Formsys Aktiebolag
Formsys Aktiebolag har organisationsnummer 556466-4992 (5564664992)
Aktiebolag • Org.nr: 556466-4992
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigeringVällingby
Om företaget
Formsys Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 26510).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 1 procent till 390 089 kr räkenskapsåret 2026 (392 793 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Formsys Aktiebolag 390 089 kr och redovisade ett resultat på 225 723 kr. Rörelsemarginalen var 52,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,8 procent). Soliditeten var 99,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,0 procent). Kassalikviditeten var 11152,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 230,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,7 procent | 13,8 procent | 2,1 procent till 22,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 72,8 procent | 14,7 procent | 1,8 procent till 22,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 99,1 procent | 70,0 procent | 43,5 procent till 90,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 11152,3 procent | 230,3 procent | 142,4 procent till 575,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,6 procent | 7,4 procent | -4,9 procent till 40,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -0,7 procent | - | - | - |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 113 aktiebolag inom tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering.
- Plats 15 av 30 aktiebolag inom tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering med säte i Stockholm.
- Plats 37 598 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 67 254 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 202 350 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,1 procent | 75,2 procent | 68,9 procent | 54,4 procent | 52,7 procent |
| Vinstmarginal | 42,3 procent | 68,7 procent | 96,2 procent | 150,6 procent | 72,8 procent |
| Soliditet | 99,6 procent | 99,2 procent | 99,4 procent | 99,3 procent | 99,1 procent |
| Kassalikviditet | 28431,1 procent | 13247,8 procent | 15808,5 procent | 13491,1 procent | 11152,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 2,1 procent | 1,6 procent | 2,7 procent | 1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,6 procent | 61,6 procent | -45,6 procent | 14,1 procent | -0,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björnbodavägen 1916244 Vällingby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall lokalt samt till export tillhandahålla utbildning, analys- och servicetjänster inom data och laboratorieutrustning. Vidare skall företaget importera, utveckla, reparera och sälja instrumentell och maskinell utrustning, företrädesvis inom data och laboratorieutrustningar. Därutöver skall företaget bedriva entreprenad, transport och byggverksamhet samt äga, försälja och reparera fast och lös egendom företrädesvis inom fordonsbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 969 260 kr | 381 957 kr | 391 862 kr | 633 227 kr | 344 191 kr | 392 793 kr | 390 089 kr |
| Övriga externa kostnader | 174 626 kr | 183 379 kr | 195 489 kr | 157 344 kr | 106 934 kr | 178 934 kr | 184 524 kr |
| Personalkostnader | 32 462 kr | 4 222 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 762 172 kr | 194 356 kr | 196 373 kr | 475 883 kr | 237 257 kr | 213 859 kr | 205 565 kr |
| Ränteintäkter | 9 483 kr | 25 970 kr | 48 729 kr | 1 636 kr | 52 945 kr | 337 929 kr | 12 088 kr |
| Räntekostnader | 75 997 kr | 77 771 kr | 79 200 kr | 78 600 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 695 658 kr | 142 555 kr | 165 902 kr | 434 832 kr | 331 078 kr | 591 483 kr | 284 019 kr |
| Bokslutsdispositioner | 394 889 kr | 376 574 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 234 218 kr | 113 520 kr | 34 175 kr | 81 870 kr | 67 407 kr | 121 241 kr | 58 296 kr |
| Årets resultat | 856 329 kr | 405 609 kr | 131 727 kr | 352 962 kr | 263 671 kr | 470 242 kr | 225 723 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 16 182 332 kr | 21 421 222 kr | 16 302 389 kr | 16 724 253 kr | 16 969 023 kr | 17 461 353 kr | 14 689 363 kr |
| Kortfristiga fordringar | 248 925 kr | 336 447 kr | 510 403 kr | 217 947 kr | 205 310 kr | 168 331 kr | 112 897 kr |
| Kassa och bank | 15 820 345 kr | 20 971 713 kr | 15 678 924 kr | 16 393 244 kr | 16 650 651 kr | 17 179 960 kr | 14 463 404 kr |
| Summa tillgångar | 16 182 332 kr | 21 421 222 kr | 16 302 389 kr | 16 724 253 kr | 16 969 023 kr | 17 461 353 kr | 14 689 363 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 15 707 713 kr | 16 113 322 kr | 16 245 049 kr | 16 598 011 kr | 16 861 682 kr | 17 331 924 kr | 14 557 647 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 14 731 384 kr | 15 587 713 kr | 15 993 322 kr | 16 125 049 kr | 16 478 011 kr | 16 741 682 kr | 14 211 924 kr |
| Årets resultat | 856 329 kr | 405 609 kr | 131 727 kr | 352 962 kr | 263 671 kr | 470 242 kr | 225 723 kr |
| Obeskattade reserver | 376 574 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 98 045 kr | 48 504 kr | 57 340 kr | 126 242 kr | 107 341 kr | 129 429 kr | 131 716 kr |
| Leverantörsskulder | 28 447 kr | 8 671 kr | 10 178 kr | 73 969 kr | 70 313 kr | 65 000 kr | 86 597 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 59 598 kr | 29 833 kr | 37 162 kr | 42 273 kr | 27 028 kr | 54 429 kr | 21 719 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 16 182 332 kr | 21 421 222 kr | 16 302 389 kr | 16 724 253 kr | 16 969 023 kr | 17 461 353 kr | 14 689 363 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget tillhandahåller utbildning, ananlys- och servicetjänster inom data och laboratorieutrustning m m. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Lars-Ingemar N
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Formsys Aktiebolag för organisationsnummer?
Formsys Aktiebolag har organisationsnummer 556466-4992 (5564664992).
Var ligger Formsys Aktiebolag?
Formsys Aktiebolag har sin registrerade adress Björnbodavägen 19, 16244 Vällingby.
Vilken bransch är Formsys Aktiebolag verksamt i?
Formsys Aktiebolag är registrerat i branschen tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Formsys Aktiebolag?
Formsys Aktiebolag hade en nettoomsättning på 390 089 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-06-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.