G-CC Jörgen Heij AB
G-CC Jörgen Heij AB har organisationsnummer 556467-4892 (5564674892)
Aktiebolag • Org.nr: 556467-4892
Om företaget
G-CC Jörgen Heij AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ludvika. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 859 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 235 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte G-CC Jörgen Heij AB 859 000 kr och redovisade ett resultat på 86 005 kr. Rörelsemarginalen var -2,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 62,5 procent, under branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 398,6 procent, över branschens median (median 319,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,5 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 398,6 procent | 319,2 procent | 190,7 procent till 658,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 19,6 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -30,4 procent | -0,9 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 430 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 352 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 900 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 733 av 5 067 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 12 av 20 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Ludvika.
- Plats 378 av 670 aktiebolag med säte i Ludvika.
- Plats 4 201 av 8 226 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 155 005 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,2 procent | 34,6 procent | 23,6 procent | 11,8 procent | -2,6 procent |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 35,0 procent | 23,7 procent | 12,0 procent | -2,6 procent |
| Soliditet | 58,3 procent | 60,8 procent | 57,7 procent | 53,7 procent | 62,5 procent |
| Kassalikviditet | 380,2 procent | 421,0 procent | 510,8 procent | 372,5 procent | 398,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,4 procent | 57,1 procent | 25,2 procent | 32,4 procent | 19,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,8 procent | 36,8 procent | -27,7 procent | -15,2 procent | -30,4 procent |
| Omsättning per anställd | 736 000 kr | 1 007 000 kr | 728 000 kr | 618 000 kr | 430 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 496 000 kr | 553 000 kr | 449 000 kr | 451 000 kr | 352 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 22377125 Ludvika
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom process- och tillverkningsindustrin, handel med verktyg, maskiner och processutrustning för massaindustrin, rör- och svetsmontage inom industrin, entreprenadverksamhet med egna maskiner, äga och förvalta lös egendom, bedriva handel med och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 458 779 kr | 1 470 622 kr | 2 013 287 kr | 1 455 671 kr | 1 235 393 kr | 859 198 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 36 560 kr | 5 150 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 205 258 kr | 161 356 kr | 204 567 kr | 245 843 kr | 187 269 kr | 174 634 kr |
| Personalkostnader | 916 146 kr | 992 278 kr | 1 106 981 kr | 897 936 kr | 902 686 kr | 704 304 kr |
| Avskrivningar | 48 040 kr | 4 860 kr | 4 860 kr | 4 860 kr | 4 860 kr | 3 001 kr |
| Rörelseresultat | 289 335 kr | 312 128 kr | 696 879 kr | 343 592 kr | 145 728 kr | -22 741 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 8 356 kr | 1 653 kr | 2 615 kr | 501 kr |
| Räntekostnader | 44 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 290 711 kr | 312 128 kr | 705 235 kr | 345 245 kr | 148 343 kr | -22 240 kr |
| Bokslutsdispositioner | 40 750 kr | 0 kr | -45 662 kr | -87 000 kr | 100 000 kr | 132 093 kr |
| Skatt | 74 998 kr | 68 490 kr | 143 433 kr | 54 375 kr | 52 764 kr | 23 848 kr |
| Årets resultat | 256 463 kr | 243 638 kr | 516 140 kr | 203 870 kr | 195 579 kr | 86 005 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 22 441 kr | 17 581 kr | 12 721 kr | 7 861 kr | 3 001 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 22 441 kr | 17 581 kr | 12 721 kr | 7 861 kr | 3 001 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 096 268 kr | 1 161 960 kr | 1 472 782 kr | 1 391 045 kr | 1 119 765 kr | 702 253 kr |
| Kortfristiga fordringar | 349 570 kr | 373 529 kr | 466 779 kr | 520 578 kr | 352 901 kr | 202 547 kr |
| Kassa och bank | 616 370 kr | 538 103 kr | 962 426 kr | 766 890 kr | 603 287 kr | 316 129 kr |
| Summa tillgångar | 1 118 709 kr | 1 179 541 kr | 1 485 503 kr | 1 398 906 kr | 1 122 766 kr | 702 253 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 643 839 kr | 687 477 kr | 903 617 kr | 807 487 kr | 603 066 kr | 439 071 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 376 kr | 323 839 kr | 267 477 kr | 483 617 kr | 287 487 kr | 233 066 kr |
| Årets resultat | 256 463 kr | 243 638 kr | 516 140 kr | 203 870 kr | 195 579 kr | 86 005 kr |
| Obeskattade reserver | 186 431 kr | 186 431 kr | 232 093 kr | 319 093 kr | 219 093 kr | 87 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 439 kr | 305 633 kr | 349 793 kr | 272 326 kr | 300 607 kr | 176 182 kr |
| Leverantörsskulder | 18 200 kr | 10 740 kr | 16 349 kr | 15 597 kr | 14 674 kr | 12 018 kr |
| Skatteskulder | - | 15 877 kr | 19 514 kr | - | 27 750 kr | 26 349 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 229 kr | 143 186 kr | 179 029 kr | 121 432 kr | 115 298 kr | 75 247 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 118 709 kr | 1 179 541 kr | 1 485 503 kr | 1 398 906 kr | 1 122 766 kr | 702 253 kr |
Företrädare
- Jörgen H
Undertecknad i Saxdalen 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har G-CC Jörgen Heij AB för organisationsnummer?
G-CC Jörgen Heij AB har organisationsnummer 556467-4892 (5564674892).
Var ligger G-CC Jörgen Heij AB?
G-CC Jörgen Heij AB har sin registrerade adress Box 223, 77125 Ludvika.
Vilken bransch är G-CC Jörgen Heij AB verksamt i?
G-CC Jörgen Heij AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter G-CC Jörgen Heij AB?
G-CC Jörgen Heij AB hade en nettoomsättning på 859 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har G-CC Jörgen Heij AB?
G-CC Jörgen Heij AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår G-CC Jörgen Heij AB någon utdelning?
Styrelsen i G-CC Jörgen Heij AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ludvika
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.