Miwa Invest AB
Miwa Invest AB har organisationsnummer 556483-8372 (5564838372)
Aktiebolag • Org.nr: 556483-8372
Om företaget
Miwa Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hudiksvall. Företaget har etablerad erfarenhet med över 32 års verksamhet sedan 1994. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med mät- och precisionsinstrument enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46641).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 3 090 705 kr räkenskapsåret 2025 (9 318 041 kr föregående år).
Den minskade omsättningen förklaras av rådande lågkonjunktur.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Miwa Invest AB 3 090 705 kr och redovisade ett resultat på -227 944 kr. Rörelsemarginalen var -9,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 11,0 procent). Soliditeten var 37,9 procent, under branschens median (median 57,0 procent). Kassalikviditeten var 194,5 procent, under branschens median (median 201,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,9 procent | 11,0 procent | 3,2 procent till 23,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -12,9 procent | 10,6 procent | 2,5 procent till 21,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 37,9 procent | 57,0 procent | 34,5 procent till 79,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 194,5 procent | 201,5 procent | 130,3 procent till 515,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -23,7 procent | 12,2 procent | 0,0 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -66,8 procent | -8,0 procent | -38,5 procent till 14,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 545 000 kr | 2 184 000 kr | 1 151 000 kr till 5 287 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 520 000 kr | 621 000 kr | 336 000 kr till 974 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 48 av 119 aktiebolag inom partihandel med mät- och precisionsinstrument.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom partihandel med mät- och precisionsinstrument med säte i Borås.
- Plats 626 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 9 778 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 56 429 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,0 procent | -16,0 procent | 11,8 procent | -9,9 procent |
| Vinstmarginal | 18,4 procent | -18,2 procent | 11,3 procent | -12,9 procent |
| Soliditet | 40,7 procent | 23,9 procent | 51,8 procent | 37,9 procent |
| Kassalikviditet | 176,2 procent | 38,8 procent | 185,0 procent | 194,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 48,7 procent | -102,9 procent | 65,0 procent | -23,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -17,9 procent | 168,0 procent | -66,8 procent |
| Omsättning per anställd | 4 237 000 kr | 1 739 000 kr | 3 106 000 kr | 1 545 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 533 000 kr | 489 000 kr | 500 000 kr | 520 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hyggesvägen 182435 Hudiksvall
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Hyggesvägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller indirekt via intressebolag bedriva färgtillverkning, tillverkning av maskiner för träförädling, äga och föralta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 237 182 kr | 3 476 979 kr | 9 318 041 kr | 3 090 705 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 831 kr | 3 754 kr | 194 590 kr | 3 881 kr |
| Övriga externa kostnader | 840 769 kr | 971 200 kr | 1 024 036 kr | 1 004 661 kr |
| Personalkostnader | 533 068 kr | 977 889 kr | 1 499 968 kr | 1 039 737 kr |
| Avskrivningar | 1 844 kr | 10 516 kr | 4 382 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 849 225 kr | -554 591 kr | 1 097 074 kr | -304 996 kr |
| Ränteintäkter | 5 kr | 4 935 kr | 15 132 kr | 1 278 kr |
| Räntekostnader | 69 289 kr | 83 418 kr | 58 701 kr | 94 226 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 779 941 kr | -633 074 kr | 1 053 505 kr | -397 944 kr |
| Bokslutsdispositioner | -203 930 kr | 203 930 kr | -170 000 kr | 170 000 kr |
| Skatt | 90 403 kr | 0 kr | 110 407 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 485 608 kr | -429 144 kr | 773 098 kr | -227 944 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 102 737 kr | 92 221 kr | 52 000 kr | 52 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 737 kr | 40 221 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 000 kr | 52 000 kr | 52 000 kr | 52 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 342 462 kr | 1 651 311 kr | 2 244 058 kr | 2 484 710 kr |
| Varulager | 611 570 kr | 1 258 644 kr | 1 010 731 kr | 1 238 598 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 250 802 kr | 339 460 kr | 1 026 623 kr | 1 235 288 kr |
| Kassa och bank | 477 576 kr | 50 693 kr | 204 190 kr | 8 310 kr |
| Summa tillgångar | 2 445 199 kr | 1 743 532 kr | 2 296 058 kr | 2 536 710 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 996 210 kr | 417 066 kr | 1 190 164 kr | 962 220 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 390 602 kr | 726 210 kr | 297 066 kr | 1 070 164 kr |
| Årets resultat | 485 608 kr | -429 144 kr | 773 098 kr | -227 944 kr |
| Obeskattade reserver | 203 930 kr | 0 kr | 170 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 982 158 kr | 1 012 766 kr | 666 768 kr | 640 749 kr |
| Leverantörsskulder | 666 538 kr | 367 337 kr | 366 884 kr | 310 905 kr |
| Skatteskulder | 117 912 kr | 63 429 kr | 0 kr | 3 551 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 55 207 kr | 14 192 kr | 219 290 kr | 26 850 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 445 199 kr | 1 743 532 kr | 2 296 058 kr | 2 536 710 kr |
Ur årsredovisningen
Miwa Invest AB bedriver konstruktion och tillverkning av maskiner för träförädling och bioenergi samt förvaltning av intressebolag.
Företrädare
- Mikael W
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Miwa Invest AB för organisationsnummer?
Miwa Invest AB har organisationsnummer 556483-8372 (5564838372).
Var ligger Miwa Invest AB?
Miwa Invest AB har sin registrerade adress Hyggesvägen 1, 82435 Hudiksvall.
Vilken bransch är Miwa Invest AB verksamt i?
Miwa Invest AB är registrerat i branschen partihandel med mät- och precisionsinstrument enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Miwa Invest AB?
Miwa Invest AB hade en nettoomsättning på 3 090 705 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Miwa Invest AB?
Miwa Invest AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 1994-03-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.