Parvus Consulting Aktiebolag
Parvus Consulting Aktiebolag har organisationsnummer 556475-6137 (5564756137)
Aktiebolag • Org.nr: 556475-6137
Om företaget
Parvus Consulting Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Nybro. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet, lokalvård och annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 355 451 kr räkenskapsåret 2025 (297 232 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Parvus Consulting Aktiebolag 355 451 kr och redovisade ett resultat på 5 706 kr. Rörelsemarginalen var 2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var -164,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 33,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 16,8 procent | 4,3 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -164,0 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 33,6 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 19,6 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 878 av 9 354 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 1 050 av 1 658 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Stockholm.
- Plats 38 383 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 68 604 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 206 469 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -17,5 procent | 5,8 procent | 1,5 procent | -3,0 procent | 2,3 procent |
| Vinstmarginal | -17,8 procent | 5,2 procent | 1,5 procent | -3,2 procent | 2,1 procent |
| Soliditet | -106,4 procent | -73,4 procent | -150,6 procent | -185,9 procent | -164,0 procent |
| Kassalikviditet | 48,5 procent | 57,7 procent | 35,6 procent | 30,6 procent | 33,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,3 procent | -8,3 procent | -67,8 procent | 19,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Garvare Nybergs gata 4A, 1102c/o c/o Ellingberg
38230 Nybro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildning inom turism-, management-, ekonomi-, kund-/leverantörs-'/personal- administration samt livsmedelsbranschen liksom även handla med värdepapper och idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 897 566 kr | 1 007 933 kr | 923 927 kr | 297 232 kr | 355 451 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 208 480 kr | 190 711 kr | 196 028 kr | 154 856 kr | 107 762 kr |
| Personalkostnader | 427 161 kr | 657 593 kr | 712 340 kr | 151 282 kr | 239 439 kr |
| Rörelseresultat | -156 894 kr | 58 190 kr | 13 710 kr | -8 906 kr | 8 250 kr |
| Ränteintäkter | - | 57 kr | 518 kr | 197 kr | -167 kr |
| Räntekostnader | 2 966 kr | 5 542 kr | 654 kr | 927 kr | 683 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -159 860 kr | 52 705 kr | 13 574 kr | -9 636 kr | 7 400 kr |
| Bokslutsdispositioner | 31 347 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 17 931 kr | 0 kr | - | - | 1 694 kr |
| Årets resultat | -146 444 kr | 52 705 kr | 13 574 kr | -9 636 kr | 5 706 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 10 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 10 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 194 458 kr | 209 898 kr | 93 336 kr | 80 798 kr | 78 101 kr |
| Varulager | - | - | 10 000 kr | 10 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 169 527 kr | 136 498 kr | 41 618 kr | 45 554 kr | 53 181 kr |
| Kassa och bank | 24 931 kr | 73 400 kr | 41 718 kr | 25 244 kr | 24 920 kr |
| Summa tillgångar | 194 458 kr | 209 898 kr | 93 336 kr | 80 798 kr | 88 101 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -206 872 kr | -154 167 kr | -140 593 kr | -150 229 kr | -144 523 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | -360 428 kr | -506 872 kr | -454 167 kr | -440 593 kr | -450 229 kr |
| Årets resultat | -146 444 kr | 52 705 kr | 13 574 kr | -9 636 kr | 5 706 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 401 330 kr | 364 065 kr | 233 929 kr | 231 027 kr | 232 624 kr |
| Leverantörsskulder | 12 267 kr | 31 043 kr | 7 507 kr | 6 800 kr | 2 536 kr |
| Skatteskulder | -19 788 kr | -22 022 kr | -20 328 kr | -1 694 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 408 851 kr | 222 312 kr | 136 540 kr | 115 711 kr | 119 878 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 194 458 kr | 209 898 kr | 93 336 kr | 80 798 kr | 88 101 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom konsultbranscher.Företaget har sitt säte i Stockholm.
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Företrädare
- Per Håkan Ingvar J
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Parvus Consulting Aktiebolag för organisationsnummer?
Parvus Consulting Aktiebolag har organisationsnummer 556475-6137 (5564756137).
Var ligger Parvus Consulting Aktiebolag?
Parvus Consulting Aktiebolag har sin registrerade adress Garvare Nybergs gata 4A, 1102, 38230 Nybro.
Vilken bransch är Parvus Consulting Aktiebolag verksamt i?
Parvus Consulting Aktiebolag är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Parvus Consulting Aktiebolag?
Parvus Consulting Aktiebolag hade en nettoomsättning på 355 451 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.