Hej och Hå AB
Hej och Hå AB har organisationsnummer 556445-5102 (5564455102)
Aktiebolag • Org.nr: 556445-5102
Om företaget
Hej och Hå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). Företaget bedriver även verksamhet inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 33 procent till 242 000 kr räkenskapsåret 2025 (360 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hej och Hå AB 242 000 kr och redovisade ett resultat på 1 592 891 kr. Rörelsemarginalen var -132,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 97,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 3028,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -132,1 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 673,6 procent | 6,0 procent | 0,0 procent till 15,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 97,4 procent | 39,4 procent | 17,3 procent till 69,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3028,6 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 72,8 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -32,8 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 848 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 43 av 50 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Borlänge.
- Plats 1 012 av 1 423 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 6 013 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 221 713 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,7 procent | 91,0 procent | 65,9 procent | 60,1 procent | -132,1 procent |
| Vinstmarginal | 84,2 procent | 90,8 procent | 65,1 procent | 462,5 procent | 673,6 procent |
| Soliditet | 79,7 procent | 78,5 procent | 94,5 procent | 84,0 procent | 97,4 procent |
| Kassalikviditet | 82,7 procent | 171,0 procent | 814,7 procent | 432,5 procent | 3028,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 procent | 20,8 procent | 8,4 procent | 74,0 procent | 72,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 100,0 procent | - | 87,5 procent | -32,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Målaregatan 4c/o c/o Anderz Söderström
78433 Borlänge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Målaregatan 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva godstransporter, restaurangverksamhet med catering och samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 120 000 kr | 240 000 kr | 192 000 kr | 360 002 kr | 242 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 196 985 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 668 kr | 1 200 kr | 2 700 kr | 40 761 kr | 75 698 kr | 232 607 kr |
| Personalkostnader | - | 0 kr | 468 kr | 468 kr | 0 kr | 5 946 kr |
| Avskrivningar | - | 18 372 kr | 18 372 kr | 24 292 kr | 67 986 kr | 520 000 kr |
| Rörelseresultat | -41 668 kr | 100 428 kr | 218 460 kr | 126 479 kr | 216 318 kr | -319 568 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 0 kr | - | 69 kr | 291 kr | 33 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 194 kr | 1 240 kr | 25 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -41 667 kr | 100 428 kr | 218 460 kr | 125 354 kr | 1 665 369 kr | 1 630 440 kr |
| Skatt | - | 20 204 kr | 45 003 kr | 27 082 kr | 42 672 kr | 37 549 kr |
| Årets resultat | -41 667 kr | 80 224 kr | 173 457 kr | 98 272 kr | 1 622 696 kr | 1 592 891 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 618 000 kr | 691 488 kr | 673 116 kr | 684 132 kr | 804 614 kr | 468 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 73 488 kr | 55 116 kr | 66 132 kr | 186 614 kr | 350 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 618 000 kr | 618 000 kr | 618 000 kr | 618 000 kr | 618 000 kr | 118 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 416 015 kr | 139 815 kr | 391 272 kr | 555 291 kr | 1 807 236 kr | 1 777 548 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 kr | 637 kr | 169 kr | 204 626 kr | 1 588 125 kr | 1 327 929 kr |
| Kassa och bank | 415 846 kr | 139 178 kr | 391 103 kr | 350 665 kr | 219 111 kr | 449 619 kr |
| Summa tillgångar | 1 034 015 kr | 831 303 kr | 1 064 388 kr | 1 239 423 kr | 2 611 850 kr | 2 245 548 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 986 940 kr | 662 164 kr | 835 621 kr | 1 171 268 kr | 2 193 964 kr | 2 186 855 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 928 607 kr | 481 940 kr | 562 164 kr | 972 996 kr | 471 268 kr | 493 964 kr |
| Årets resultat | -41 667 kr | 80 224 kr | 173 457 kr | 98 272 kr | 1 622 696 kr | 1 592 891 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 075 kr | 169 139 kr | 228 767 kr | 68 155 kr | 417 886 kr | 58 693 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 7 782 kr |
| Skatteskulder | - | 20 204 kr | 65 207 kr | 21 080 kr | 44 561 kr | 37 549 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 575 kr | 104 434 kr | 119 059 kr | 2 574 kr | 328 824 kr | 8 862 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 034 015 kr | 831 303 kr | 1 064 388 kr | 1 239 423 kr | 2 611 850 kr | 2 245 548 kr |
Företrädare
- Anderz S (verkställande direktör)
Undertecknad i Borlänge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hej och Hå AB för organisationsnummer?
Hej och Hå AB har organisationsnummer 556445-5102 (5564455102).
Var ligger Hej och Hå AB?
Hej och Hå AB har sin registrerade adress Målaregatan 4, 78433 Borlänge.
Vilken bransch är Hej och Hå AB verksamt i?
Hej och Hå AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hej och Hå AB?
Hej och Hå AB hade en nettoomsättning på 242 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hej och Hå AB någon utdelning?
Styrelsen i Hej och Hå AB föreslog en utdelning på 1 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.