Elumin Aktiebolag
Elumin Aktiebolag har organisationsnummer 556455-6370 (5564556370)
Aktiebolag • Org.nr: 556455-6370
Om företaget
Elumin Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Genarp. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46471).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 91 procent till 102 039 kr räkenskapsåret 2026 (53 434 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Elumin Aktiebolag 102 039 kr och redovisade ett resultat på 87 046 kr. Rörelsemarginalen var 85,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,6 procent). Soliditeten var 92,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 62,8 procent). Kassalikviditeten var 1277,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 233,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 85,3 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 85,3 procent | 7,6 procent | 0,6 procent till 17,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 92,2 procent | 62,8 procent | 31,3 procent till 77,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1277,3 procent | 233,3 procent | 109,0 procent till 724,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 17,2 procent | 17,2 procent | -0,9 procent till 47,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 168 av 233 aktiebolag inom partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar.
- Plats 2 066 av 2 848 aktiebolag med säte i Sollentuna.
- Plats 82 097 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 246 669 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 92,8 procent | - | - | 85,3 procent |
| Vinstmarginal | - | 92,8 procent | - | - | 85,3 procent |
| Soliditet | 80,5 procent | 88,6 procent | 91,2 procent | 90,3 procent | 92,2 procent |
| Kassalikviditet | 511,9 procent | 880,1 procent | 1138,9 procent | 1025,9 procent | 1277,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -13,2 procent | 46,6 procent | 21,8 procent | 10,3 procent | 17,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -39,3 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klockarestigen, 12c/o Magnus Persson
24771 Genarp
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom byggmaterialsektorn, driva tillverkning och handel med byggmaterial samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -1 kr | 147 150 kr | 89 357 kr | 53 434 kr | 102 039 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 581 kr | 10 569 kr | 7 659 kr | 10 188 kr | 14 994 kr |
| Rörelseresultat | -20 582 kr | 136 581 kr | 81 698 kr | 43 246 kr | 87 045 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 1 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 0 kr | 68 kr | 14 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -20 587 kr | 136 581 kr | 81 632 kr | 43 233 kr | 87 046 kr |
| Årets resultat | -20 587 kr | 136 581 kr | 81 632 kr | 43 233 kr | 87 046 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 194 437 kr | 330 597 kr | 410 729 kr | 463 032 kr | 547 833 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 862 kr | 1 910 kr | 1 085 kr | 1 654 kr | 3 132 kr |
| Kassa och bank | 191 575 kr | 328 687 kr | 409 644 kr | 461 378 kr | 544 701 kr |
| Summa tillgångar | 194 437 kr | 330 597 kr | 410 729 kr | 463 032 kr | 547 833 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 156 453 kr | 293 033 kr | 374 665 kr | 417 898 kr | 504 943 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 57 040 kr | 36 452 kr | 173 033 kr | 254 665 kr | 297 897 kr |
| Årets resultat | -20 587 kr | 136 581 kr | 81 632 kr | 43 233 kr | 87 046 kr |
| Kortfristiga skulder | 37 984 kr | 37 564 kr | 36 064 kr | 45 134 kr | 42 890 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | 7 570 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 32 984 kr | 31 064 kr | 31 064 kr | 31 064 kr | 34 890 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 194 437 kr | 330 597 kr | 410 729 kr | 463 032 kr | 547 833 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Sollentuna bedriver konsultverksamhet inom byggmaterialsektorn, tillverkning och handel med byggmaterial och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Magnus P (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Elumin Aktiebolag för organisationsnummer?
Elumin Aktiebolag har organisationsnummer 556455-6370 (5564556370).
Var ligger Elumin Aktiebolag?
Elumin Aktiebolag har sin registrerade adress Klockarestigen, 12, 24771 Genarp.
Vilken bransch är Elumin Aktiebolag verksamt i?
Elumin Aktiebolag är registrerat i branschen partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Elumin Aktiebolag?
Elumin Aktiebolag hade en nettoomsättning på 102 039 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sollentuna
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.