North Mountain Golf Aktiebolag

North Mountain Golf Aktiebolag har organisationsnummer 556436-2910 (5564362910)

Aktiebolag • Org.nr: 556436-2910

Stug- och rumsuthyrningTäby

Aktivt företagVerksamt sedan 1992Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

North Mountain Golf Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202). Sidoverksamheter inkluderar tävling med hästar, övrig fritids- och nöjesverksamhet, sport- och fritidsutbildning och annan sportverksamhet.

Ekonomi

264 948 krOmsättning▲ 9 procent
-14 914 krÅrets resultat
1Antal anställda
18,3 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 9 procent till 264 948 kr räkenskapsåret 2025 (243 622 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte North Mountain Golf Aktiebolag 264 948 kr och redovisade ett resultat på -14 914 kr. Rörelsemarginalen var -93,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,0 procent). Soliditeten var 18,3 procent, under branschens median (median 28,6 procent). Kassalikviditeten var 169,1 procent, över branschens median (median 149,2 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-93,4 procent8,0 procent-6,1 procent till 27,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-5,6 procent3,5 procent-14,7 procent till 20,9 procentUnder branschens median
Soliditet18,3 procent28,6 procent4,8 procent till 67,1 procentUnder branschens median
Kassalikviditet169,1 procent149,2 procent49,0 procent till 466,1 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-1,1 procent1,4 procent-18,3 procent till 26,1 procentUnder branschens median
Omsättningstillväxt8,8 procent1,8 procent-14,8 procent till 21,1 procentöver branschens median
Omsättning per anställd265 000 kr977 000 kr532 000 kr till 1 417 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd117 000 kr302 000 kr120 000 kr till 474 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal-66,7 procent-44,9 procent-137,5 procent-111,0 procent-93,4 procent
Vinstmarginal30,8 procent46,1 procent-85,4 procent6,8 procent-5,6 procent
Soliditet19,2 procent21,0 procent18,6 procent18,8 procent18,3 procent
Kassalikviditet--507,3 procent605,4 procent169,1 procent
Avkastning på eget kapital5,9 procent8,4 procent-13,7 procent1,2 procent-1,1 procent
Omsättningstillväxt1,7 procent4,1 procent-23,3 procent9,2 procent8,8 procent
Omsättning per anställd279 000 kr291 000 kr223 000 kr244 000 kr265 000 kr
Personalkostnad per anställd105 000 kr115 000 kr116 000 kr119 000 kr117 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Tjädervägen 8
18743 Täby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, marknadsföring och produktutveckling av golfutrustning, köp och försäljning av varor, företrädesvis inom sport och golfbranschen, äga och förvalta aktier och värdepapper samt fastigheter.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202020212022202320242025
Nettoomsättning274 858 kr279 432 kr290 935 kr223 055 kr243 622 kr264 948 kr
Övriga rörelseintäkter15 123 kr53 kr1 000 kr0 kr-1 700 kr
Råvaror och förnödenheter0 kr-----
Övriga externa kostnader433 753 kr311 770 kr259 380 kr368 705 kr332 756 kr336 232 kr
Personalkostnader108 583 kr105 460 kr114 812 kr116 108 kr119 428 kr117 192 kr
Avskrivningar63 309 kr48 586 kr48 237 kr45 000 kr61 770 kr60 684 kr
Rörelseresultat-315 664 kr-186 331 kr-130 494 kr-306 758 kr-270 332 kr-247 460 kr
Ränteintäkter109 584 kr167 593 kr82 780 kr143 453 kr13 588 kr10 966 kr
Räntekostnader0 kr-----
Resultat efter finansiella poster-181 651 kr85 993 kr134 056 kr-190 549 kr16 537 kr-14 914 kr
Skatt0 kr-----
Årets resultat-181 651 kr85 993 kr134 056 kr-190 549 kr16 537 kr-14 914 kr

