Cefasth Aktiebolag
Cefasth Aktiebolag har organisationsnummer 556477-8230 (5564778230)
Aktiebolag • Org.nr: 556477-8230
Om företaget
Cefasth Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Företaget har etablerad erfarenhet med över 33 års verksamhet sedan 1993. Huvudverksamheten klassificeras som övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85690).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 5 procent till 116 288 kr räkenskapsåret 2026 (122 609 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Cefasth Aktiebolag 116 288 kr och redovisade ett resultat på 59 795 kr. Rörelsemarginalen var 44,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,2 procent). Soliditeten var 59,1 procent, under branschens median (median 65,3 procent). Kassalikviditeten var 618,0 procent, över branschens median (median 315,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 44,7 procent | 19,2 procent | 0,1 procent till 43,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 45,6 procent | 19,2 procent | 1,8 procent till 44,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,1 procent | 65,3 procent | 44,5 procent till 85,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 618,0 procent | 315,1 procent | 164,4 procent till 630,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 31,4 procent | 9,8 procent | -8,4 procent till 40,0 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,2 procent | -2,8 procent | -25,4 procent till 27,5 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 476 av 776 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
- Plats 20 av 30 aktiebolag inom övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet med säte i Malmö.
- Plats 8 010 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 28 606 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 243 664 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 64,1 procent | 69,6 procent | 58,4 procent | 57,4 procent | 44,7 procent |
| Vinstmarginal | 64,1 procent | 70,8 procent | 65,1 procent | 62,0 procent | 45,6 procent |
| Soliditet | 73,3 procent | 78,2 procent | 75,4 procent | 60,2 procent | 59,1 procent |
| Kassalikviditet | 2677,4 procent | 893,5 procent | 2637,5 procent | 816,2 procent | 618,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 34,0 procent | 14,9 procent | 19,5 procent | 31,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 36,0 procent | -24,4 procent | -5,8 procent | -5,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Krukmakaregatan 9c/o c/o Rebecca Fasth
21619 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion av pedagogiskt material och pedagogisk konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 126 615 kr | 172 199 kr | 130 151 kr | 122 609 kr | 116 288 kr |
| Övriga externa kostnader | 45 408 kr | 52 346 kr | 54 099 kr | 52 237 kr | 64 352 kr |
| Rörelseresultat | 81 207 kr | 119 853 kr | 76 052 kr | 70 372 kr | 51 936 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 023 kr | 8 657 kr | 5 590 kr | 1 234 kr |
| Räntekostnader | 88 kr | 0 kr | - | - | 185 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 81 119 kr | 121 876 kr | 84 709 kr | 75 962 kr | 52 985 kr |
| Bokslutsdispositioner | 68 000 kr | 87 200 kr | -21 500 kr | -19 200 kr | 22 900 kr |
| Skatt | 31 812 kr | 45 655 kr | 13 332 kr | 11 910 kr | 16 090 kr |
| Årets resultat | 117 307 kr | 163 421 kr | 49 877 kr | 44 852 kr | 59 795 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr | 74 627 kr |
| Omsättningstillgångar | 614 466 kr | 540 705 kr | 370 356 kr | 308 114 kr | 247 274 kr |
| Kortfristiga fordringar | 34 479 kr | 21 004 kr | 59 954 kr | 54 376 kr | 50 693 kr |
| Kassa och bank | 579 987 kr | 519 701 kr | 310 402 kr | 253 738 kr | 196 581 kr |
| Summa tillgångar | 689 093 kr | 615 332 kr | 444 983 kr | 382 741 kr | 321 901 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 505 143 kr | 481 014 kr | 335 641 kr | 230 493 kr | 190 288 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 836 kr | 197 593 kr | 165 764 kr | 65 641 kr | 10 493 kr |
| Årets resultat | 117 307 kr | 163 421 kr | 49 877 kr | 44 852 kr | 59 795 kr |
| Obeskattade reserver | 161 000 kr | 73 800 kr | 95 300 kr | 114 500 kr | 91 600 kr |
| Kortfristiga skulder | 22 950 kr | 60 518 kr | 14 042 kr | 37 748 kr | 40 013 kr |
| Leverantörsskulder | - | 2 761 kr | 0 kr | 653 kr | 1 097 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 950 kr | 47 757 kr | 2 042 kr | 25 095 kr | 24 416 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 689 093 kr | 615 332 kr | 444 983 kr | 382 741 kr | 321 901 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver ingen verksamhet. Intäkterna består av Royalty från tidigare utgivna pedagogiska böcker.
Styrelsen avser att under kommande räkenskapsår utvärdera bolagets framtid och överväga en eventuell avveckling under kommande åren. Bakgrunden är att verksamhetens intäkter har minskat successivt år för år, vilket väcker frågor om bolagets långsiktiga ekonomiska förutsättningar och möjligheter att bedriva verksamheten vidare.
Företrädare
- Cecilia F
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cefasth Aktiebolag för organisationsnummer?
Cefasth Aktiebolag har organisationsnummer 556477-8230 (5564778230).
Var ligger Cefasth Aktiebolag?
Cefasth Aktiebolag har sin registrerade adress Krukmakaregatan 9, 21619 Malmö.
Vilken bransch är Cefasth Aktiebolag verksamt i?
Cefasth Aktiebolag är registrerat i branschen övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cefasth Aktiebolag?
Cefasth Aktiebolag hade en nettoomsättning på 116 288 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1993-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.