Övregårds Fastighetsförvaltning AB
Övregårds Fastighetsförvaltning AB har organisationsnummer 556435-9130 (5564359130)
Aktiebolag • Org.nr: 556435-9130
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerRydöbruk
Om företaget
Övregårds Fastighetsförvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rydöbruk. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 44 procent till 78 000 kr räkenskapsåret 2025 (54 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Övregårds Fastighetsförvaltning AB 78 000 kr och redovisade ett resultat på 6 273 kr. Soliditeten var 70,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 144,7 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,5 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 144,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,0 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 495 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 4 av 6 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Hylte.
- Plats 131 av 161 aktiebolag med säte i Hylte.
- Plats 7 902 av 10 421 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 252 484 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 69,6 procent | 74,2 procent | 64,7 procent | 70,5 procent |
| Kassalikviditet | 172,2 procent | 159,3 procent | 117,4 procent | 144,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | -14,9 procent | -19,1 procent | 6,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ryvägen 4 B31442 Rydöbruk
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ryvägen 4 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består i att äga och förvalta fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 59 495 kr | 36 996 kr | 53 596 kr | 78 035 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 26 185 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 62 001 kr | 68 869 kr | 63 156 kr | 65 646 kr |
| Avskrivningar | 3 899 kr | 3 899 kr | 3 899 kr | 3 899 kr |
| Rörelseresultat | -6 405 kr | -9 587 kr | -13 459 kr | 8 490 kr |
| Ränteintäkter | - | 26 kr | 149 kr | 11 kr |
| Räntekostnader | 1 145 kr | 7 833 kr | 5 410 kr | 2 228 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 550 kr | -17 394 kr | -18 720 kr | 6 273 kr |
| Bokslutsdispositioner | 7 900 kr | - | - | - |
| Skatt | 53 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 297 kr | -17 394 kr | -18 720 kr | 6 273 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 104 414 kr | 92 717 kr | 88 818 kr | 84 919 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 104 414 kr | 92 717 kr | 88 818 kr | 84 919 kr |
| Omsättningstillgångar | 114 897 kr | 64 888 kr | 62 987 kr | 63 120 kr |
| Kortfristiga fordringar | 112 754 kr | 64 588 kr | 62 987 kr | 61 164 kr |
| Kassa och bank | 2 143 kr | 300 kr | 0 kr | 1 956 kr |
| Summa tillgångar | 219 311 kr | 157 605 kr | 151 805 kr | 148 039 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 152 585 kr | 116 872 kr | 98 152 kr | 104 426 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 288 kr | 13 266 kr | -4 128 kr | -22 847 kr |
| Årets resultat | 297 kr | -17 394 kr | -18 720 kr | 6 273 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 66 726 kr | 40 733 kr | 53 653 kr | 43 613 kr |
| Leverantörsskulder | 26 053 kr | 16 459 kr | 18 490 kr | 14 274 kr |
| Skatteskulder | 10 825 kr | 0 kr | 5 666 kr | 1 892 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 17 848 kr | 12 274 kr | 15 977 kr | 16 448 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 219 311 kr | 157 605 kr | 151 805 kr | 148 039 kr |
Företrädare
- Daniel L
Undertecknad i Torup 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Övregårds Fastighetsförvaltning AB för organisationsnummer?
Övregårds Fastighetsförvaltning AB har organisationsnummer 556435-9130 (5564359130).
Var ligger Övregårds Fastighetsförvaltning AB?
Övregårds Fastighetsförvaltning AB har sin registrerade adress Ryvägen 4 B, 31442 Rydöbruk.
Vilken bransch är Övregårds Fastighetsförvaltning AB verksamt i?
Övregårds Fastighetsförvaltning AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Övregårds Fastighetsförvaltning AB?
Övregårds Fastighetsförvaltning AB hade en nettoomsättning på 78 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hylte
- Län
- Hallands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-12-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.