H.Pallas Media AB
H.Pallas Media AB har organisationsnummer 556427-8801 (5564278801)
Aktiebolag • Org.nr: 556427-8801
Om företaget
H.Pallas Media AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom litterärt skapande och musikkomposition.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 1 294 633 kr räkenskapsåret 2025 (989 882 kr föregående år).
Omsättning har ökat pga att vi jobbade mer för Panoptes.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte H.Pallas Media AB 1 294 633 kr och redovisade ett resultat på 307 185 kr. Rörelsemarginalen var 19,4 procent, under branschens median (median 21,5 procent). Soliditeten var 35,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 172,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,4 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,5 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 35,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 172,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 74,3 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 30,8 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 863 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 571 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 509 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 1 265 av 3 544 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 22 707 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 40 641 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 123 423 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,1 procent | 22,7 procent | 17,1 procent | 26,9 procent | 19,4 procent |
| Vinstmarginal | 10,1 procent | 22,7 procent | 17,2 procent | 27,1 procent | 19,5 procent |
| Soliditet | 26,3 procent | 41,8 procent | 32,4 procent | 37,8 procent | 35,2 procent |
| Kassalikviditet | 138,9 procent | 201,5 procent | 182,7 procent | 270,7 procent | 172,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 procent | 37,3 procent | 30,9 procent | 48,6 procent | 74,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 41,1 procent | 18,2 procent | -10,7 procent | -11,2 procent | 30,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 057 000 kr | 1 135 000 kr | 1 014 000 kr | 825 000 kr | 863 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 694 000 kr | 562 000 kr | 596 000 kr | 293 000 kr | 571 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Roslagsgatan 6c/o c/o Jiri Pallas
11355 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Roslagsgatan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla, sälja och distribuera dataprogramvaror, information och utbildning om dataprogramvaror, vara operatör av mediakanaler och anläggningar för egna och andras programvaror. Bolaget skall även bedriva verksamhet med inriktning på elektroniska- och tryckta medier bl.a evenemangs- och reseverksamhet. Bolaget skall även producera kort- och långfilmer, reklam, driva frilansjournalistik och rådgivning inom organisation, strategi, marknadsföring, kommunikation och reklam samt föreläsningsverksamhet inom dessa områden samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även tillhandahålla psykologisk konsultation gällande barn, ungdom och familj, neuropsykiatri, förskola och skola, psykologiska och psykoterapeutiska behandlingar och bedömningar av barn, ungdomar och familjer samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva rådgivning, konsultverksamhet och utbildning inom kvalitetsledning, kvalitetssäkring, verksamhetsutveckling och ledningssystem samt kvalitetsgranskning av processer och leverantörer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 061 278 kr | 748 884 kr | 1 056 729 kr | 1 248 563 kr | 1 115 197 kr | 989 882 kr | 1 294 633 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 79 200 kr | 65 kr | 90 000 kr | 0 kr | 119 038 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 13 523 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 279 215 kr | 281 405 kr | 324 871 kr | 346 686 kr | 348 222 kr | 362 225 kr | 305 575 kr |
| Personalkostnader | 766 708 kr | 426 809 kr | 694 382 kr | 618 669 kr | 655 993 kr | 351 116 kr | 856 351 kr |
| Avskrivningar | - | 16 666 kr | 10 000 kr | 0 kr | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 1 832 kr | 24 004 kr | 106 676 kr | 283 273 kr | 190 982 kr | 266 541 kr | 251 745 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 833 kr | 1 427 kr | 445 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 1 832 kr | 24 004 kr | 106 676 kr | 283 273 kr | 191 815 kr | 267 968 kr | 252 190 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -6 001 kr | -26 676 kr | -70 000 kr | -48 234 kr | -67 623 kr | 138 534 kr |
| Skatt | 513 kr | 3 852 kr | 16 486 kr | 43 966 kr | 29 814 kr | 41 791 kr | 83 539 kr |
| Årets resultat | 1 319 kr | 14 151 kr | 63 514 kr | 169 307 kr | 113 767 kr | 158 554 kr | 307 185 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 30 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 10 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 425 542 kr | 632 483 kr | 1 062 578 kr | 1 065 924 kr | 1 124 411 kr | 864 361 kr | 1 175 488 kr |
| Kortfristiga fordringar | 74 643 kr | 47 582 kr | 421 678 kr | 892 964 kr | 681 826 kr | 522 840 kr | 377 707 kr |
| Kassa och bank | 350 899 kr | 584 901 kr | 640 900 kr | 172 960 kr | 442 585 kr | 341 521 kr | 797 781 kr |
| Summa tillgångar | 425 542 kr | 662 483 kr | 1 082 578 kr | 1 085 924 kr | 1 134 411 kr | 864 361 kr | 1 175 488 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 207 188 kr | 221 339 kr | 284 854 kr | 454 161 kr | 367 928 kr | 326 483 kr | 413 667 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 103 869 kr | 105 188 kr | 119 340 kr | 182 854 kr | 152 161 kr | 65 929 kr | 4 482 kr |
| Årets resultat | 1 319 kr | 14 151 kr | 63 514 kr | 169 307 kr | 113 767 kr | 158 554 kr | 307 185 kr |
| Obeskattade reserver | - | 6 001 kr | 32 677 kr | 102 677 kr | 150 911 kr | 218 534 kr | 80 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 218 354 kr | 435 143 kr | 765 047 kr | 529 086 kr | 615 572 kr | 319 344 kr | 681 821 kr |
| Leverantörsskulder | 7 179 kr | 8 629 kr | 9 214 kr | 35 316 kr | 9 038 kr | 9 027 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 513 kr | 3 852 kr | 16 486 kr | 43 966 kr | 29 814 kr | 41 791 kr | 83 539 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 210 662 kr | 422 662 kr | 739 347 kr | 449 804 kr | 576 720 kr | 268 526 kr | 598 282 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 425 542 kr | 662 483 kr | 1 082 578 kr | 1 085 924 kr | 1 134 411 kr | 864 361 kr | 1 175 488 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget säljer databas analys- och systemeringstjänster samt publicerar litterärt och konstnärligt skapande och frilansjournalistverksamhet, samt erbjuder psykoterapeutisk hjälp. Bolagets säte är i Stockholm.
Företrädare
- Jiri P (styrelseledamot och verkställande direktör)
- Jitka P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har H.Pallas Media AB för organisationsnummer?
H.Pallas Media AB har organisationsnummer 556427-8801 (5564278801).
Var ligger H.Pallas Media AB?
H.Pallas Media AB har sin registrerade adress Roslagsgatan 6, 11355 Stockholm.
Vilken bransch är H.Pallas Media AB verksamt i?
H.Pallas Media AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter H.Pallas Media AB?
H.Pallas Media AB hade en nettoomsättning på 1 294 633 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har H.Pallas Media AB?
H.Pallas Media AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår H.Pallas Media AB någon utdelning?
Styrelsen i H.Pallas Media AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-08-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.