Örtendahl Ortodonti Aktiebolag
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag har organisationsnummer 556464-0943 (5564640943)
Aktiebolag • Org.nr: 556464-0943
Om företaget
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Kungälv. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som personalutbildning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85594).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Örtendahl Ortodonti Aktiebolag 0 kr och redovisade ett resultat på 921 485 kr. Soliditeten var 83,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 65,6 procent). Kassalikviditeten var 25,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 303,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,7 procent | 65,6 procent | 41,3 procent till 83,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 25,5 procent | 303,1 procent | 163,8 procent till 585,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 26,4 procent | 13,6 procent | -5,2 procent till 44,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 502 av 1 680 aktiebolag inom personalutbildning.
- Plats 20 av 21 aktiebolag inom personalutbildning med säte i Kungsbacka.
- Plats 2 971 av 3 465 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 8 945 av 10 427 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,8 procent | 31,4 procent | 7,6 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 66,9 procent | 31,4 procent | 8,8 procent | - | - |
| Soliditet | 84,5 procent | 86,7 procent | 85,1 procent | 88,2 procent | 83,7 procent |
| Kassalikviditet | 1195,2 procent | 16133,7 procent | 845,9 procent | 95,0 procent | 25,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 procent | 5,8 procent | 1,3 procent | 1,4 procent | 26,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,1 procent | -26,9 procent | -37,7 procent | -100,0 procent | - |
| Omsättning per anställd | 990 000 kr | 723 000 kr | 450 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 164 000 kr | 363 000 kr | 296 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vendergatan 26c/o c/o Thomas Örtendahl
44247 Kungälv
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Vendergatan 26 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva specialist- tandvård inom området tandreglering, tandteknik, undervisning inom området odontologi och då främst ortodonti och dataservice samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 85594PersonalutbildningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 988 884 kr | 989 521 kr | 723 212 kr | 450 171 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 909 kr | 1 291 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 169 835 kr | 124 779 kr | 88 806 kr | 96 044 kr | 76 403 kr | 23 769 kr |
| Personalkostnader | 283 kr | 164 275 kr | 362 719 kr | 295 695 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 712 493 kr | 631 685 kr | 226 940 kr | 34 028 kr | -80 443 kr | -23 769 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 219 kr | 6 907 kr | 1 286 kr | 679 kr |
| Räntekostnader | 683 kr | 0 kr | 2 322 kr | 1 142 kr | 3 256 kr | 148 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 711 810 kr | 661 987 kr | 226 837 kr | 39 793 kr | -82 413 kr | 1 027 743 kr |
| Bokslutsdispositioner | -179 000 kr | 0 kr | - | - | 150 000 kr | 140 000 kr |
| Skatt | 115 765 kr | 138 654 kr | 48 657 kr | 2 225 kr | 29 689 kr | 246 258 kr |
| Årets resultat | 417 045 kr | 523 333 kr | 178 180 kr | 37 568 kr | 37 898 kr | 921 485 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 138 423 kr | 2 468 725 kr | 2 768 725 kr | 3 068 725 kr | 3 093 725 kr | 4 044 706 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 138 423 kr | 2 468 725 kr | 2 768 725 kr | 3 068 725 kr | 3 093 725 kr | 4 044 706 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 148 864 kr | 1 220 839 kr | 801 844 kr | 379 282 kr | 50 695 kr | 127 457 kr |
| Kortfristiga fordringar | 220 633 kr | 130 724 kr | 33 209 kr | 34 766 kr | 41 801 kr | 272 kr |
| Kassa och bank | 928 231 kr | 1 090 115 kr | 768 635 kr | 344 516 kr | 8 894 kr | 127 185 kr |
| Summa tillgångar | 3 287 287 kr | 3 689 564 kr | 3 570 569 kr | 3 448 007 kr | 3 144 420 kr | 4 172 163 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 2 780 086 kr | 3 118 419 kr | 3 096 599 kr | 2 934 166 kr | 2 772 064 kr | 3 493 549 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 243 041 kr | 2 475 086 kr | 2 798 419 kr | 2 776 599 kr | 2 614 166 kr | 2 452 064 kr |
| Årets resultat | 417 045 kr | 523 333 kr | 178 180 kr | 37 568 kr | 37 898 kr | 921 485 kr |
| Obeskattade reserver | 469 000 kr | 469 000 kr | 469 000 kr | 469 000 kr | 319 000 kr | 179 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 201 kr | 102 145 kr | 4 970 kr | 44 840 kr | 53 356 kr | 499 614 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 20 193 kr | 1 771 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 13 201 kr | 36 090 kr | -41 298 kr | - | - | 246 258 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 000 kr | 46 055 kr | 6 075 kr | 23 069 kr | 33 356 kr | 233 356 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 287 287 kr | 3 689 564 kr | 3 570 569 kr | 3 448 007 kr | 3 144 420 kr | 4 172 163 kr |
Företrädare
- Thomas Ö (verkställande direktör)
Undertecknad i Kungsbacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Örtendahl Ortodonti Aktiebolag för organisationsnummer?
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag har organisationsnummer 556464-0943 (5564640943).
Var ligger Örtendahl Ortodonti Aktiebolag?
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag har sin registrerade adress Vendergatan 26, 44247 Kungälv.
Vilken bransch är Örtendahl Ortodonti Aktiebolag verksamt i?
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag är registrerat i branschen personalutbildning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Örtendahl Ortodonti Aktiebolag?
Örtendahl Ortodonti Aktiebolag hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Örtendahl Ortodonti Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Örtendahl Ortodonti Aktiebolag föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-04-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.