Peter Rylander AB
Peter Rylander AB har organisationsnummer 556439-7486 (5564397486)
Aktiebolag • Org.nr: 556439-7486
Om företaget
Peter Rylander AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Företaget har etablerad erfarenhet med över 35 års verksamhet sedan 1991. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 594 409 kr räkenskapsåret 2025 (722 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Peter Rylander AB 594 409 kr och redovisade ett resultat på -47 416 kr. Rörelsemarginalen var -7,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 59,2 procent, över branschens median (median 48,2 procent). Kassalikviditeten var 245,3 procent, över branschens median (median 190,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,9 procent | 4,4 procent | -4,8 procent till 16,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,0 procent | 3,8 procent | -5,4 procent till 16,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,2 procent | 48,2 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 245,3 procent | 190,1 procent | 87,1 procent till 461,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -70,3 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -17,7 procent | -0,1 procent | -24,8 procent till 18,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 402 av 912 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 69 av 155 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 33 559 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 60 147 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 180 974 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | -21,5 procent | -12,8 procent | -7,9 procent |
| Vinstmarginal | 16,1 procent | -22,3 procent | -13,0 procent | -8,0 procent |
| Soliditet | 61,0 procent | 38,9 procent | 51,9 procent | 59,2 procent |
| Kassalikviditet | 225,4 procent | 80,9 procent | 337,8 procent | 245,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 45,7 procent | -94,8 procent | -82,0 procent | -70,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -37,7 procent | -18,7 procent | -17,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 722 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 460 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tegnergatan 875227 Uppsala
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Tegnergatan 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom nöjesbranschen samt förmedling av underhållning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva restaurang. och caféverksamhet.
Bransch
- 93290Övrig fritids- och nöjesverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 425 653 kr | 887 737 kr | 722 226 kr | 594 409 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 70 992 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 10 945 kr |
| Övriga externa kostnader | 610 655 kr | 580 641 kr | 286 590 kr | 295 946 kr |
| Personalkostnader | 316 478 kr | 365 286 kr | 459 847 kr | 334 601 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 231 709 kr | -191 057 kr | -92 169 kr | -47 083 kr |
| Ränteintäkter | - | -456 kr | 468 kr | 282 kr |
| Räntekostnader | 3 203 kr | 6 650 kr | 2 465 kr | 615 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 228 506 kr | -198 163 kr | -94 166 kr | -47 416 kr |
| Skatt | 42 376 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 186 130 kr | -198 163 kr | -94 166 kr | -47 416 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 315 000 kr | 315 000 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 315 000 kr | 315 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 352 810 kr | 222 866 kr | 221 244 kr | 113 805 kr |
| Kortfristiga fordringar | 202 976 kr | 169 907 kr | 101 666 kr | 95 796 kr |
| Kassa och bank | 149 834 kr | 52 959 kr | 119 578 kr | 18 009 kr |
| Summa tillgångar | 667 810 kr | 537 866 kr | 221 244 kr | 113 805 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 407 150 kr | 208 987 kr | 114 821 kr | 67 403 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 121 020 kr | 307 150 kr | 108 987 kr | 14 819 kr |
| Årets resultat | 186 130 kr | -198 163 kr | -94 166 kr | -47 416 kr |
| Kortfristiga skulder | 156 505 kr | 275 458 kr | 65 503 kr | 46 402 kr |
| Leverantörsskulder | 103 479 kr | 134 847 kr | 69 857 kr | 15 448 kr |
| Skatteskulder | 31 456 kr | 10 843 kr | -93 496 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 112 kr | 122 048 kr | 81 423 kr | 20 765 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 667 810 kr | 537 866 kr | 221 244 kr | 113 805 kr |
Ur årsredovisningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom nöjesbranschen samt förmedling av underhållning och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Uppsala.
Företrädare
- Jan-Peter R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Peter Rylander AB för organisationsnummer?
Peter Rylander AB har organisationsnummer 556439-7486 (5564397486).
Var ligger Peter Rylander AB?
Peter Rylander AB har sin registrerade adress Tegnergatan 8, 75227 Uppsala.
Vilken bransch är Peter Rylander AB verksamt i?
Peter Rylander AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Peter Rylander AB?
Peter Rylander AB hade en nettoomsättning på 594 409 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Peter Rylander AB (Företagsnamn)
- Veganos Café & Butik (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser restaurang- och caféverksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1991-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.