Logal Redovisning AB
Logal Redovisning AB har organisationsnummer 556455-2494 (5564552494)
Aktiebolag • Org.nr: 556455-2494
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikSpånga
Om företaget
Logal Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Logal Redovisning AB 0 kr. Soliditeten var 96,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,3 procent). Kassalikviditeten var 1232,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 351,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,1 procent | 66,3 procent | 45,8 procent till 86,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1232,0 procent | 351,1 procent | 202,7 procent till 756,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 953 av 6 953 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 970 av 1 153 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 53 304 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 94 409 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 280 779 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 75,4 procent | 97,7 procent | 97,7 procent | 96,1 procent |
| Kassalikviditet | 108832,4 procent | - | 1156,5 procent | 1156,5 procent | 1232,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | 0,4 procent | -2,7 procent | 0,0 procent | - |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svinningegränd 13c/o c/o Dimitrios Garas
16361 Spånga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom redovisning- samt byggverksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 767 719 kr | 110 499 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 490 604 kr | 222 736 kr | 0 kr | -2 500 kr | 2 362 kr | 0 kr | - |
| Personalkostnader | 456 142 kr | 209 368 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -179 027 kr | 410 kr | -2 990 kr | 2 500 kr | -2 362 kr | 0 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | 4 200 kr | 0 kr | - | 1 134 kr | -1 108 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 0 kr | 20 kr | 7 kr | 1 440 kr | 12 224 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -174 827 kr | 390 kr | -2 997 kr | 2 194 kr | -15 694 kr | 0 kr | 0 kr |
| Bokslutsdispositioner | 175 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatt | 1 114 kr | 83 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -941 kr | 307 kr | -2 997 kr | 2 194 kr | -15 694 kr | 0 kr | - |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 1 060 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 1 060 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 3 078 030 kr | 607 322 kr | 604 332 kr | 802 810 kr | 604 333 kr | 604 333 kr | 614 632 kr |
| Varulager | - | 322 015 kr | 446 525 kr | 446 525 kr | 446 525 kr | 446 525 kr | 446 525 kr |
| Kortfristiga fordringar | 467 911 kr | 285 307 kr | 157 807 kr | 356 285 kr | 157 808 kr | 157 808 kr | 157 807 kr |
| Kassa och bank | 1 705 900 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 3 078 030 kr | 607 322 kr | 604 332 kr | 803 870 kr | 604 333 kr | 604 333 kr | 614 632 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 2 591 097 kr | 607 184 kr | 604 187 kr | 606 381 kr | 590 688 kr | 590 688 kr | 590 688 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 472 038 kr | 486 877 kr | 487 184 kr | 484 187 kr | 486 382 kr | 470 688 kr | 470 688 kr |
| Årets resultat | -941 kr | 307 kr | -2 997 kr | 2 194 kr | -15 694 kr | 0 kr | - |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - | 10 299 kr |
| Kortfristiga skulder | 104 606 kr | 138 kr | 145 kr | 0 kr | 13 645 kr | 13 645 kr | 13 645 kr |
| Leverantörsskulder | 4 658 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 83 kr | 83 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 99 948 kr | 55 kr | 62 kr | 0 kr | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 3 078 030 kr | 607 322 kr | 604 332 kr | 803 870 kr | 604 333 kr | 604 333 kr | 614 632 kr |
Företrädare
- Dimitrios G
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Logal Redovisning AB för organisationsnummer?
Logal Redovisning AB har organisationsnummer 556455-2494 (5564552494).
Var ligger Logal Redovisning AB?
Logal Redovisning AB har sin registrerade adress Svinningegränd 13, 16361 Spånga.
Vilken bransch är Logal Redovisning AB verksamt i?
Logal Redovisning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Logal Redovisning AB?
Logal Redovisning AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Logal Redovisning AB (Företagsnamn)
- Logal Bygg (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser bygg.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-11-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.