 procentUnder branschens median
Vinstmarginal3,1 procent8,4 procent0,9 procent till 19,3 procentUnder branschens median
Soliditet79,7 procent49,0 procent28,2 procent till 71,6 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet442,3 procent231,0 procent133,5 procent till 458,6 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital18,6 procent26,1 procent3,3 procent till 57,3 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt17,3 procent5,9 procent-15,6 procent till 32,2 procentöver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 417 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
  • Plats 5 av 6 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Skurup.
  • Plats 244 av 469 aktiebolag med säte i Skurup.
  • Plats 18 746 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
  • Plats 161 767 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20252026
Rörelsemarginal-0,6 procent3,1 procent
Vinstmarginal-0,5 procent3,1 procent
Soliditet79,9 procent79,7 procent
Kassalikviditet424,7 procent442,3 procent
Avkastning på eget kapital-3,0 procent18,6 procent
Omsättningstillväxt-17,3 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Ringvägen 28 A
26141 Landskrona

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva håltagningsservice inom byggnadsbranschen jämte därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20252026
Nettoomsättning686 034 kr804 504 kr
Råvaror och förnödenheter13 121 kr21 542 kr
Övriga externa kostnader297 067 kr297 273 kr
Personalkostnader374 104 kr455 238 kr
Avskrivningar5 602 kr5 602 kr
Rörelseresultat-3 860 kr24 849 kr
Ränteintäkter135 kr45 kr
Räntekostnader-43 kr153 kr
Resultat efter finansiella poster-3 682 kr24 741 kr
Årets resultat-3 682 kr24 741 kr

Balansräkning

Post20252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar22 408 kr16 806 kr
Materiella anläggningstillgångar22 408 kr16 806 kr
Omsättningstillgångar132 099 kr149 802 kr
Kortfristiga fordringar52 114 kr128 772 kr
Kassa och bank79 985 kr21 030 kr
Summa tillgångar154 507 kr166 608 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital123 401 kr132 741 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat19 083 kr0 kr
Årets resultat-3 682 kr24 741 kr
Kortfristiga skulder31 106 kr33 867 kr
Leverantörsskulder1 614 kr6 004 kr
Övriga kortfristiga skulder18 536 kr17 727 kr
Summa eget kapital och skulder154 507 kr166 608 kr

Företrädare

  • Sören T (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1991-03-15
Registrerat hos Bolagsverket
HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag
1991-03-19
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag för organisationsnummer?

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag har organisationsnummer 556417-3242 (5564173242).

Var ligger HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag?

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag har sin registrerade adress Ringvägen 28 A, 26141 Landskrona.

Vilken bransch är HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag verksamt i?

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag?

HPA HÅlprenad & Anläggnings Aktiebolag hade en nettoomsättning på 804 504 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Skurup
Län
Skåne län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1991-03-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🅿️ Handikapparkering

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-08

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar