Patrik Daugaard Aktiebolag
Patrik Daugaard Aktiebolag har organisationsnummer 556477-0484 (5564770484)
Aktiebolag • Org.nr: 556477-0484
Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtarMalung
Om företaget
Patrik Daugaard Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Malung. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47631). På Google Maps är verksamheten listad som fishing store.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 6 procent till 3 193 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 011 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Patrik Daugaard Aktiebolag 3 193 000 kr och redovisade ett resultat på 405 886 kr. Rörelsemarginalen var 16,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,7 procent). Soliditeten var 77,5 procent, över branschens median (median 52,6 procent). Kassalikviditeten var 272,0 procent, över branschens median (median 133,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,5 procent | 3,7 procent | -1,8 procent till 13,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 16,1 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,5 procent | 52,6 procent | 24,1 procent till 79,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 272,0 procent | 133,7 procent | 41,5 procent till 417,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,5 procent | 3,0 procent | -6,7 procent till 20,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 6,0 procent | 0,6 procent | -16,7 procent till 20,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 193 000 kr | 1 923 000 kr | 1 104 000 kr till 2 999 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 044 000 kr | 437 000 kr | 204 000 kr till 598 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 130 av 471 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar med säte i Malung-Sälen.
- Plats 113 av 475 aktiebolag med säte i Malung-Sälen.
- Plats 1 665 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 54 802 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,7 procent | 35,2 procent | 30,1 procent | 27,5 procent | 16,5 procent |
| Vinstmarginal | 30,3 procent | 34,7 procent | 30,5 procent | 27,7 procent | 16,1 procent |
| Soliditet | 67,8 procent | 71,5 procent | 69,7 procent | 81,4 procent | 77,5 procent |
| Kassalikviditet | 316,7 procent | 339,5 procent | 267,6 procent | 330,5 procent | 272,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 procent | 53,1 procent | 43,7 procent | 42,1 procent | 23,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 24,2 procent | 18,8 procent | 7,7 procent | -2,7 procent | 6,0 procent |
| Omsättning per anställd | 2 417 000 kr | 2 872 000 kr | 3 094 000 kr | 3 011 000 kr | 3 193 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 674 000 kr | 759 000 kr | 858 000 kr | 1 007 000 kr | 1 044 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västra Industrigatan 1078233 Malung
Verksamhetsbeskrivning
Föremål för bolagets verksamhet är att bedriva försäljning av fiskeutrustning och kläder, bedriva fiskeskola samt utföra administrativa tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 945 693 kr | 2 417 137 kr | 2 871 962 kr | 3 094 268 kr | 3 010 644 kr | 3 192 667 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 109 068 kr | 146 181 kr | 70 455 kr | 34 268 kr | 25 272 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 857 553 kr | 842 313 kr | 792 614 kr | 990 497 kr | 890 929 kr | 900 208 kr |
| Övriga externa kostnader | 317 636 kr | 262 242 kr | 431 755 kr | 350 144 kr | 283 180 kr | 695 567 kr |
| Personalkostnader | 587 290 kr | 674 178 kr | 758 581 kr | 857 576 kr | 1 006 920 kr | 1 043 562 kr |
| Avskrivningar | - | 1 699 kr | 12 367 kr | 20 302 kr | 20 302 kr | 20 302 kr |
| Rörelseresultat | 183 214 kr | 742 231 kr | 1 011 706 kr | 931 503 kr | 829 424 kr | 525 587 kr |
| Ränteintäkter | 103 505 kr | 338 kr | 423 kr | 17 222 kr | 9 381 kr | 1 714 kr |
| Räntekostnader | 23 880 kr | 9 707 kr | 14 458 kr | 4 349 kr | 5 331 kr | 13 831 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 262 839 kr | 732 862 kr | 997 671 kr | 944 376 kr | 833 474 kr | 513 470 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -189 784 kr | -14 642 kr | 1 395 kr | 187 067 kr | 2 069 kr |
| Skatt | 56 615 kr | 112 581 kr | 206 354 kr | 198 033 kr | 213 352 kr | 109 653 kr |
| Årets resultat | 206 224 kr | 430 497 kr | 776 675 kr | 747 738 kr | 807 189 kr | 405 886 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 36 578 kr | 87 448 kr | 67 146 kr | 46 844 kr | 26 542 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 36 578 kr | 87 448 kr | 67 146 kr | 46 844 kr | 26 542 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 240 031 kr | 1 564 797 kr | 1 958 265 kr | 2 388 193 kr | 2 308 737 kr | 2 198 681 kr |
| Varulager | 667 381 kr | 533 918 kr | 673 317 kr | 938 131 kr | 914 188 kr | 872 184 kr |
| Kortfristiga fordringar | 73 454 kr | 138 626 kr | 239 470 kr | 122 327 kr | 446 023 kr | 368 472 kr |
| Kassa och bank | 499 196 kr | 892 253 kr | 1 045 478 kr | 1 327 735 kr | 948 526 kr | 958 025 kr |
| Summa tillgångar | 1 240 031 kr | 1 601 375 kr | 2 045 713 kr | 2 455 339 kr | 2 355 581 kr | 2 225 223 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 755 601 kr | 1 086 097 kr | 1 462 772 kr | 1 710 510 kr | 1 917 699 kr | 1 723 585 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 429 377 kr | 535 600 kr | 566 097 kr | 842 772 kr | 990 510 kr | 1 197 699 kr |
| Årets resultat | 206 224 kr | 430 497 kr | 776 675 kr | 747 738 kr | 807 189 kr | 405 886 kr |
| Obeskattade reserver | - | 189 784 kr | 204 426 kr | 203 031 kr | 15 964 kr | 13 895 kr |
| Kortfristiga skulder | 484 430 kr | 325 494 kr | 378 515 kr | 541 798 kr | 421 918 kr | 487 743 kr |
| Leverantörsskulder | 40 656 kr | 0 kr | 56 486 kr | 56 950 kr | 59 482 kr | 129 858 kr |
| Skatteskulder | 50 125 kr | 68 776 kr | 197 841 kr | 227 378 kr | 84 159 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 371 254 kr | 246 718 kr | 114 188 kr | 247 469 kr | 256 180 kr | 327 885 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 240 031 kr | 1 601 375 kr | 2 045 713 kr | 2 455 339 kr | 2 355 581 kr | 2 225 223 kr |
Företrädare
- Patrik D
Undertecknad i Malung 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Patrik Daugaard Aktiebolag för organisationsnummer?
Patrik Daugaard Aktiebolag har organisationsnummer 556477-0484 (5564770484).
Var ligger Patrik Daugaard Aktiebolag?
Patrik Daugaard Aktiebolag har sin registrerade adress Västra Industrigatan 10, 78233 Malung.
Vilken bransch är Patrik Daugaard Aktiebolag verksamt i?
Patrik Daugaard Aktiebolag är registrerat i branschen detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Patrik Daugaard Aktiebolag?
Patrik Daugaard Aktiebolag hade en nettoomsättning på 3 193 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Patrik Daugaard Aktiebolag?
Patrik Daugaard Aktiebolag hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Patrik Daugaard Aktiebolag någon utdelning?
Styrelsen i Patrik Daugaard Aktiebolag föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malung-Sälen
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.