Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen har organisationsnummer 556440-7921 (5564407921)
Aktiebolag • Org.nr: 556440-7921
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderSödertälje
Om företaget
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 16 186 000 kr räkenskapsåret 2025 (15 366 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen 16 186 000 kr och redovisade ett resultat på 1 292 000 kr. Rörelsemarginalen var 32,9 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 26,1 procent, över branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 405,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 26,8 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 26,1 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 405,6 procent | 105,7 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 8,2 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,3 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 16 186 000 kr | 1 307 000 kr | 492 000 kr till 2 791 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 179 000 kr | 307 000 kr | 86 000 kr till 549 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 176 av 7 337 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 1 av 48 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Södertälje.
- Plats 80 av 2 682 aktiebolag med säte i Södertälje.
- Plats 3 902 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 12 373 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,1 procent | 31,5 procent | 32,9 procent |
| Vinstmarginal | 20,9 procent | 23,4 procent | 26,8 procent |
| Soliditet | 24,3 procent | 23,9 procent | 26,1 procent |
| Kassalikviditet | 451,0 procent | 327,4 procent | 405,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 procent | 4,7 procent | 8,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,2 procent | 5,3 procent |
| Omsättning per anställd | 14 612 000 kr | 15 366 000 kr | 16 186 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 044 000 kr | 1 082 000 kr | 1 179 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Övre torekällgatan 3515133 Södertälje
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Övre torekällgatan 35 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 613 000 kr | 15 366 000 kr | 16 187 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 000 kr | 31 000 kr | 22 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 7 900 000 kr | 8 181 000 kr | 8 514 000 kr |
| Personalkostnader | 1 044 000 kr | 1 082 000 kr | 1 179 000 kr |
| Avskrivningar | 1 275 000 kr | 1 301 000 kr | 1 122 000 kr |
| Rörelseresultat | 4 400 000 kr | 4 833 000 kr | 5 328 000 kr |
| Ränteintäkter | 548 000 kr | 605 000 kr | - |
| Räntekostnader | 1 894 000 kr | 1 844 000 kr | 1 309 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 054 000 kr | 3 594 000 kr | 4 334 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 450 000 kr | -2 750 000 kr | -2 700 000 kr |
| Skatt | 125 000 kr | 171 000 kr | 342 000 kr |
| Årets resultat | 479 000 kr | 673 000 kr | 1 292 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 36 187 000 kr | 34 886 000 kr | 34 797 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 36 187 000 kr | 34 886 000 kr | 34 766 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 31 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 20 093 000 kr | 25 356 000 kr | 25 247 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 733 000 kr | 1 134 000 kr | 792 000 kr |
| Kassa och bank | 19 360 000 kr | 24 222 000 kr | - |
| Summa tillgångar | 56 280 000 kr | 60 242 000 kr | 60 044 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 13 700 000 kr | 14 373 000 kr | 15 665 000 kr |
| Aktiekapital | 750 000 kr | 750 000 kr | 750 000 kr |
| Balanserat resultat | 12 321 000 kr | 12 800 000 kr | 13 473 000 kr |
| Årets resultat | 479 000 kr | 673 000 kr | 1 292 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 455 000 kr | 7 744 000 kr | 6 225 000 kr |
| Leverantörsskulder | 439 000 kr | 576 000 kr | 494 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 41 000 kr | 43 000 kr | 52 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 56 280 000 kr | 60 242 000 kr | 60 044 000 kr |
Företrädare
- Gunnar R
- Gustaf R
- Carl R
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen för organisationsnummer?
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen har organisationsnummer 556440-7921 (5564407921).
Var ligger Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen?
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen har sin registrerade adress Övre torekällgatan 35, 15133 Södertälje.
Vilken bransch är Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen verksamt i?
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen?
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen hade en nettoomsättning på 16 186 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen?
Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen någon utdelning?
Styrelsen i Fastighets Aktiebolaget Bårstabergen föreslog en utdelning på 5 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Södertälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-01-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.