Two Seventy Core AB
Two Seventy Core AB har organisationsnummer 556420-8626 (5564208626)
Aktiebolag • Org.nr: 556420-8626
Om företaget
Two Seventy Core AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ängelholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som industridesign och modedesign enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (133 156 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Two Seventy Core AB 0 kr och redovisade ett resultat på -941 kr. Soliditeten var 78,7 procent, över branschens median (median 62,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,7 procent | 62,6 procent | 35,8 procent till 84,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -0,8 procent | 3,4 procent | -20,1 procent till 35,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -4,4 procent | -38,1 procent till 21,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 015 av 1 258 aktiebolag inom industridesign och modedesign.
- Plats 337 av 412 aktiebolag inom industridesign och modedesign med säte i Stockholm.
- Plats 53 896 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 469 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,1 procent | 42,8 procent | -16,4 procent | -119,2 procent | - |
| Vinstmarginal | 30,1 procent | 42,7 procent | -16,2 procent | -118,3 procent | - |
| Soliditet | 56,4 procent | 62,5 procent | 42,5 procent | 100,0 procent | 78,7 procent |
| Kassalikviditet | 409,9 procent | 600,7 procent | 307,3 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 27,1 procent | 41,4 procent | -2,9 procent | -0,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -25,7 procent | 33,5 procent | -33,5 procent | -86,1 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 442 000 kr | 959 000 kr | 133 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 286 000 kr | 708 000 kr | 449 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Verkstadsgatan 1026271 Ängelholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Verkstadsgatan 10 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva design, utveckling, marknadsföring och försäljning av kläder och modeprodukter under eget varumärke, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 74110Industridesign och modedesignHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 454 360 kr | 1 080 360 kr | 1 442 350 kr | 958 908 kr | 133 156 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 179 110 kr | 164 380 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 648 588 kr | 549 372 kr | 501 399 kr | 546 740 kr | 13 291 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 479 kr | 29 725 kr | 37 513 kr | 40 575 kr | -5 546 kr | 1 900 kr |
| Personalkostnader | 132 208 kr | 176 578 kr | 286 404 kr | 708 192 kr | 448 558 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 628 085 kr | 324 685 kr | 617 034 kr | -157 489 kr | -158 767 kr | -1 900 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 775 kr | 1 260 kr | 959 kr |
| Räntekostnader | - | - | 501 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 628 085 kr | 324 685 kr | 616 533 kr | -155 714 kr | -157 507 kr | -941 kr |
| Bokslutsdispositioner | -157 000 kr | -81 000 kr | -154 000 kr | 297 000 kr | 154 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 100 875 kr | 50 420 kr | 95 280 kr | 32 730 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 370 210 kr | 193 265 kr | 367 253 kr | 108 556 kr | -3 507 kr | -941 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 304 042 kr | 1 748 906 kr | 2 165 429 kr | 617 453 kr | 119 017 kr | 150 076 kr |
| Kortfristiga fordringar | 83 042 kr | 268 489 kr | 382 505 kr | 190 854 kr | 105 171 kr | 52 kr |
| Kassa och bank | 1 221 000 kr | 1 480 417 kr | 1 782 924 kr | 426 599 kr | 13 846 kr | 150 024 kr |
| Summa tillgångar | 1 304 042 kr | 1 748 906 kr | 2 165 429 kr | 617 453 kr | 119 017 kr | 150 076 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 793 451 kr | 986 716 kr | 1 353 969 kr | 262 525 kr | 119 017 kr | 118 076 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 303 241 kr | 673 451 kr | 866 716 kr | 33 969 kr | 2 524 kr | -983 kr |
| Årets resultat | 370 210 kr | 193 265 kr | 367 253 kr | 108 556 kr | -3 507 kr | -941 kr |
| Obeskattade reserver | 216 000 kr | 297 000 kr | 451 000 kr | 154 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 291 463 kr | 426 642 kr | 360 460 kr | 200 928 kr | 0 kr | - |
| Leverantörsskulder | 41 008 kr | 171 274 kr | 75 977 kr | 10 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 139 382 kr | 114 236 kr | 86 396 kr | 59 013 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 71 403 kr | 94 334 kr | 102 749 kr | 68 832 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 1 304 042 kr | 1 748 906 kr | 2 165 429 kr | 617 453 kr | 119 017 kr | 150 076 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Ängelholm registrerades år 1991 . Bolaget ska bedriva design, utveckling, marknadsföring och försäljning av kläder och modeprodukter under eget varumärke,
Företrädare
- Marcus B (styrelseledamot)
- Peter E (styrelseordförande)
- Karl H (styrelseledamot)
Undertecknad i Ängelholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Two Seventy Core AB för organisationsnummer?
Two Seventy Core AB har organisationsnummer 556420-8626 (5564208626).
Var ligger Two Seventy Core AB?
Two Seventy Core AB har sin registrerade adress Verkstadsgatan 10, 26271 Ängelholm.
Vilken bransch är Two Seventy Core AB verksamt i?
Two Seventy Core AB är registrerat i branschen industridesign och modedesign enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Two Seventy Core AB?
Two Seventy Core AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-02-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.