EM SENNERMALM KONSULT AB
EM SENNERMALM KONSULT AB har organisationsnummer 556441-5643 (5564415643)
Aktiebolag • Org.nr: 556441-5643
Om företaget
EM SENNERMALM KONSULT AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom revision.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 13 procent till 293 000 kr räkenskapsåret 2026 (336 800 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte EM SENNERMALM KONSULT AB 293 000 kr och redovisade ett resultat på 244 kr. Rörelsemarginalen var -0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,9 procent). Soliditeten var 97,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,8 procent). Kassalikviditeten var 4211,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 336,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | 18,9 procent | 6,6 procent till 35,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,1 procent | 20,0 procent | 7,2 procent till 37,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,6 procent | 65,8 procent | 47,2 procent till 84,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 4211,3 procent | 336,6 procent | 201,8 procent till 714,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 25,3 procent | 4,7 procent till 56,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -13,0 procent | 1,0 procent | -11,4 procent till 13,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 293 000 kr | 932 000 kr | 516 000 kr till 1 288 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 208 000 kr | 566 000 kr | 254 000 kr till 787 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 152 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 100 av 160 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Västerås.
- Plats 3 046 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 640 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 214 489 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,6 procent | 21,9 procent | 7,3 procent | -3,5 procent | -0,4 procent |
| Vinstmarginal | 137,8 procent | 22,4 procent | 7,9 procent | -0,9 procent | 0,1 procent |
| Soliditet | 89,8 procent | 88,2 procent | 95,9 procent | 96,4 procent | 97,6 procent |
| Kassalikviditet | 976,8 procent | 850,2 procent | 2447,4 procent | 2750,4 procent | 4211,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 86,1 procent | 11,3 procent | 2,2 procent | -0,3 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | 46,2 procent | 11,0 procent | -37,9 procent | -14,6 procent | -13,0 procent |
| Omsättning per anställd | 573 000 kr | 635 000 kr | 394 000 kr | 337 000 kr | 293 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 288 000 kr | 266 000 kr | 243 000 kr | 242 000 kr | 208 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rekylgatan 14, 10 trc/o Sennermalm
72338 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning och juridik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även friskvård och hälsovård och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 508 600 kr | 391 700 kr | 572 500 kr | 635 199 kr | 394 200 kr | 336 800 kr | 293 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 39 696 kr | 142 521 kr | 0 kr | - | 5 980 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 160 811 kr | 154 883 kr | 120 559 kr | 229 721 kr | 128 072 kr | 106 679 kr | 86 159 kr |
| Personalkostnader | 368 645 kr | 364 460 kr | 288 405 kr | 266 110 kr | 243 284 kr | 241 978 kr | 207 911 kr |
| Rörelseresultat | 18 840 kr | 14 878 kr | 163 536 kr | 139 368 kr | 28 824 kr | -11 857 kr | -1 070 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 2 837 kr | 2 153 kr | 8 936 kr | 1 314 kr |
| Räntekostnader | 14 kr | 12 kr | 10 kr | 0 kr | - | -8 kr | -49 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 18 826 kr | 14 866 kr | 788 777 kr | 142 205 kr | 30 977 kr | -2 913 kr | 293 kr |
| Skatt | 10 406 kr | 6 848 kr | 39 154 kr | 31 400 kr | 8 481 kr | 107 kr | 49 kr |
| Årets resultat | 8 420 kr | 8 018 kr | 749 623 kr | 110 805 kr | 22 496 kr | -3 020 kr | 244 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 615 240 kr | 652 744 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 615 240 kr | 652 744 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 205 870 kr | 150 124 kr | 970 094 kr | 1 112 434 kr | 1 046 853 kr | 1 038 829 kr | 1 025 658 kr |
| Kortfristiga fordringar | 59 751 kr | 102 748 kr | 156 502 kr | 178 746 kr | 85 634 kr | 61 084 kr | 7 008 kr |
| Kassa och bank | 146 119 kr | 47 376 kr | 813 592 kr | 933 688 kr | 961 219 kr | 977 745 kr | 1 018 650 kr |
| Summa tillgångar | 821 110 kr | 802 868 kr | 970 094 kr | 1 112 434 kr | 1 046 853 kr | 1 038 829 kr | 1 025 658 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 113 137 kr | 121 155 kr | 870 778 kr | 981 583 kr | 1 004 079 kr | 1 001 059 kr | 1 001 303 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 717 kr | 13 137 kr | 21 155 kr | 770 778 kr | 881 583 kr | 904 079 kr | 901 059 kr |
| Årets resultat | 8 420 kr | 8 018 kr | 749 623 kr | 110 805 kr | 22 496 kr | -3 020 kr | 244 kr |
| Kortfristiga skulder | 92 733 kr | 28 969 kr | 99 316 kr | 130 851 kr | 42 774 kr | 37 770 kr | 24 355 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 75 000 kr | 5 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 6 957 kr | 7 448 kr | 27 382 kr | 43 160 kr | 16 724 kr | 107 kr | 156 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 944 kr | 21 521 kr | 35 346 kr | 12 691 kr | 21 050 kr | 37 663 kr | 24 199 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 821 110 kr | 802 868 kr | 970 094 kr | 1 112 434 kr | 1 046 853 kr | 1 038 829 kr | 1 025 658 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet med juridik och ekonomi. Företaget har sitt säte i Västerås.
Företrädare
- Marie S
Undertecknad i Västerås 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har EM SENNERMALM KONSULT AB för organisationsnummer?
EM SENNERMALM KONSULT AB har organisationsnummer 556441-5643 (5564415643).
Var ligger EM SENNERMALM KONSULT AB?
EM SENNERMALM KONSULT AB har sin registrerade adress Rekylgatan 14, 10 tr, 72338 Västerås.
Vilken bransch är EM SENNERMALM KONSULT AB verksamt i?
EM SENNERMALM KONSULT AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter EM SENNERMALM KONSULT AB?
EM SENNERMALM KONSULT AB hade en nettoomsättning på 293 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har EM SENNERMALM KONSULT AB?
EM SENNERMALM KONSULT AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-01-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.