Hanson Sport Åre Aktiebolag
Hanson Sport Åre Aktiebolag har organisationsnummer 556459-6673 (5564596673)
Aktiebolag • Org.nr: 556459-6673
Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtarÅre
Om företaget
Hanson Sport Åre Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Åre. Företaget har etablerad erfarenhet med över 34 års verksamhet sedan 1992. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47631). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 100 procent till 219 999 kr räkenskapsåret 2025 (109 999 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hanson Sport Åre Aktiebolag 219 999 kr och redovisade ett resultat på -133 991 kr. Rörelsemarginalen var -564,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,7 procent). Soliditeten var 96,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 1692,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 133,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -564,8 procent | 3,7 procent | -1,8 procent till 13,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -539,2 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 96,4 procent | 52,6 procent | 24,1 procent till 79,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1692,2 procent | 133,7 procent | 41,5 procent till 417,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -1,7 procent | 3,0 procent | -6,7 procent till 20,1 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 100,0 procent | 0,6 procent | -16,7 procent till 20,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 220 000 kr | 1 923 000 kr | 1 104 000 kr till 2 999 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 783 000 kr | 437 000 kr | 204 000 kr till 598 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 307 av 471 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar.
- Plats 6 av 9 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar med säte i Åre.
- Plats 615 av 886 aktiebolag med säte i Åre.
- Plats 3 513 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 225 069 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,3 procent | -297,1 procent | -1666,3 procent | -981,8 procent | -564,8 procent |
| Vinstmarginal | 117,0 procent | -88,3 procent | -831,2 procent | -869,3 procent | -539,2 procent |
| Soliditet | 84,1 procent | 86,1 procent | 92,7 procent | 89,3 procent | 96,4 procent |
| Kassalikviditet | 479,1 procent | 540,9 procent | 1065,3 procent | 601,8 procent | 1692,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 procent | 0,3 procent | -4,0 procent | -3,9 procent | -1,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -66,6 procent | -53,2 procent | 0,0 procent | 100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 220 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 783 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 67c/o Torget, Åre
83723 Åre
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver agentur- och detaljistförsäljning av kläder och sportartiklar samt uthyrning av sportartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 076 kr | 704 618 kr | 234 999 kr | 109 996 kr | 109 999 kr | 219 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 124 270 kr | 245 922 kr | 0 kr | - | - | -5 498 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | 33 839 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 201 145 kr | 204 295 kr | 178 387 kr | 183 937 kr | 86 178 kr | 131 884 kr |
| Personalkostnader | 698 057 kr | 566 943 kr | 746 736 kr | 747 351 kr | 775 664 kr | 783 378 kr |
| Avskrivningar | 8 159 kr | 8 159 kr | 8 159 kr | 977 759 kr | 328 160 kr | 541 870 kr |
| Rörelseresultat | -725 015 kr | 171 143 kr | -698 283 kr | -1 832 890 kr | -1 080 003 kr | -1 242 631 kr |
| Ränteintäkter | 272 214 kr | 220 770 kr | 82 500 kr | 29 797 kr | 112 794 kr | 81 481 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 22 650 kr | 60 kr | 0 kr | 1 442 kr | 2 653 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -452 301 kr | 824 070 kr | -207 579 kr | -914 314 kr | -956 269 kr | -1 186 252 kr |
| Bokslutsdispositioner | 385 000 kr | -97 000 kr | 250 000 kr | 700 000 kr | 636 000 kr | 1 160 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 63 098 kr | 17 182 kr | 158 392 kr | 1 994 kr | 107 739 kr |
| Årets resultat | -67 301 kr | 663 972 kr | 25 239 kr | -372 706 kr | -322 263 kr | -133 991 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 3 325 637 kr | 3 317 478 kr | 3 309 319 kr | 3 301 160 kr | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 32 637 kr | 24 478 kr | 16 319 kr | 8 160 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr | 3 293 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 194 243 kr | 8 698 694 kr | 7 871 922 kr | 6 679 014 kr | 5 925 541 kr | 5 108 850 kr |
| Kortfristiga fordringar | 297 523 kr | 297 305 kr | 378 548 kr | 990 872 kr | 643 242 kr | 458 545 kr |
| Kassa och bank | 503 109 kr | 1 100 781 kr | 2 324 223 kr | 588 248 kr | 4 273 290 kr | 4 207 510 kr |
| Summa tillgångar | 11 519 880 kr | 12 016 172 kr | 11 181 241 kr | 9 980 174 kr | 9 218 541 kr | 8 401 850 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 9 439 695 kr | 10 103 667 kr | 9 628 906 kr | 9 256 200 kr | 8 233 937 kr | 8 099 946 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 326 996 kr | 9 259 695 kr | 9 423 667 kr | 9 448 906 kr | 8 376 200 kr | 8 053 937 kr |
| Årets resultat | -67 301 kr | 663 972 kr | 25 239 kr | -372 706 kr | -322 263 kr | -133 991 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 97 000 kr | 97 000 kr | 97 000 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 2 080 185 kr | 1 815 505 kr | 1 455 335 kr | 626 974 kr | 984 604 kr | 301 904 kr |
| Leverantörsskulder | 72 875 kr | 24 142 kr | 1 362 kr | 14 097 kr | 6 873 kr | 6 885 kr |
| Skatteskulder | - | 62 804 kr | 77 326 kr | 112 040 kr | 92 011 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 603 586 kr | 1 622 223 kr | 1 267 375 kr | 390 550 kr | 774 537 kr | 183 591 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 11 519 880 kr | 12 016 172 kr | 11 181 241 kr | 9 980 174 kr | 9 218 541 kr | 8 401 850 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Åre bedriver agentur-och detaljistförsäljning av kläder och sportartiklar samt arrangerar och organiserar events och därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Hansson & Hansson AB (556438-7594) Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till ABL, regler om mindre bolag.
Företrädare
- Håkan H (styrelseledamot)
Undertecknad i Åre 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hanson Sport Åre Aktiebolag för organisationsnummer?
Hanson Sport Åre Aktiebolag har organisationsnummer 556459-6673 (5564596673).
Var ligger Hanson Sport Åre Aktiebolag?
Hanson Sport Åre Aktiebolag har sin registrerade adress Box 67, 83723 Åre.
Vilken bransch är Hanson Sport Åre Aktiebolag verksamt i?
Hanson Sport Åre Aktiebolag är registrerat i branschen detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hanson Sport Åre Aktiebolag?
Hanson Sport Åre Aktiebolag hade en nettoomsättning på 219 999 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hanson Sport Åre Aktiebolag?
Hanson Sport Åre Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Hanson Sport Åre Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Hanson Sport Åre Aktiebolag föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Åre
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1992-12-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.