Zamas People AB
Zamas People AB har organisationsnummer 556417-7755 (5564177755)
Aktiebolag • Org.nr: 556417-7755
Om företaget
Zamas People AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 816 112 kr räkenskapsåret 2025 (906 671 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Zamas People AB 816 112 kr och redovisade ett resultat på -170 246 kr. Rörelsemarginalen var -21,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 5,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 103,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -21,0 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,9 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 5,9 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 103,0 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -143,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -10,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 816 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 569 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 12 482 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 3 568 av 10 087 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stockholm.
- Plats 29 707 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 53 353 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 160 784 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,7 procent | -39,3 procent | -32,5 procent | -13,3 procent | -21,0 procent |
| Vinstmarginal | -16,7 procent | -58,6 procent | -32,3 procent | -12,1 procent | -20,9 procent |
| Soliditet | 3,7 procent | 6,4 procent | 7,6 procent | 7,3 procent | 5,9 procent |
| Kassalikviditet | 95,1 procent | 103,6 procent | 104,9 procent | 104,4 procent | 103,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -183,5 procent | -373,7 procent | -186,8 procent | -79,3 procent | -143,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -19,4 procent | -22,9 procent | 7,3 procent | 5,6 procent | -10,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 038 000 kr | 801 000 kr | 859 000 kr | 907 000 kr | 816 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 710 000 kr | 622 000 kr | 584 000 kr | 596 000 kr | 569 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brännkyrkagatan 24c/o c/o Pasquier
11822 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och kursverksamhet inom områdena för marknadsföring, reklam, informationsteknologi, friskvård, utveckling av mänskliga resurser.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 529 509 kr | 1 287 768 kr | 1 038 310 kr | 800 674 kr | 858 806 kr | 906 671 kr | 816 112 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 378 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 497 445 kr | 432 649 kr | 230 785 kr | 222 885 kr | 228 594 kr | 50 019 kr | 184 041 kr |
| Övriga externa kostnader | 435 135 kr | 214 776 kr | 271 357 kr | 270 549 kr | 325 700 kr | 380 422 kr | 233 722 kr |
| Personalkostnader | 687 834 kr | 638 452 kr | 709 750 kr | 621 653 kr | 583 727 kr | 596 163 kr | 569 356 kr |
| Rörelseresultat | -94 371 kr | 506 kr | -173 640 kr | -314 433 kr | -279 503 kr | -120 329 kr | -171 193 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | 5 kr | 0 kr | 449 kr | 2 355 kr | 11 163 kr | 1 036 kr |
| Räntekostnader | - | 320 kr | 0 kr | - | - | 689 kr | 89 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -94 371 kr | 191 kr | -173 640 kr | -469 103 kr | -277 148 kr | -109 855 kr | -170 246 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -94 371 kr | 191 kr | -173 640 kr | -469 103 kr | -277 148 kr | -109 855 kr | -170 246 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 215 922 kr | 215 922 kr | 215 922 kr | 60 803 kr | 60 803 kr | 60 803 kr | 60 803 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 215 922 kr | 215 922 kr | 215 922 kr | 60 803 kr | 60 803 kr | 60 803 kr | 60 803 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 620 754 kr | 2 038 564 kr | 2 343 900 kr | 1 886 638 kr | 1 882 234 kr | 1 837 248 kr | 1 942 245 kr |
| Kortfristiga fordringar | 878 131 kr | 1 259 560 kr | 1 519 346 kr | 1 287 650 kr | 1 309 346 kr | 1 054 125 kr | 1 157 339 kr |
| Kassa och bank | 646 507 kr | 682 888 kr | 728 438 kr | 502 872 kr | 476 772 kr | 687 007 kr | 688 790 kr |
| Summa tillgångar | 1 836 676 kr | 2 254 486 kr | 2 559 822 kr | 1 947 441 kr | 1 943 037 kr | 1 898 051 kr | 2 003 048 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 268 086 kr | 268 277 kr | 94 637 kr | 125 535 kr | 148 388 kr | 138 531 kr | 118 286 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 242 457 kr | 148 086 kr | 148 277 kr | 474 637 kr | 305 534 kr | 128 386 kr | 168 532 kr |
| Årets resultat | -94 371 kr | 191 kr | -173 640 kr | -469 103 kr | -277 148 kr | -109 855 kr | -170 246 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 568 590 kr | 1 986 209 kr | 2 465 185 kr | 1 821 906 kr | 1 794 649 kr | 1 759 520 kr | 1 884 762 kr |
| Leverantörsskulder | 5 486 kr | 10 000 kr | 1 944 kr | 0 kr | 5 031 kr | 2 629 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 0 kr | 1 213 kr | 14 556 kr | 0 kr | 553 kr | 553 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 363 185 kr | 1 400 341 kr | 1 719 983 kr | 1 307 728 kr | 1 211 748 kr | 1 290 374 kr | 1 296 692 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 836 676 kr | 2 254 486 kr | 2 559 822 kr | 1 947 441 kr | 1 943 037 kr | 1 898 051 kr | 2 003 048 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom marknadsföring, reklam och informationsteknologi. Bolaget bedriver även, genom bifirman Kundaliniyoga Institutet Sverige, verksamhet inom friskvård och utveckling av mänskliga resurser. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Villkorat aktieägartillskott uppgår till 150 000kr.
Företrädare
- Hervé P (verkställande direktör)
- Viveka P
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zamas People AB för organisationsnummer?
Zamas People AB har organisationsnummer 556417-7755 (5564177755).
Var ligger Zamas People AB?
Zamas People AB har sin registrerade adress Brännkyrkagatan 24, 11822 Stockholm.
Vilken bransch är Zamas People AB verksamt i?
Zamas People AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zamas People AB?
Zamas People AB hade en nettoomsättning på 816 112 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Zamas People AB?
Zamas People AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Zamas People AB (Företagsnamn)
- Kundaliniyoga Institutet Sverige (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser konsult och kursverksamhet inom områdena friskvård och utveckling av mänskliga resurser. Utbildingar och verksamhet i grupper och enskilt med främst yoga och meditation som redskap.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-01-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.