Anders Ström Media AB
Anders Ström Media AB har organisationsnummer 556447-2909 (5564472909)
Aktiebolag • Org.nr: 556447-2909
Om företaget
Anders Ström Media AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falun. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 270 581 kr räkenskapsåret 2026 (271 784 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Anders Ström Media AB 270 581 kr och redovisade ett resultat på -23 199 kr. Rörelsemarginalen var -8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,4 procent). Soliditeten var 13,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,1 procent). Kassalikviditeten var 423,6 procent, över branschens median (median 310,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -8,0 procent | 13,4 procent | 1,9 procent till 33,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -8,6 procent | 13,4 procent | 2,2 procent till 35,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 13,1 procent | 66,1 procent | 43,7 procent till 83,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 423,6 procent | 310,4 procent | 176,1 procent till 639,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -111,8 procent | 16,5 procent | -1,1 procent till 48,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,4 procent | -2,5 procent | -27,9 procent till 21,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 345 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 12 av 19 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Falun.
- Plats 1 198 av 1 802 aktiebolag med säte i Falun.
- Plats 5 912 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 217 574 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -7,7 procent | -11,1 procent | 14,1 procent | -4,5 procent | -8,0 procent |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 3,5 procent | 13,2 procent | -4,5 procent | -8,6 procent |
| Soliditet | 78,7 procent | 23,2 procent | 23,2 procent | 24,9 procent | 13,1 procent |
| Kassalikviditet | 288,6 procent | 1005,9 procent | 435,7 procent | 538,9 procent | 423,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 14,0 procent | 27,6 procent | 46,6 procent | -6,7 procent | -111,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 26,9 procent | 27,9 procent | -17,7 procent | -2,5 procent | -0,4 procent |
| Omsättning per anställd | 265 000 kr | 339 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 78 000 kr | 122 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Polhemsvägen 13Dc/o Anders Ström
79132 Falun
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Polhemsvägen 13D som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med journalistisk bearbetning, redigering och layout av trycksaker och webbsidor, konsultverksamhet inom områdena media, journalistik och musik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 116 kr | 208 591 kr | 264 748 kr | 338 663 kr | 278 762 kr | 271 784 kr | 270 581 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 505 kr | 0 kr | 87 902 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 30 500 kr | 0 kr | 16 751 kr | 31 674 kr | 25 371 kr | 34 041 kr | 24 665 kr |
| Övriga externa kostnader | 278 077 kr | 203 514 kr | 270 026 kr | 214 807 kr | 185 635 kr | 221 757 kr | 223 237 kr |
| Personalkostnader | 18 270 kr | -761 kr | 78 275 kr | 121 873 kr | 26 563 kr | 28 281 kr | 44 223 kr |
| Avskrivningar | 59 442 kr | 60 987 kr | 8 062 kr | 8 062 kr | 2 015 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | -50 668 kr | -55 149 kr | -20 464 kr | -37 753 kr | 39 178 kr | -12 295 kr | -21 544 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 804 kr | 12 kr | 1 158 kr | 15 kr |
| Räntekostnader | 655 kr | 17 kr | 16 kr | 445 kr | 2 464 kr | 994 kr | 1 670 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 24 241 kr | 9 511 kr | 20 581 kr | 11 958 kr | 36 726 kr | -12 131 kr | -23 199 kr |
| Bokslutsdispositioner | 75 852 kr | 47 000 kr | 0 kr | - | -9 179 kr | 9 179 kr | 0 kr |
| Skatt | 22 121 kr | 12 093 kr | 4 239 kr | 2 424 kr | 5 673 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 77 972 kr | 44 418 kr | 16 342 kr | 9 534 kr | 21 874 kr | -2 952 kr | -23 199 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 336 744 kr | 188 271 kr | 56 898 kr | 2 015 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 126 224 kr | 65 237 kr | 10 077 kr | 2 015 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 210 520 kr | 123 034 kr | 46 821 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 64 944 kr | 28 964 kr | 90 958 kr | 147 149 kr | 202 582 kr | 176 759 kr | 158 073 kr |
| Kortfristiga fordringar | 39 357 kr | 20 398 kr | 64 646 kr | 19 233 kr | 64 799 kr | 33 226 kr | 35 793 kr |
| Kassa och bank | 25 587 kr | 8 566 kr | 26 312 kr | 127 916 kr | 137 783 kr | 143 533 kr | 122 280 kr |
| Summa tillgångar | 401 688 kr | 217 235 kr | 147 856 kr | 149 164 kr | 202 582 kr | 176 759 kr | 158 073 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 319 047 kr | 164 418 kr | 116 342 kr | 34 535 kr | 46 909 kr | 43 957 kr | 20 758 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 121 075 kr | 0 kr | 0 kr | 1 kr | 35 kr | 21 909 kr | 18 957 kr |
| Årets resultat | 77 972 kr | 44 418 kr | 16 342 kr | 9 534 kr | 21 874 kr | -2 952 kr | -23 199 kr |
| Obeskattade reserver | 47 000 kr | 0 kr | - | - | 9 179 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 35 641 kr | 52 817 kr | 31 514 kr | 14 629 kr | 46 494 kr | 32 802 kr | 37 315 kr |
| Leverantörsskulder | 2 460 kr | 2 776 kr | 13 973 kr | 18 609 kr | 10 586 kr | 5 260 kr | 5 311 kr |
| Skatteskulder | -9 735 kr | -19 763 kr | 0 kr | -29 432 kr | 5 673 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 840 kr | 60 728 kr | 8 465 kr | 16 376 kr | 21 159 kr | 18 466 kr | 22 928 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 401 688 kr | 217 235 kr | 147 856 kr | 149 164 kr | 202 582 kr | 176 759 kr | 158 073 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 1992 och bedriver journalistisk bearbetning, redigering och layout samt konsultverksamhet inom områdena media och musik. Bolaget har sitt säte i Falun.
Företrädare
- Nils Anders Valdemar J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anders Ström Media AB för organisationsnummer?
Anders Ström Media AB har organisationsnummer 556447-2909 (5564472909).
Var ligger Anders Ström Media AB?
Anders Ström Media AB har sin registrerade adress Polhemsvägen 13D, 79132 Falun.
Vilken bransch är Anders Ström Media AB verksamt i?
Anders Ström Media AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anders Ström Media AB?
Anders Ström Media AB hade en nettoomsättning på 270 581 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falun
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-04-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.