Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag har organisationsnummer 556430-6537 (5564306537)
Aktiebolag • Org.nr: 556430-6537
Om företaget
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som pr och kommunikation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag 301 977 kr och redovisade ett resultat på -63 985 kr. Rörelsemarginalen var -24,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 14,2 procent). Soliditeten var 96,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 3182,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 313,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -24,2 procent | 14,2 procent | 0,4 procent till 32,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,4 procent | 15,8 procent | 1,1 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,9 procent | 63,8 procent | 42,5 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3182,9 procent | 313,3 procent | 171,3 procent till 651,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,2 procent | 13,6 procent | -5,0 procent till 50,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 008 av 1 779 aktiebolag inom pr och kommunikation.
- Plats 474 av 791 aktiebolag inom pr och kommunikation med säte i Stockholm.
- Plats 39 668 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 70 834 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 213 174 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lumaparksvägen 7 Plan 7c/o C/O Föreningshuset SEDAB AB
12031 Stockholm
Bolag på samma adress
17 andra bolag har Lumaparksvägen 7 Plan 7 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall mot serviceavgifter främja handel med motorfordon, främst motorcyklar , terrängfordon och mopeder samt tillbehör och reservdelar till Sveriges Motorcykelhandlares Riksförbunds medlemmar. Bolaget skall vidare främja försäljningen av verkstads- och servicetjänster för motorfordon. Bolaget skall också producera och försälja informations-, utbildnings- och butiksmaterial särskilt anpassat för motorcykelhandlarna. Vidare skall bolaget sköta den löpande administrationen för Sveriges Motorcykelhandlares Riksförbund (SMR).
Bransch
- 73300PR och kommunikationHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 301 977 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 137 651 kr |
| Övriga externa kostnader | 511 155 kr |
| Personalkostnader | 1 444 kr |
| Rörelseresultat | -72 971 kr |
| Ränteintäkter | 11 266 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -61 705 kr |
| Skatt | 2 280 kr |
| Årets resultat | -63 985 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Omsättningstillgångar | 1 575 344 kr |
| Kortfristiga fordringar | 204 816 kr |
| Kassa och bank | 1 370 528 kr |
| Summa tillgångar | 1 575 344 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 1 525 850 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 469 835 kr |
| Årets resultat | -63 985 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 494 kr |
| Leverantörsskulder | 10 964 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 351 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 575 344 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har under året bedrivit serviceverksamhet, marknadsföring samt konsultationer m.m för medlemmarna i Sveriges Motorcykelhandlares Riksförbund. Bolget är dotterbolag till Sveriges Motorcykelhandlares Riksförbund, 846004-0200, som äger 100% av aktierna. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Joseph L (styrelseordförande)
- Anders L (styrelseledamot)
- Frida B (styrelseledamot)
- Martin S (styrelseledamot)
- Christoffer W (styrelseledamot)
- Nicklas A (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag för organisationsnummer?
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag har organisationsnummer 556430-6537 (5564306537).
Var ligger Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag?
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag har sin registrerade adress Lumaparksvägen 7 Plan 7, 12031 Stockholm.
Vilken bransch är Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag verksamt i?
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag är registrerat i branschen pr och kommunikation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag?
Sveriges Motorcykelhandlares Serviceaktiebolag hade en nettoomsättning på 301 977 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-08-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.