Balansräkning

Post202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar6 535 187 kr6 685 082 kr7 190 894 kr7 131 454 kr7 096 417 kr7 283 623 kr
Materiella anläggningstillgångar4 798 309 kr4 749 723 kr4 723 765 kr4 677 409 kr4 694 071 kr4 633 387 kr
Finansiella anläggningstillgångar1 736 878 kr1 935 359 kr2 467 129 kr2 454 045 kr2 402 346 kr2 650 236 kr
Omsättningstillgångar1 118 848 kr977 601 kr400 787 kr357 990 kr406 075 kr334 929 kr
Kortfristiga fordringar125 026 kr118 929 kr115 623 kr121 222 kr125 541 kr152 659 kr
Kassa och bank866 824 kr746 406 kr176 592 kr150 276 kr194 042 kr95 778 kr
Summa tillgångar7 654 035 kr7 662 683 kr7 591 681 kr7 489 444 kr7 502 492 kr7 618 552 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital1 383 224 kr1 469 217 kr1 595 683 kr1 395 593 kr1 412 130 kr1 397 217 kr
Aktiekapital100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr100 000 kr
Balanserat resultat1 444 875 kr1 263 224 kr1 341 627 kr1 466 142 kr1 275 593 kr1 292 131 kr
Årets resultat-181 651 kr85 993 kr134 056 kr-190 549 kr16 537 kr-14 914 kr
Kortfristiga skulder72 528 kr-4 817 kr-27 285 kr70 568 kr67 079 kr198 052 kr
Leverantörsskulder15 045 kr-19 973 kr-49 066 kr12 651 kr7 251 kr20 190 kr
Skatteskulder0 kr-----
Övriga kortfristiga skulder57 483 kr15 156 kr15 579 kr57 917 kr59 828 kr177 862 kr
Summa eget kapital och skulder7 654 035 kr7 662 683 kr7 591 681 kr7 489 444 kr7 502 492 kr7 618 552 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bildades 1992. Alltsedan starten har bolaget bedrivit internationell konsultverksamhet inom affärsområdet golf och golfsport, med hela världen som arbetsområde. Bolaget innehar och erbjuder marknaden unik kompetens inom golfsektorns olika verksamhetsområden, organisationer och nivåer, samt inom miljöområdet. Ett ökat miljöengagemang och aktivt miljöarbete får allt större betydelse för golfens fortsatta utveckling och spridning i världen. Företaget bedriver även verksamhet inom turist- och besöksnäringen, med inriktning på intresseområdet friluftsliv och aktiv fritid, och med geografisk utgångspunkt i Lapplands fjällvärld. Bolaget erbjuder och marknadsför uthyrning av boende, logi, året runt till fjällturism och besökare i området. Verksamheten innefattar även special arrangemang, aktiviteter inom friskvård och rekreation, i kombination med naturupplevelser och boende i unik svensk fjällmiljö. Marknaden för fjällturism finns både nationellt som internationellt. Bolaget äger och förvaltar aktier och värdepapper, samt fastigheter.
Väsentliga händelser under året
Inga väsentliga händelser har inträffat under året.

Företrädare

  • Björn N (verkställande direktör)
  • Joakim R (styrelseledamot)
  • Britta R (styrelseledamot)

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

1992-02-07
Registrerat hos Bolagsverket
North Mountain Golf Aktiebolag
1992-02-12
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har North Mountain Golf Aktiebolag för organisationsnummer?

North Mountain Golf Aktiebolag har organisationsnummer 556436-2910 (5564362910).

Var ligger North Mountain Golf Aktiebolag?

North Mountain Golf Aktiebolag har sin registrerade adress Tjädervägen 8, 18743 Täby.

Vilken bransch är North Mountain Golf Aktiebolag verksamt i?

North Mountain Golf Aktiebolag är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter North Mountain Golf Aktiebolag?

North Mountain Golf Aktiebolag hade en nettoomsättning på 264 948 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har North Mountain Golf Aktiebolag?

North Mountain Golf Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Täby
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
1992-02-07
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-01

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar