VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag har organisationsnummer 556480-9340 (5564809340)
Aktiebolag • Org.nr: 556480-9340
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningRimbo
Om företaget
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Rimbo. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 51 procent till 225 078 kr räkenskapsåret 2025 (463 922 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag 225 078 kr och redovisade ett resultat på -25 140 kr. Rörelsemarginalen var -11,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 39,6 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 94,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,3 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -11,2 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 39,6 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 94,6 procent | 194,6 procent | 103,2 procent till 434,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -11,6 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -51,5 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 811 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 3 av 6 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Norrtälje.
- Plats 1 565 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 74 550 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 224 254 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,4 procent | -11,3 procent |
| Vinstmarginal | -5,6 procent | -11,2 procent |
| Soliditet | 37,6 procent | 39,6 procent |
| Kassalikviditet | 82,6 procent | 94,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,7 procent | -11,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -51,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Närtunavägen 22276294 Rimbo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäljning av verktyg och maskiner för tillverkningsindustri, verkstäder och detaljhandel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 463 922 kr | 225 078 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 403 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 116 620 kr | 59 179 kr |
| Personalkostnader | 247 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 12 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -24 942 kr | -25 502 kr |
| Ränteintäkter | 350 kr | 362 kr |
| Räntekostnader | 1 257 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -25 849 kr | -25 140 kr |
| Årets resultat | -25 849 kr | -25 140 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 642 768 kr | 547 558 kr |
| Varulager | 311 578 kr | 234 632 kr |
| Kortfristiga fordringar | 44 818 kr | 37 281 kr |
| Kassa och bank | 286 372 kr | 275 645 kr |
| Summa tillgångar | 642 768 kr | 547 558 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 241 885 kr | 216 746 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 147 734 kr | 121 886 kr |
| Årets resultat | -25 849 kr | -25 140 kr |
| Kortfristiga skulder | 400 883 kr | 330 812 kr |
| Leverantörsskulder | 28 kr | 78 510 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 228 055 kr | 234 302 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 642 768 kr | 547 558 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva försäljning av verktyg och maskiner för tillverkningsindustri, verkstäder och detaljhandel samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Rimbo.
Företrädare
- Lars O
Undertecknad i Rimbo 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag för organisationsnummer?
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag har organisationsnummer 556480-9340 (5564809340).
Var ligger VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag?
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag har sin registrerade adress Närtunavägen 222, 76294 Rimbo.
Vilken bransch är VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag verksamt i?
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag?
VerktygsMännen i Stockholm Aktiebolag hade en nettoomsättning på 225 078 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.